Publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina [Monor, Monori (ChNP)].

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 29 września 2017 r.
w sprawie publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina

[Monor, Monori (ChNP)]

(2017/C 329/06)

(Dz.U.UE C z dnia 30 września 2017 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 97 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Węgry złożyły wniosek o objęcie ochroną nazwy "Monor, Monori" zgodnie z częścią II tytuł II rozdział I sekcja 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.

(2) Zgodnie z art. 97 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Komisja przeanalizowała ten wniosek i stwierdziła, że spełnione zostały warunki określone w art. 93-96, art. 97 ust. 1 oraz art. 100, 101 i 102 tego rozporządzenia.

(3) Aby umożliwić składanie oświadczeń o sprzeciwie zgodnie z art. 98 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, należy opublikować w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolity dokument, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) tego rozporządzenia, oraz odesłanie do publikacji specyfikacji produktu dokonanej w toku wstępnej krajowej procedury rozpatrywania wniosku o objęcie ochroną nazwy "Monor, Monori",

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł

W załączniku do niniejszej decyzji zamieszczono jednolity dokument ustanowiony zgodnie z art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 oraz odesłanie do publikacji specyfikacji produktu dla nazwy "Monor, Monori" (ChNP).

Zgodnie z art. 98 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 publikacja niniejszej decyzji uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec ochrony nazwy, o której mowa w akapicie pierwszym niniejszego artykułu, w ciągu dwóch miesięcy od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 września 2017 r.
W imieniu Komisji
Phil HOGAN
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

JEDNOLITY DOKUMENT

"MONOR, MONORI"

PDO-HU-N1638

Data złożenia wniosku: 2.5.2013

1.
Nazwy, które mają być zarejestrowane

"Monor, Monori"

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów winiarskich

1. Wino

4.
Opis wina (win)

Wino białe ze szczepu i wino białe typu cuvée

Jasnozielone lub zabarwione na żółtozielonkawo, dynamiczne i świeże, wina ze szczepu mają zapach owocowy i kwiatowy, smak charakterystyczny dla wykorzystywanej odmiany; ich smak długo utrzymuje się w ustach; są to wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie lub słodkie, w zależności od zawartości cukru.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 11,00
Minimalna kwasowość ogólna 4,5 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (mEq/l) 1,08
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (mg/l)

Wino różowe ze szczepu i wino różowe typu cuvée

Bladoróżowe lub zabarwione na łososiowo, dynamiczne i świeże wino z czarnych winogron, o zapachu i smaku owocowym (malina, brzoskwinia, wiśnia, czarna porzeczka, poziomka itd.), ewentualnie kwiatowym; wino bardzo dynamiczne, lekko i przyjemnie kwaskowe; są to wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie lub słodkie, w zależności od zawartości cukru.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 11,00
Minimalna kwasowość ogólna 4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (mEq/l) 1,08
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (mg/l)

Wino czerwone ze szczepu i wino czerwone typu cuvée

Wina ze szczepu mają barwę rubinową, smak i aromat charakterystyczny dla wykorzystywanej odmiany; o łagodnej kwasowości; wina kupażowane mają zawartość taniny odpowiadającą wykorzystywanej odmianie, aksamitny smak i strukturę; wina te mają aromaty owocowe (wiśnia, malina, orzech włoski, czarna porzeczka itd.), przypraw (cynamon, wanilia) i czekolady oraz tytoniu; są to wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie lub słodkie, w zależności od zawartości cukru.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 11,00
Minimalna kwasowość ogólna 4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (mEq/l) 1,20
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (mg/l)
5.
Praktyki wytwarzania wina
a.
Podstawowe praktyki enologiczne

Odpowiednie ograniczenia dotyczące produkcji win

1.
Obowiązkowe praktyki enologiczne
1.1.
Wina białe i różowe
-
zbiory prowadzone ręcznie,
-
winogrona muszą być przetwarzane w dniu, w którym są zbierane,
-
wyciskanie można przeprowadzać wyłącznie w prasie partiami,
-
oczyszczanie moszczu,
-
kontrolowana fermentacja moszczu w temperaturze maks. 20 °C.
1.2.
Wina czerwone
-
zbiory prowadzone ręcznie,
-
winogrona muszą być przetwarzane w dniu, w którym są zbierane,
-
fermentacja na skórkach,
-
wyciskanie można przeprowadzać wyłącznie w prasie partiami,
-
dojrzewanie w drewnianych beczkach przez co najmniej trzy miesiące,
-
dojrzewanie w butelkach przez co najmniej trzy miesiące.

Metoda uprawy

W przypadku istniejących winnic, założonych przed dniem 31 grudnia 2011 r., wina objęte ChNP "Monor, Monori" można produkować z winogron pochodzących z takich upraw tak długo, jak pozostają one w eksploatacji.

