Zaproszenie do składania wniosków - EACEA-33/2017 - Program Europa dla Obywateli 2014-2020 - Dotacje na działalność - Wsparcie strukturalne dla europejskich kuźni idei i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu europejskim.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA-33/2017
Program Europa dla Obywateli 2014-2020
Dotacje na działalność - Wsparcie strukturalne dla europejskich kuźni idei i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu europejskim

(2017/C 282/05)

(Dz.U.UE C z dnia 26 sierpnia 2017 r.)

UWAGA:

Należy zwrócić uwagę, że standardowe umowy o udzielenie dotacji zawarte przez Agencję/decyzje o udzieleniu dotacji wydane przez Agencję są obecnie poddawane przeglądowi w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia finansowego i jego zasad stosowania od dnia 1 stycznia 2018 r. W związku z powyższym wysłane zostają przykładowe projekty umów o udzielenie dotacji/decyzji o udzieleniu dotacji związane z niniejszym zaproszeniem, przy czym Agencja zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian lub dodatkowych informacji w zależności od przyjęcia ostatecznego tekstu rozporządzenia finansowego i zasad stosowania. W tym przypadku Agencja ogłosi zmiany bezzwłocznie, najpóźniej przed podpisaniem umów o udzielenie dotacji lub decyzji o udzieleniu dotacji.

1.
Wprowadzenie

Podstawą Unii Europejskiej są obywatele i działa ona dla swoich obywateli. Kluczowe znaczenie ma wspieranie i ułatwianie zaangażowania obywateli oraz ich aktywnego uczestnictwa w budowaniu silniejszej Unii, a także ułatwianie obywatelom zrozumienia historii Unii oraz wartości stanowiących jej podstawę. Obywatelstwo europejskie stanowi nieodłączny element wzmacniania i ochrony procesu integracji europejskiej.

Program Europa dla Obywateli 1  przyjęty na lata 2014-2020 stanowi w tym kontekście kluczowy element. Jego celem jest ułatwienie obywatelom zrozumienia Unii, jej historii i zróżnicowania, promowanie obywatelstwa europejskiego oraz poprawa warunków korzystania z praw i przywilejów związanych z obywatelstwem europejskim.

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wybór organizacji działających na skalę europejską, które - przez swoje stałe, zwykłe i regularne działania - wymiernie przyczyniają się do osiągnięcia celów programu "Europa dla Obywateli".

Wybrane organizacje otrzymają wsparcie strukturalne zwane dotacjami na działalność. Dotacje na działalność będą służyły współfinansowaniu kosztów operacyjnych, które umożliwiają danemu podmiotowi prowadzenie niezależnej działalności i wdrożenie szeregu działań w ramach celów programu. Organizacje otrzymujące dotacje na działalność powinny zapewnić maksymalny poziom przejrzystości jak najszerszemu gronu odbiorców za pośrednictwem działań i planu rozpowszechniania, których wprowadzenie przewidują. W szczególności zachęca się do działań informacyjnych na poziomie regionalnym i lokalnym oraz skierowanych do młodych ludzi.

Wsparcie udzielane jest organizacjom w formie partnerstw ramowych na okres trzech lat (2018-2020) zawieranych w następstwie niniejszego zaproszenia do składania wniosków. Partnerstwa ramowe stanowią mechanizmy współpracy ustanawiane pomiędzy konkretnymi organizacjami a Agencją Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego. W ramach tego rodzaju partnerstw ramowych roczne dotacje na działalność będą przyznawane corocznie na podstawie rocznych programów prac przedkładanych przez daną organizację.

2.
Cele i priorytety

Szczegółowe cele programu są następujące:

-
podnoszenie świadomości w odniesieniu do pamięci, wspólnej historii i wartości oraz celu Unii polegającego na promowaniu pokoju, wartości Unii i dobrostanu jej obywateli poprzez stymulowanie dyskusji, refleksji i rozwoju sieci (część 1),
-
zachęcanie do demokratycznego i obywatelskiego uczestnictwa obywateli na poziomie unijnym poprzez ułatwianie obywatelom zrozumienia unijnego procesu kształtowania polityki i promowanie możliwości zaangażowania społecznego i międzykulturowego oraz wolontariatu na poziomie unijnym (część 2).

