Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie projektu decyzji Rady w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej (05602/2014 - C7-0036/2014 - 2011/0183(CNS)).

System zasobów własnych *

P7_TA(2014)0432

Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie projektu decyzji Rady w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej (05602/2014 - C7-0036/2014 - 2011/0183(CNS))

(Specjalna procedura ustawodawcza - konsultacja)

(2017/C 443/101)

(Dz.U.UE C z dnia 22 grudnia 2017 r.)

Parlament Europejski,

-
uwzględniając projekt Rady (05602/2014),
-
uwzględniając art. 311 akapit trzeci Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz art. 106a Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, zgodnie z którymi Rada skonsultowała się z Parlamentem (C7-0036/2014),
-
uwzględniając swoją rezolucję z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie przyszłości zasobów własnych Unii Europejskiej 1 ,
-
uwzględniając swoją rezolucję z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie inwestowania w przyszłość - nowe wieloletnie ramy finansowe (WRF) na rzecz Europy konkurencyjnej, zrównoważonej i sprzyjającej integracji społecznej 2 ,
-
uwzględniając swoją rezolucję z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie wieloletnich ram finansowych i zasobów własnych 3 ,
-
uwzględniając swoją rezolucję z dnia 23 października 2012 r. w celu pozytywnego zakończenia procedury zatwierdzania wieloletnich ram finansowych 4 ,
-
uwzględniając swoją rezolucję z dnia 13 marca 2013 r. w sprawie konkluzji ze szczytu Rady Europejskiej w dniach 7- 8 lutego 2013 r. dotyczących wieloletnich ram finansowych 5 ,
-
uwzględniając swoją rezolucję z dnia 3 lipca 2013 r. w sprawie porozumienia politycznego w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020 6 ,
-
uwzględniając art. 55 Regulaminu,
-
uwzględniając sprawozdanie Komisji Budżetowej (A7-0271/2014),
1.
zatwierdza po poprawkach projekt Rady;
2.
zwraca się do Rady o poinformowanie go w przypadku uznania za stosowne odejścia od tekstu przyjętego przez Parlament;
3.
zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem w przypadku uznania za stosowne wprowadzenia znaczących zmian do projektu Rady;
4.
wzywa grupę wysokiego szczebla ds. zasobów własnych do opracowania pierwszej oceny systemu zasobów własnych do końca 2014 r, zgodnie ze wspólną deklaracją załączoną do niniejszej rezolucji 7 ; oczekuje, że grupa przedstawi propozycje dotyczące naprawienia niedociągnięć obecnego systemu w celu umożliwienia przeprowadzenia reformy - której przyświecać będą ogólne cele prostoty, przejrzystości, sprawiedliwości i demokratycznej rozliczalności - podczas następnych WRF;
5.
zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji, a także parlamentom narodowym.
Poprawka 1

Projekt decyzji

Motyw 8 a (nowy)

Projekt Rady Poprawka
(8a) Parlament Europejski nieustannie apeluje o finansowanie budżetu Unii całkowicie z zasobów własnych, zgodnie z zapisem w Traktacie, oraz regularnie podkreśla niedociągnięcia i ograniczenia istniejącego systemu zasobów własnych, który jest nieprzejrzysty, niesprawiedliwy, nie podlega kontroli parlamentarnej, jest wysoce złożony i całkowicie niezrozumiały dla obywateli europejskich, którzy ostatecznie ponoszą konsekwencje takiego stanu rzeczy. Parlament Europejski uważa, że taki system zasadniczo narusza literę i ducha Traktatu.
Poprawka 2

Projekt decyzji

Motyw 8 b (nowy)

Projekt Rady Poprawka
(8b) Parlament Europejski uważa, że obecny system finansowania Unii, w ramach którego około 74 % dochodów pochodzi z wkładów krajowych opartych na DNB, a 11 % z istniejących, statystycznych składek opartych na VAT, jedynie utrwala logikę "sprawiedliwego zwrotu", która dominuje w każdej debacie w Radzie, zarówno jeśli chodzi o dochody, jak i o wydatki w budżecie Unii, i doprowadził do wprowadzenia złożonych i niejasnych rabatów i innych mechanizmów korekcyjnych, a także przyczynia się do powracającego problemu niedoboru płatności w ramach rocznej procedury budżetowej. Parlament Europejski uważa także, że aktualny system uniemożliwia zbudowanie wystarczającej większości w Radzie, aby zapisać w budżecie środki na płatności w budżetach rocznych na poziomie wystarczającym, aby wypełnić zobowiązania prawne i polityczne UE.
Poprawka 3

Projekt decyzji

Motyw 8 c (nowy)

Projekt Rady Poprawka
(8c) Parlament Europejski zdecydowanie opowiada się za dogłębną reformą systemu zasobów własnych, aby uczynić go systemem rzeczywistych, jasnych, prostych i sprawiedliwych zasobów własnych. Parlament Europejski uznał, że przedstawione w czerwcu 2011 r. wnioski ustawodawcze Komisji dotyczące zasobów własnych stanowią krok w dobrym kierunku; wnioski te jako takie od początku zyskały poparcie zdecydowanej większości w Parlamencie Europejskim. Parlament Europejski wyraża ubolewanie w związku z tym, że w oparciu o te wnioski ustawodawcze Rada nie była w stanie poczynić żadnych postępów w zakresie reformy systemu zasobów własnych. Parlament Europejski ubolewa, że ostateczna wersja porozumienia politycznego Rady Europejskiej z dnia 8 lutego 2013 r. wprowadza kolejne nowe rabaty i wyjątki.
Poprawka 4