W przypadku winnic założonych po dniu 1 stycznia 2012 r. wina objęte ChNP "Monor Monori" można produkować wyłącznie z winogron winorośli zasadzonych zgodnie z następującymi metodami uprawy: prowadzenie winorośli w kształcie korony, parasolki, na sposób Mosera, w formie pojedynczego sznura Guyota i w systemie Sylvoza.

W winnicach założonych po dniu 1 stycznia 2012 r. gęstość obsady powinna wynosić co najmniej 3 300 krzaków winorośli na hektar. Przy ustalaniu odległości między szpalerami i winoroślami, oprócz regularnych odstępów pomiędzy szpalerami i winoroślami, dopuszczalne jest również sadzenie podwójnych szpalerów lub par krzaków winorośli. Odległość między szpalerami powinna wynosić co najmniej 1 m i nie więcej niż 3,60 m, przy czym odległość między krzakami winorośli musi wynosić co najmniej 0,60 m i nie więcej niż 1,20 m. W przypadku pary krzaków winorośli czynnikiem decydującym jest średnia odległość między nimi.

Przy określaniu obciążenia winorośli liczba żywych oczek pozostawionych na łozie na każdej winorośli nie może przekraczać 12 na m2.

Decyzje o tym, w jakim dniu zaczyna się zbiór, podejmuje każdego roku właściwa wspólnota winiarska, określając tę datę na podstawie badania zbiorów przeprowadzanego co tydzień od dnia 1 sierpnia każdego roku. Data zbiorów jest publikowana w formie ogłoszenia przez wspólnotę winiarską.

Zawartość cukru w winogronach musi wynosić co najmniej 16,0 [MM °] (naturalna zawartość alkoholu wynosząca w temperaturze 17,5 °C przynajmniej 9,87 % obj.).

b.
Maksymalne zbiory

Wina białe i różowe

70 hl/ha

Wina czerwone

60 hl/ha

6.
Wyznaczony obszar

Te części Strázsa-hegy (wzgórza Strázsa) w mieście Monor, Száraz-hegy (wzgórza Száraz) w mieście Monor i miasteczkach Monorierdő i Bénye oraz zbocza Harc-völgy (doliny Harc) w miejscowości Gomba, które zaklasyfikowano do klasy I i II zgodnie z katastrem winnic.

7.
Główne odmiany winorośli do produkcji wina

** Zöld veltelini (GŁÓWNA)

** Cabernet sauv. (GŁÓWNA)

** Cabernet franc (GŁÓWNA)

** Blauburger (INNA)

** Ezerjó (GŁÓWNA)

** Kékoportó (INNA)

** Kékfrankos (GŁÓWNA)

** Karát (INNA)

* Kadarka (GŁÓWNA)

** Irsai Olivér (INNA)

** Hárslevelű (GŁÓWNA)

** Cserszegi fűszeres (GŁÓWNA)

** Chardonnay (GŁÓWNA)

** Ottonel muskotály (INNA)

** Olasz rizling (GŁÓWNA)

** Kövidinka (GŁÓWNA)

** Szürkebarát (INNA)

** Syrah (INNA)

** Sauvignon (INNA)

** Rajnai rizling (GŁÓWNA)

** Pinot noir (GŁÓWNA)

8.
Opis związku(-ów)

Związek z obszarem geograficznym

1.
Opis wyznaczonego obszaru

Czynniki naturalne

Obszar, na którym uprawia się winogrona do produkcji wina Monori, jest położony, zgodnie z Magyarország geo-morfológiai térképe (mapą geomorfologiczną Węgier), w makroregionie geomorfologicznym Gödöllő-Monori-dombság (wzgórza Gödöllő-Monori), na grzbietach wznoszących się na południowozachodniej krawędzi wzgórz Cserhát, na średniej wysokości 200 m n.p.m. W Monor, powstała wskutek erozji terasa oddziela mezoregion Pesti hordalékkúp síkság (nizina aluwialna w Peszcie), który leży na południowozachodnich grzbietach wzgórz, od mezo-regionu geomorfologicznego Pilis-Alpári homokhát (wzgórze piaskowe Pilis-Alpár). W obrębie łańcucha wzgórz znajdują się niżej położone grzbiety oddzielone dolinami erozyjnymi. Obszar produkcji znajduje się na tych właśnie grzbietach.

Gleba, powstała w późnym plejstocenie, składa się z typowych głębokich lessów (10-30 m), pochyłych lessów piaszczystych, piachów lessowych, ruchomych piasków i piasków eolicznych. Warstwa orna to leśna gleba rdzawo-brązowa lub leśny, szczątkowy czarnoziem węglanowy, który zawiera duże ilości dolomitu i małą ilość minerałów glinowo-illitowych, o stosunkowo niskiej zawartości żelaza i glinu. Wszędzie na grzbietach wzgórz poziom wód gruntowych znajduje się na głębokości większej niż 10 m.

