P7_TC1-COD(2011)0366 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 13 marca 2014 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr …/2014 ustanawiającego Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, zmieniającego decyzję Rady 2008/381/WE oraz uchylającego decyzje Parlamentu Europejskiego i Rady nr 573/2007/WE i nr 575/2007/WE oraz decyzję Rady 2007/435/WE.

Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 13 marca 2014 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr .../2014 ustanawiającego Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, zmieniającego decyzję Rady 2008/381/WE oraz uchylającego decyzje Parlamentu Europejskiego i Rady nr 573/2007/WE i nr 575/2007/WE oraz decyzję Rady 2007/435/WE

(Jako że pomiędzy Parlamentem i Radą osiągnięte zostało porozumienie, stanowisko Parlamentu odpowiada ostatecznej wersji aktu prawnego, rozporządzenia (UE) nr 516/2014.)

ZAŁĄCZNIK

Oświadczenia Parlamentu Europejskiego

Artykuł 80 TFUE:

"Mając na uwadze, że przedmiotowe rozporządzenie musi zostać przyjęte w odpowiednim czasie w celu wprowadzenia w życie Funduszu Azylu, Migracji i Integracji ("fundusz") z początkiem 2014 r., Parlament Europejski w dążeniu do osiągnięcia porozumienia w tym celu oraz w związku z nieugiętym stanowiskiem Rady przyjął uzgodniony tekst rozporządzenia przedstawiony powyżej. Niemniej jednak Parlament Europejski przypomina swoją opinię, która pozostała niezmienna podczas negocjacji nad tym rozporządzeniem, że właściwa podstawa prawna dla funduszu obejmuje art. 80 drugie zdanie TFUE, stanowiąc wspólną podstawę prawną. Omawiana podstawa prawna ma na celu zastosowanie zasady solidarności wyrażonej w art. 80 pierwsze zdanie TFUE. Fundusz spełnia w szczególności zasadę solidarności w postanowieniach dotyczących przemieszczania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową oraz osób korzystających z takiej ochrony (art. 17 i 18) oraz w postanowieniach dotyczących przesiedleń (art. 17). Parlament Europejski podkreśla, że przyjęcie tego rozporządzenia nie ma żadnego wpływu na szereg podstaw prawych, z jakich współustawodawca może skorzystać w przyszłości, w szczególności w odniesieniu do art. 80 TFUE.

Relokacja:

W celu wspierania relokacji jako narzędzia solidarności oraz poprawy warunków towarzyszących relokacji, Parlament Europejski zwraca się do Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), by we współpracy z Komisją Europejską (KE) opracował podręcznik i metodykę relokacji, w następstwie określenia najlepszych praktyk w dziedzinie relokacji stosowanych w państwach członkowskich, w tym systemów organizacji wewnętrznej oraz warunków przyjmowania i integracji. Aby stworzyć zachętę do relokacji i ułatwić państwom członkowskim działania w tym zakresie, Parlament Europejski nawołuje także EASO do przedstawienia ekspertyzy na temat relokacji oraz koordynowania, we współpracy z Komisją Europejską, prac poświęconych relokacji prowadzonych przez sieć ekspertów, którzy mogliby spotykać się regularnie podczas posiedzeń technicznych dotyczących specyficznych zagadnień praktycznych i prawnych, a także udzielać wsparcia przy wykorzystaniu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji do celów relokacji. Parlament Europejski zwraca się do Komisji Europejskiej o monitorowanie i regularne przedstawianie informacji na temat zmian i udoskonaleń wprowadzanych w systemach azylowych państw członkowskich korzystających z relokacji.

Oświadczenie Rady

Artykuł 80 TFUE:

Rada zwraca uwagę na znaczenie zasady solidarności i sprawiedliwego podziału odpowiedzialności, która to zasada - według art. 80 TFUE - ma znaleźć odzwierciedlenie w aktach Unii przyjmowanych na mocy rozdziału TFUE poświęconego politykom dotyczącym kontroli granicznej, azylu i imigracji. Rozporządzenie ustanawiające Fundusz Azylu i Migracji zawiera odpowiednie środki mające wprowadzać w życie wspomnianą zasadę. Rada powtarza jednak, że jej zdaniem art. 80 TFUE nie stanowi podstawy prawnej w rozumieniu prawa UE. We wspomnianym rozdziale podstawę prawną pozwalającą stosownym instytucjom UE przyjmować akty prawne UE stanowią jedynie: art. 77 ust. 2 i 3, art. 78 ust. 2 i 3 oraz art. 79 ust. 2, 3 i 4.

Oświadczenia Komisji

Artykuł 80 TFUE:

Komisja, w duchu kompromisu, mając na celu zapewnienie bezzwłocznego przyjęcia wniosku, popiera ostateczny tekst; zauważa jednak, że nie stanowi to uszczerbku dla jej prawa inicjatywy w odniesieniu do wyboru podstaw prawnych, w szczególności w zakresie przyszłego zastosowania art. 80 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Europejska Sieć Migracyjna (ESM):

Komisja, w duchu kompromisu, popiera ostateczny tekst art. 23, który zapewnia trwałe wsparcie finansowe dla działalności Europejskiej Sieci Migracyjnej, jednocześnie zachowując jej obecną strukturę, cele i sposób zarządzania określone w decyzji Rady 2008/381/WE z dnia 14 maja 2008 r. Komisja zauważa jednak, że nie stanowi to uszczerbku dla jej prawa inicjatywy w odniesieniu do przyszłego bardziej kompleksowego przeglądu organizacji i funkcjonowania tej sieci przewidzianego w pierwotnym brzmieniu art. 23 zaproponowanym przez Komisję.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.378.650

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: P7_TC1-COD(2011)0366 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 13 marca 2014 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr …/2014 ustanawiającego Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, zmieniającego decyzję Rady 2008/381/WE oraz uchylającego decyzje Parlamentu Europejskiego i Rady nr 573/2007/WE i nr 575/2007/WE oraz decyzję Rady 2007/435/WE.
Data aktu: 13/03/2014
Data ogłoszenia: 09/11/2017