Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 15 kwietnia 2014 r. w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie trójstronnego szczytu społecznego ds. wzrostu i zatrudnienia (COM(2013)0740 - 2013/0361(APP)).

Trójstronny szczyt społeczny ds. wzrostu i zatrudnienia

P7_TA(2014)0377

Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 15 kwietnia 2014 r. w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie trójstronnego szczytu społecznego ds. wzrostu i zatrudnienia (COM(2013)0740 - 2013/0361(APP))

(2017/C 443/02)

(Dz.U.UE C z dnia 22 grudnia 2017 r.)

Parlament Europejski,

-
uwzględniając wniosek dotyczący decyzji Rady (COM(2013)0740),
-
uwzględniając art. 81 ust. 3 Regulaminu,
-
uwzględniając wstępne sprawozdanie Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (A7-0136/2014),
1.
zwraca się do Rady o wzięcie pod uwagę następujących zmian:

we wniosku dotyczącym decyzji Rady należy wprowadzić następujące zmiany:

Zmiana 1

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Motyw 8

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana
(8) W konkluzjach z dnia 28 czerwca 2013 r. Rada Europejska stwierdziła, że należy wzmocnić społeczny wymiar UGW, i w tym kontekście podkreśliła kluczową rolę partnerów społecznych i dialogu społecznego. W związku z tym Komisja w komunikacie (COM(2013)0690) z dnia 2 października 2013 r. na temat społecznego wymiaru UGW poruszyła kwestię promowania dialogu społecznego na szczeblu krajowym i unijnym oraz zapowiedziała opracowanie wniosku dotyczącego zmiany decyzji Rady z 2003 r. (8) W konkluzjach z dnia 28 czerwca 2013 r. Rada Europejska stwierdziła, że należy wzmocnić społeczny wymiar UGW, i w tym kontekście podkreśliła kluczową rolę partnerów społecznych i dialogu społecznego. W związku z tym Komisja w komunikacie (COM(2013)0690) z dnia 2 października 2013 r. na temat społecznego wymiaru UGW poruszyła kwestię promowania dialogu społecznego na szczeblu krajowym i unijnym oraz zapowiedziała opracowanie wniosku dotyczącego zmiany decyzji Rady z 2003 r., a ponadto uznała trójstronny szczyt społeczny za znakomitą okazję do zaangażowania partnerów społecznych w proces europejskiego semestru.
Zmiana 2

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Motyw 9 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana
(9a) W przyjętej w dniu 24 października 2013 r. deklaracji europejskich partnerów społecznych na temat ich zaangażowania w europejskie zarządzanie gospodarcze partnerzy społeczni UE potwierdzili swoje poparcie dla trójstronnego szczytu społecznego ds. wzrostu i zatrudnienia oraz zaapelowali o spójny proces konsultacji z partnerami społecznymi w ramach europejskiego semestru.
Zmiana 3

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 1

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana
Zadaniem trójstronnego szczytu ds. wzrostu i zatrudnienia jest zapewnienie, zgodnie z Traktatem i z należytym uwzględnieniem kompetencji instytucji i organów Unii, procesu nieustannych uzgodnień między Radą, Komisją oraz partnerami społecznymi. Umożliwia on partnerom społecznym na szczeblu europejskim udział w ramach dialogu społecznego w poszczególnych obszarach unijnej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. W tym celu szczyt powinien wykorzystywać prace i dyskusje pomiędzy Radą, Komisją oraz partnerami społecznymi prowadzone wcześniej na różnych forach uzgodnień poświęconych sprawom gospodarczym, społecznym i kwestiom dotyczącym zatrudnienia. Zadaniem trójstronnego szczytu ds. wzrostu i zatrudnienia jest zapewnienie, zgodnie z Traktatem i z należytym uwzględnieniem kompetencji instytucji i organów Unii, procesu nieustannych uzgodnień między Radą, Komisją oraz partnerami społecznymi, a także koordynacji ich strategii na rzecz zwiększenia liczby stabilnych miejsc pracy wysokiej jakości. Umożliwia on partnerom społecznym na szczeblu europejskim udział w ramach dialogu społecznego i odpowiednio do ich wiedzy specjalistycznej w poszczególnych obszarach unijnej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. W tym celu szczyt powinien wykorzystywać prace i dyskusje pomiędzy Radą, Komisją oraz partnerami społecznymi prowadzone wcześniej na różnych forach uzgodnień poświęconych sprawom gospodarczym, społecznym i kwestiom dotyczącym zatrudnienia.
Zmiana 4

