(2017/C 317/06)(Dz.U.UE C z dnia 23 września 2017 r.)
Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .
JEDNOLITY DOKUMENT
"TRADITIONAL WELSH CAERPHILLY"/"TRADITIONAL WELSH CAERFFILI"
Nr UE: PDO-GB-02090 - 16.11.2015
ChNP () ChOG (X)
Właściwości gleby i klimatu wyznaczonego obszaru przyczyniają się do renomy Walii jako jednego z krajów, który posiada najlepsze na świecie warunki do uprawy trawy. Środowisko w Walii w naturalny sposób sprzyja wzrostowi traw, a długi sezon wegetacyjny trawy jest przede wszystkim związany z morskim klimatem Walii. Przemiany w walijskim przemyśle mleczarskim i serowarstwie oraz ich znaczenie opierają się właśnie na tym fundamencie, jaki stanowią przydatność obszaru do uprawy trawy i ukierunkowanie na tę działalność.
Opady deszczu są obfite i równomiernie rozłożone, w związku z czym latem występuje bardzo niewielki niedobór wody w glebie, zaś ciepłe południowozachodnie zmienne wiatry Prądu Zatokowego przynoszą sprzyjające temperatury. Sezon wegetacyjny trawy w gospodarstwach mleczarskich może wynosić średnio 300 dni (Down i in., 1981), a potencjalne roczne zbiory trawy wynoszą ponad 18 ton suchej masy na hektar (Hopkins i in., 1995). Ten długi sezon wegetacyjny na terenach nizinnych pozwala na naturalny wypas krów na świeżym powietrzu nawet przez 10 miesięcy w roku, zaś kiedy krowy nie przebywają na pastwisku, są karmione głównie zakonserwowaną trawą pochodzącą z tych samych pastwisk. Taka sytuacja zapewnia pozyskiwanie jak największej ilości mleka w wyniku skarmiania zielonki oraz sprzyja utrzymaniu stałego charakteru produkowanego mleka, z którego wytwarzany jest ser "Traditional Welsh Caerphilly".
Jak dowiedziono naukowo ("Profiling Milk From Grass", Teagasc, Science Foundation Ireland and the Dairy Research Trust), krowy karmione trawą - w przeciwieństwie do krów karmionych bardziej przetworzoną paszą - produkują mleko o większej zawartości kwasów omega 3, witaminy E, beta-karotenu i CLA (kwasu tłuszczowego o dobroczynnym działaniu, zwanego sprzężonym kwasem linolowym). Fakt ten wpływa na smak i właściwości sera "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili".
Ponieważ ser "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili" jest jedynym rodzimym serem walijskim, historia walijskiego serowarstwa jest tożsama z historią produkcji tego sera. W XIX w. w całej Walii utworzono szkoły mleczarskie, aby kształcić serowarów oraz przekazać im szczególne umiejętności i niezbędną wiedzę. Jak wynika z notatek sporządzonych przez uczennicę Mari Jones podczas uczęszczania do "wędrownej" szkoły mleczarstwa w 1927 r. w Pencoed, w hrabstwie Bridgend, produkcja tradycyjnego sera Caerphilly była ugruntowana w wielu miejscach w Południowej Walii.
Opis pożądanej barwy, tekstury, aromatu i właściwości organoleptycznych sera "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili" przedstawiony w obowiązującej obecnie specyfikacji jest taki sam jak w materiałach przekazywanych tym walijskim adeptom mleczarstwa. Te wyjątkowe cechy sera Caerphilly zostały formalnie włączone do programu klasyfikacji masła i sera w wersji z 1960 r. opracowanego przez krajowe stowarzyszenie właścicieli mleczarni i mleczarzy prowadzących produkcję hurtową [National Association of Creamery Proprietors and wholesale Dairymen (Incorporated), NACEPE]. Program ten wprowadzono w 1941 r., ale został on później rozwiązany.
Chociaż w połowie XIX w. ser ten produkowano w Walii, szczególnie, ale nie wyłącznie, w Południowej Walii, to właśnie w Caerphilly organizowano cotygodniowy targ, który stał się znany dzięki temu, że sprzedawano na nim ser najwyższej jakości. Przyczynił się do tego przede wszystkim Edward Lewis, który wprowadził system jakości lub klasyfikacji. W wyniku kontroli sery o potwierdzonej wysokiej jakości były opatrywane oficjalną okrągłą pieczęcią z napisem "Caws Cymru", "Caws Pur" i "Genuine Caerphilly Cheese" ("oryginalny ser z Caerphilly"). Na środku pieczęci widniał logotyp przedstawiający zamek Caerphilly. Produkcja sera Caerphilly była zabroniona w okresie wojny w latach 1939-1945 (w tym okresie racjonowanie sera umożliwiało jedynie produkcję serów o długim terminie przydatności do spożycia, takich jak cheddar); ograniczenia te zniesiono w 1953 r., kiedy to wznowiono produkcję sera Caerphilly. W 1971 r. w mleczarni Castle Diaries wyprodukowano ser Caerphilly z okazji 700. rocznicy powstania zamku Caerphilly (jak podano w gazecie Western Mail w sobotę 16 stycznia 1971 r.).