W ramach powyższych celów wyróżnia się następujące priorytety tematyczne:

Specyficzne priorytety w obszarze Pamięci o przeszłości Europy (komponent 1)

1.
Uroczystości upamiętniające punkty zwrotne w najnowszej historii Europy
Rok składania wniosku Kwalifikowalne rocznice
2018 1918 - Zakończenie I wojny światowej - powstanie państw narodowych oraz nieumiejętność zbudowania europejskiej współpracy i pokojowego współistnienia

1938/1939 - Rozpoczęcie II wojny światowej

1948 - Rozpoczęcie zimnej wojny

1948 - Kongres haski i integracja Europy

1968 - Protesty i ruchy na rzecz praw obywatelskich, inwazja na Czechosłowację, protesty studentów i kampania antysemicka w Polsce

2019 1979 - Wybory do Parlamentu Europejskiego oraz 40. rocznica pierwszych wyborów bezpośrednich do PE w 1979 r.

1989 - Demokratyczne rewolucje w Europie Środkowo-Wschodniej oraz zburzenie muru berlińskiego

2004 - Piętnasta rocznica rozszerzenia UE na kraje Europy Środkowo-Wschodniej

2020 1950 - Deklaracja Roberta Schumana

1990 - Zjednoczenie Niemiec

2000 - Ogłoszenie Karty praw podstawowych Unii Europejskiej

2.
Społeczeństwo obywatelskie i aktywność obywatelska w reżimach totalitarnych
3.
Antysemityzm, antycyganizm, ksenofobia, homofobia i inne formy nietolerancji - wnioski dla współczesności
4.
Przemiany demokratyczne i przystąpienie do Unii Europejskiej

Szczegółowe priorytety w obszarze "Zaangażowanie demokratyczne i aktywność obywatelska" (komponent 2)

1.
Debata na temat przyszłości Europy i wyzwań związanych z eurosceptycyzmem
2.
Promowanie solidarności w czasach kryzysu
3.
Wsparcie dialogu międzykulturowego i wzajemnego zrozumienia oraz walka ze stygmatyzacją migrantów i grup mniejszościowych
3.
Kryteria kwalifikowalności
3.1.
Kwalifikujący się wnioskodawcy
3.1.1.
Kategorie organizacji

Aby kwalifikować się do zawarcia partnerstwa ramowego, organizacje muszą należeć do jednej z następujących kategorii:

A.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego na rzecz pamięci europejskiej (część 1)

Organizacje prowadzące działalność w zakresie refleksji nad reżimami totalitarnymi we współczesnej historii Europy oraz upamiętniania ofiar ich zbrodni.

Organizacje wdrażające działania w zakresie innych przełomowych momentów i punktów odniesienia w najnowszej historii Europy.

Organizacje koncentrujące się na wspólnych wartościach UE - podnoszeniu świadomości w zakresie znaczenia utrzymywania i promowania demokratycznych wartości w Europie, tj. poprzez pamięć o ważnych osobach w historii Europy, takich jak ojcowie założyciele projektu europejskiego lub inne osoby, które miały istotny wkład w późniejsze etapy budowania Europy.

B.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające na szczeblu europejskim (część 2)

Organizacje parasolowe, sieci i inne organizacje społeczeństwa obywatelskiego zachęcające do demokratycznego i obywatelskiego uczestnictwa obywateli na poziomie unijnym poprzez ułatwianie obywatelom zrozumienia unijnego procesu kształtowania polityki i promowanie możliwości zaangażowania obywatelskiego na poziomie unijnym.

C.
Europejskie kuźnie idei (część 1 lub 2)

Organizacje te zapewniają związek pomiędzy badaniami a kształtowaniem polityki na szczeblu europejskim. Pomagają znaleźć rozwiązania problemów i ułatwiają wzajemne relacje między naukowcami, intelektualistami i decydentami. Zaproszenie jest skierowane do kuźni idei, które koncentrują się zasadniczo na celach i priorytetach programu Europa dla Obywateli, prowadząc działania, które wykraczają poza zwykłe badania i nie są skierowane wyłącznie do grup specjalistów. Kuźnie idei powinny prowadzić działalność o wymiarze wyraźnie ponadnarodowym, docierając również do odbiorców lokalnych i regionalnych. Należy w szczególności wspierać otwartą i wolną debatę oraz otwarty i wolny dostęp do obiektywnych informacji.

D.
Platformy organizacji paneuropejskich (część 2)

Platformy są organizacjami, których członkowie sami mają status organizacji parasolowych na poziomie europejskim. Tego rodzaju platformy organizacji paneuropejskich reprezentują znaczną część obywateli europejskich i szeroki zakres dziedzin polityki.