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 2 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana
1. W szczycie udział biorą przewodniczący Rady Europejskiej, prezydencja Rady oraz dwie kolejne prezydencje, Komisja oraz partnerzy społeczni reprezentowani na najwyższym szczeblu. Obecni powinni być również komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych oraz kompetentni w tym zakresie ministrowie trzech prezydencji. W zależności od porządku dziennego do wzięcia udziału w szczycie mogą zostać zaproszeni inni ministrowie tych trzech prezydencji oraz inni komisarze. 1. W szczycie udział biorą przewodniczący Rady Europejskiej, prezydencja Rady oraz dwie kolejne prezydencje, Komisja oraz partnerzy społeczni reprezentowani na najwyższym szczeblu. Obecni powinni być również komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych oraz kompetentni w tym zakresie ministrowie trzech prezydencji. W zależności od porządku dziennego do wzięcia udziału w szczycie mogą zostać zaproszeni inni ministrowie tych trzech prezydencji, inni komisarze oraz przewodniczący Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego.
Zmiana 5

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 2 - ustęp 3 - akapit pierwszy

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana
Każda delegacja składa się z przedstawicieli europejskich organizacji międzybranżowych, reprezentujących albo ogólne interesy, albo bardziej szczególne interesy personelu nadzorującego i zarządzającego, oraz małe i średnie przedsiębiorstwa na szczeblu europejskim. Każda delegacja składa się z przedstawicieli europejskich organizacji międzybranżowych, reprezentujących albo ogólne interesy, albo bardziej szczególne interesy personelu nadzorującego i zarządzającego, oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa na szczeblu europejskim.
Zmiana 6

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 2 - ustęp 3 - akapit drugi

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana
Koordynację techniczną delegacji w odniesieniu do delegacji pracowników zapewnia Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), a w odniesieniu do delegacji pracodawców Konfederacja Europejskiego Biznesu (BUSINESSEUROPE). ETUC i BUSINESSEUROPE zapewniają uwzględnienie poglądów wyrażonych przez poszczególne i branżowe organizacje w ich uwagach i włączają, w miarę potrzeb, przedstawicieli niektórych z tych organizacji do swoich delegacji. Koordynację techniczną delegacji w odniesieniu do delegacji pracowników zapewnia Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), a w odniesieniu do delegacji pracodawców Konfederacja Europejskiego Biznesu (BUSINESSEUROPE). ETUC i BUSINESSEUROPE zapewniają uwzględnienie poglądów wyrażonych przez poszczególne i branżowe organizacje w ich uwagach i włączają, w miarę potrzeb, uprawnionych do zabierania głosu przedstawicieli niektórych z tych organizacji do swoich delegacji.
Zmiana 7

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 3 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana
1. Porządek dzienny szczytu jest ustalany wspólnie przez Radę, Komisję i organizacje międzybranżowe pracowników i pracodawców uczestniczące w pracach szczytu. W tym celu odbywają się spotkania pomiędzy służbami Rady, Komisji oraz ETUC i BUSINESSEUROPE. 1. Porządek dzienny szczytu jest ustalany wspólnie i na równych partnerskich zasadach przez Radę, Komisję i organizacje międzybranżowe pracowników i pracodawców uczestniczące w pracach szczytu. W tym celu odbywają się spotkania pomiędzy służbami Rady, Komisji oraz ETUC i BUSINESSEUROPE.
Zmiana 8

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 3 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana
2. Sprawy ujęte w porządku dziennym są dyskutowane przed posiedzeniem Rady w jej składzie do spraw zatrudnienia, polityki społecznej, zdrowia i spraw konsumenckich. 2. Sprawy ujęte w porządku dziennym są dyskutowane na posiedzeniu Rady w jej składzie do spraw zatrudnienia, polityki społecznej, zdrowia i spraw konsumenckich, z uwzględnieniem w stosownych przypadkach wkładu wszystkich jej organów przygotowawczych.
Zmiana 9

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 4 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana
1. Szczyt odbywa się co najmniej dwa razy w roku. Posiedzenia odbywają się przed wiosennymi i jesiennymi sesjami Rady Europejskiej. 1. Szczyt odbywa się co najmniej dwa razy w roku. Posiedzenia odbywają się przed wiosennymi i jesiennymi sesjami Rady Europejskiej, a wyniki szczytu przedkładane są do decyzji Rady Europejskiej na jej najbliższej sesji.
Zmiana 10

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 5

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana
Działający wspólnie przewodniczący opracowują podsumowanie dyskusji szczytu w celu poinformowania odpowiednich składów Rady oraz ogółu społeczeństwa. Działający wspólnie przewodniczący opracowują podsumowanie dyskusji szczytu w celu poinformowania odpowiednich składów Rady, Parlamentu Europejskiego oraz ogółu społeczeństwa.
2.
zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania niniejszej rezolucji Radzie i Komisji.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.443.7

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 15 kwietnia 2014 r. w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie trójstronnego szczytu społecznego ds. wzrostu i zatrudnienia (COM(2013)0740 - 2013/0361(APP)).
Data aktu: 15/04/2014
Data ogłoszenia: 22/12/2017