Jeśli chodzi o klimat, obszar nadaje się dobrze do uprawy winogron. Temperatury różnią się w zależności od pory roku, ale nie występują skrajne wahania. Ryzyko mrozu w zimie jest niskie, przymrozki występują rzadko, na wysokości, wiosną i jesienią. Nie ma znaczących różnic w temperaturach dobowych w okresie wegetacji, a dni upalnych w okresie letnim jest mało. Średnia temperatura roczna wynosi 11,6 °C. Opady są równomierne w całym okresie wegetacyjnym. Średnie opady wynoszą 500 mm rocznie. Nasłonecznienie wynosi 2 000 godzin rocznie.

Czynniki ludzkie

Produkcja winogron na wzgórzu Strázsahegy w Monor oraz w dolinie Harc-völgy w Gomba opiera się na tradycyjnych odmianach i technikach.

Produkcja winogron na wyznaczonym obszarze rozpoczęła się w XV wieku, gdy winorośle posadzono po wykarczowaniu rozległych obszarów leśnych. Piwnice wykopywano tradycyjnie w lessie na plantacjach winorośli na wzgórzu Strázsahegy w Monor. Niektóre piwnice wyłożono cegłą, ale większość z nich nawet obecnie nie jest z cegły. Warunki cieplne w piwnicach zapewniają optymalną temperaturę 10-11 °C. W Monor znajduje się około 1 000 piwnic.

W nowoczesnych winnicach Szárazhegy w Monorierdő i Bénye międzynarodowe odmiany uprawia się wraz z tradycyjnymi odmianami węgierskimi.

Wpływ czynnika ludzkiego na obszarze produkcji można zaobserwować w następujących dziedzinach:

-
wybór odmian odpowiadających potencjałowi związanemu z warunkami ekologicznymi;
-
rozwój technik uprawy winorośli i produkcji wina ekologicznego z uwzględnieniem z jednej strony szczególnych warunków ekologicznych, a z drugiej - rynkowych;
-
rozwój zakładów i struktury integracji zgodnie z warunkami ekologicznymi i rynkowymi.
2.
Opis win

Ogólną cechą win jest ich elegancki wygląd, wysoka zawartość alkoholu i delikatna struktura kwasowości, długotrwały posmak o nutach kwiatowych i owocowych, a także zapach oraz smak przypominające wykorzystaną odmianę.

3.
Przedstawienie i wykazanie związku przyczynowego

Ze względu na lokalizację obszaru produkcji w Monor oraz na specyfikę gleby środowisko naturalne wywiera istotny wpływ na cechy win produkowanych z winogron uprawianych w tym rejonie. Warunków tych nie można odtworzyć ani w pobliskim obszarze winiarskim Duna (Dunaj), ani w innych podregionach winiarskich. Warunki te nadają przede wszystkim bogaty bukiet smakowo-aromatyczny. Ponadto dzięki tym warunkom wina charakteryzują się niską kwasowością i dużą zawartością alkoholu. Zawartość minerałów związana z właściwościami gleby jest w tych winach wyższa i mają one dzięki temu charakter mineralny. Wina z obszaru produkcji mogą być spożywane młode, jednakże ich zalety rozwijają się w pełni z upływem czasu.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze

Podstawa prawna

Przez organizację zarządzającą ChNP/ChOG, jeżeli tak przewidziały państwa członkowskie

Rodzaj wymogów dodatkowych

Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

a)
Gwarancji tożsamości pochodzenia: nazwę danego miejsca można umieścić na winie tylko wówczas, gdy 100 % surowców użytych do wyrobu wina było uprawiane w tym miejscu.
b)
Wykaz dozwolonych tradycyjnych określeń i innych zastrzeżonych określeń:
(i)
Określenie tradycyjne: Védett eredetű bor [wino o chronionym pochodzeniu].
(ii)
Inne zastrzeżone określenia: muskotály, barrique.
(iii)
Określenia tradycyjne, inne zastrzeżone określenia i terminy odnoszące się do barwy wina nie mogą być zapisane na etykiecie czcionką większą niż czcionka stosowana do zapisu chronionej nazwy pochodzenia.
c)
Wykorzystanie nazw odmian:
(i)
Nazwy odmian można umieszczać na etykiecie, pod warunkiem że zapisane są czcionką nie większa niż czcionka zastosowana do zapisu chronionej nazwy pochodzenia.
(ii)
W odniesieniu do win produkowanych z kilku odmian winogron można stosować słowa: küvé, cuvée lub házasítás.

Produkcja spoza wyznaczonego obszaru produkcji Podstawa prawna

Przez organizację zarządzającą ChNP/ChOG, jeżeli tak przewidziały państwa członkowskie

Rodzaj wymogów dodatkowych

Odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Jest to możliwe w miejscowości Tápiószentmárton.

Link do specyfikacji produktu

http://boraszat.kormany.hu/monor

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.329.4

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina [Monor, Monori (ChNP)].
Data aktu: 29/09/2017
Data ogłoszenia: 30/09/2017