Projekt decyzji

Motyw 8 d (nowy)

Projekt Rady Poprawka
(8d) W drodze wspólnego porozumienia trzech instytucji Unii powołano grupę wysokiego szczebla ds. zasobów własnych, o której mowa we wspólnym oświadczeniu dotyczącym zasobów własnych stanowiącym część porozumienia politycznego w sprawie WRF na lata 2014- 2020. Ta grupa wysokiego szczebla przeprowadzi ogólny przegląd systemu zasobów własnych, kierując się ogólnymi celami prostoty, przejrzystości, sprawiedliwości i demokratycznej rozliczalności. Należy przeanalizować wszystkie aspekty reformy systemu zasobów własnych. Pierwsza ocena będzie dostępna pod koniec 2014 r.
Poprawka 5

Projekt decyzji

Motyw 8 e (nowy)

Projekt Rady Poprawka
(8e) Wyniki prac grupy wysokiego szczebla zostaną ocenione podczas konferencji międzyinstytucjonalnej w 2016 r., z udziałem parlamentów narodowych. Na podstawie wyników tych prac Komisja oceni, czy inicjatywy dotyczące nowych rodzajów zasobów własnych są odpowiednie. Ocena ta zostanie dokonana równocześnie z powyborczą rewizją/korektą WRF na lata 2014-2020, którą Komisja zapoczątkuje najpóźniej pod koniec 2016 r. Parlament Europejski jest zdania, że prace grupy wysokiego szczebla powinny umożliwić uzgodnienie i przeprowadzenie ewentualnych reform w okresie objętym następnymi WRF.

ZAŁĄCZNIK

Wspólna deklaracja w sprawie zasobów własnych.

1.
Zgodnie z art. 311 TFUE Unia pozyskuje środki niezbędne do osiągnięcia swoich celów i należytego prowadzenia swoich polityk; artykuł ten stanowi również, że bez uszczerbku dla innych dochodów budżet jest finansowany całkowicie z zasobów własnych. Artykuł 311 akapit trzeci wskazuje, że Rada, stanowiąc zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą, jednomyślnie i po konsultacji z Parlamentem Europejskim, przyjmuje decyzję w sprawie systemu zasobów własnych i że w tym kontekście Rada może ustanawiać nowe lub uchylać istniejące kategorie zasobów własnych.
2.
Na tej podstawie Komisja przedstawiła w czerwcu 2011 roku zestaw wniosków służących zreformowaniu systemu zasobów własnych Unii. Na posiedzeniu 7-8 lutego 2013 r. Rada Europejska uzgodniła, że ustaleniami dotyczącymi zasobów własnych powinny kierować ogólne cele prostoty, przejrzystości i sprawiedliwości. Ponadto Rada Europejska zaapelowała do Rady o kontynuowanie prac nad wnioskiem Komisji w sprawie nowego rodzaju zasobów własnych opartego na podatku od wartości dodanej (VAT). Wezwała również państwa członkowskie biorące udział we wzmocnionej współpracy w dziedzinie podatku od transakcji finansowych, by zbadały, czy podatek ten mógłby stać się podstawą nowego rodzaju zasobów własnych w budżecie UE.
3.
Kwestia zasobów własnych wymaga dalszej pracy. Dlatego zwołana zostanie grupa wysokiego szczebla, złożona z członków wyznaczonych przez trzy instytucje. Grupa uwzględni wszelkie istniejące lub dostępne w przyszłości informacje, które będą mogły przedstawić trzy przedmiotowe instytucje europejskie i parlamenty narodowe. W swoich pracach grupa powinna wykorzystywać odpowiednią wiedzę fachową, pochodzącą także od krajowych władz budżetowych i fiskalnych oraz od niezależnych ekspertów.
4.
Grupa ta przeprowadzi generalny przegląd systemu zasobów własnych, kierując się ogólnymi celami prostoty, przejrzystości i sprawiedliwości, a także demokratyczną rozliczalnością. Pierwsza ocena będzie dostępna pod koniec 2014 r. Postępy prac będą oceniane na szczeblu politycznym dzięki regularnym spotkaniom, przynajmniej raz na sześć miesięcy.
5.
W 2016 r. parlamenty narodowe zostaną zaproszone na międzyinstytucjonalną konferencję, by ocenić wyniki tych prac.
6.
Na podstawie wyników tych prac Komisja oceni, czy inicjatywy dotyczące nowych rodzajów zasobów własnych są właściwe. Taka ocena zostanie przygotowana równolegle z przeglądem, o którym mowa w art. 1a rozporządzenia w sprawie wieloletnich ram finansowych, z myślą o rozważeniu ewentualnych reform w okresie objętym następnymi wieloletnimi ramami finansowymi.
1 Dz.U. C 27 E z 31.1.2008, s. 214.
2 Dz.U. C 380 E z 11.12.2012, s. 89.
3 Dz.U. C 332 E z 15.11.2013, s. 42.
4 Dz.U. C 68 E z 7.3.2014, s. 1.
5 Teksty przyjęte, P7_TA(2013)0078.
6 Teksty przyjęte, P7_TA(2013)0304.
7 Patrz również Teksty przyjęte, P7_TA(2013)0455.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.443.994

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie projektu decyzji Rady w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej (05602/2014 - C7-0036/2014 - 2011/0183(CNS)).
Data aktu: 16/04/2014
Data ogłoszenia: 22/12/2017