Ser "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili" jest wyjątkowym serem tradycyjnym wytwarzanym w całej Walii. Ser produkuje się z przeznaczeniem do wczesnego spożycia, po 10 dniach od wytworzenia, ale można pozostawić go do dojrzewania, aby jego smak stał się wyraźniejszy i pełniejszy, zachowując nadal swoją łagodność. Dojrzały ser był ważnym towarem podczas "chudych" zimowych miesięcy w czasach, gdy nowoczesne metody przechowywania nie były jeszcze dostępne. Ser ten jest nieowijanym w płótno ("nagim") serem, który tradycyjnie przed sprzedażą posypywano mąką lub drobno zmielonymi płatkami owsianymi. Tradycja stosowania zmielonych płatków owsianych wynika z tego, że owies jest rośliną uprawną najlepiej dostosowaną do wilgotnego i chłodnego klimatu Walii.
Serowarstwo jest zarówno sztuką, jak i nauką, która wymaga umiejętności na każdym etapie produkcji sera. Podstawowe umiejętności potrzebne do produkcji sera "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili" rozwinięto już na początku XIX w. i od tego czasu są one kojarzone z Walią. Szczególne umiejętności związane z produkcją sera "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili", które nadają mu wyjątkowy charakter, obejmują:
Na każdym etapie produkcji sera serowar sprawdza kwasowość, aby kontrolować kwaśnienie. Określony zakres kwasowości i określona wilgotność uzyskiwane w trakcie procesu produkcji sera przyczyniają się do osiągnięcia pożądanej tekstury i smaku sera "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili".
W przeciwieństwie do innych serów twardych szczególny zakres kwasowości, wysoka wilgotność, niska temperatura warzenia i długość dojrzewania sera "Traditional Welsh Caerphilly" przyczyniają się do jego "delikatnego cytrynowego" smaku i są czynnikami kontrolowanymi w trakcie produkcji sera przez serowara dzięki posiadanym przez niego podstawowym umiejętnościom.
Kiedy serowar stwierdza (dzięki przeszkoleniu), że tekstura skrzepu jest właściwa, tj. wilgotna, miękka i aksamitna, skrzep rozbija się na kawałki wielkości orzecha włoskiego i ręcznie wkłada się do form serowarskich. Serowarów produkujących ser "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili" szkoli się, aby poznali tradycyjne sposoby dociskania sera w celu uzyskania wymaganego szczególnego rozmiaru i kształtu. Ser "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili" jest serem stosunkowo małym w porównaniu np. do 20-kilogramowego sera cheddar. W ramach nowoczesnych komercyjnych technologii mleczarskich zamiast tradycyjnego dociskania stosuje się natomiast metodę próżniową. Dzięki niewielkiemu początkowemu ciśnieniu stosowanemu do dociskania sera "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili" (1,5 bara) możliwe jest zachowanie kształtu sera bez utraty śmietany. Umiejętność tradycyjnego dociskania sera "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili" należy do podstawowych umiejętności, przekazywanych w Walii z pokolenia na pokolenie.
Produkuje się dwa rodzaje sera Caerphilly: ser "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili" oraz ser Caerphilly, między którymi występują istotne różnice, wymienione poniżej.
Do sera "Traditional Welsh Caerphilly"/"Traditional Welsh Caerffili" można również porównać ser Gorwydd Caerphilly, który początkowo był produkowany w Walii, ale później jego produkcję przeniesiono do hrabstwa Somerset. W związku z tym ser ten nie jest produkowany w Walii i nie wytwarza się go z walijskiego mleka. Co więcej, ser Gorwydd Caerphilly, który jest przeznaczony do spożycia 2 miesiące od produkcji, produkuje się jedynie z mleka niepasteryzowanego i wyłącznie przy zastosowaniu tradycyjnej podpuszczki.
Odesłanie do publikacji specyfikacji
(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)
https://www.gov.uk/government/publications/protected-food-name-traditional-welsh-caerphilly-and-traditional-welsh-caerffili