Działania wybranych organizacji muszą mieć na celu wkład w lepszą wspólną przyszłość zaangażowania obywatelskiego, powołując się na znaczenie podstawowych wartości w centrum europejskiego projektu.

Organizacje powinny prowadzić działalność o wymiarze wyraźnie ponadnarodowym, docierając również do odbiorców lokalnych i regionalnych.

Wspólne zasady dotyczące kwalifikujących się wnioskodawców spełniających powyższe kryteria A-D

Niniejsze zaproszenie skierowane jest do następujących organizacji:

a)
organizacji non-profit;
b)
odgrywających aktywną rolę w obszarze obywatelstwa europejskiego, zgodnie z jej statutem lub deklaracją misji, oraz podlegających jednej z kategorii wymienionych powyżej;
c)
mających zarejestrowaną siedzibę i osobowość prawną od co najmniej czterech lat (na dzień 1 listopada 2017 r.) w jednym z kwalifikujących się krajów;
d)
prowadzących działalność o charakterze ponadnarodowym, współpracując z kilkoma państwami oraz docierając do odbiorców lokalnych i regionalnych;
e)
prowadzących działalność w kwalifikujących się krajach o następującym zasięgu geograficznym:
-
organizacje społeczeństwa obywatelskiego na rzecz pamięci europejskiej (kategoria A) oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim (kategoria B) muszą posiadać członków lub prowadzić działalność w co najmniej 12 kwalifikujących się krajach,
-
platformy organizacji paneuropejskich (D) muszą posiadać członków w co najmniej 20 parasolowych organizacjach członkowskich, zapewniając obecność we wszystkich państwach członkowskich UE.

W ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków nie kwalifikują się osoby fizyczne ani podmioty publiczne.

3.1.2.
Kwalifikujące się kraje

Za kwalifikujące się uznaje się wyłącznie wnioski złożone przez osoby prawne mające siedzibę w następujących państwach:

a)
państwa członkowskie UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.
Informacja dla wnioskodawców ze Zjednoczonego Królestwa: należy zwrócić uwagę, że kryteria kwalifikowalności muszą być spełnione w całym okresie, na który przyznawana jest dotacja. Jeżeli Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w okresie, na który przyznawana jest dotacja, nie zawarłszy z UE umowy gwarantującej w szczególności, że wnioskodawcy ze Zjednoczonego Królestwa nadal będą spełniać kryteria kwalifikowalności, wypłacanie unijnych środków finansowych zostanie wstrzymane (przy czym w miarę możliwości Państwa uczestnictwo nie zostanie zawieszone) lub zostaną Państwo usunięci z projektu na podstawie właściwego artykułu umowy lub decyzji o partnerstwie ramowym (odpowiednio art. II.16.2.2 lit. a) lub ogólny warunek 16.2.2. lit. a)).
b)
Albania, była jugosłowiańska republika Macedonii, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia 2 .
3.2.
Kwalifikujące się działania

Działalność wnioskodawcy musi stanowić widoczny wkład w rozwój i wdrażanie ogólnych i szczegółowych celów programu.

Wnioskodawca musi przedstawić:

-
strategiczny program prac na okres trzech lat rozpoczynający się w 2018 r., oraz
-
szczegółowy roczny program prac na okres 12 miesięcy rozpoczynający się w 2018 r.

Strategiczny program prac organizacji wnioskodawcy powinien obejmować jej działalność statutową, w szczególności konferencje, seminaria, okrągłe stoły, działalność reprezentacyjną, komunikację i waloryzację, działania skierowane do młodych ludzi oraz inne okresowe działania europejskie związane z realizacją programu Europa dla Obywateli.

Działalność związana z Europejskim Korpusem Solidarności również spełnia kryteria kwalifikowalności.

Okres kwalifikowalności

Okres trwania partnerstwa ramowego wynosi 3 lata i rozpoczyna się najwcześniej dnia 1 stycznia 2018 r. W odniesieniu do konkretnych dotacji rocznych okres kwalifikowalności musi pokrywać się z rokiem budżetowym wnioskodawcy znajdującym potwierdzenie w poświadczonych księgach rachunkowych organizacji.

W przypadku wnioskodawców, których rok budżetowy różni się od roku kalendarzowego, okres kwalifikowalności rozpocznie się w dniu rozpoczęcia roku budżetowego w 2018 r.

4.
Kryteria przyznawania dotacji

Wyłącznie kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione w oparciu o następujące kryteria:

-
Zgodność z celami całego programu i jego określonej części: 30 %
-
Właściwość zaproponowanego programu prac w odniesieniu do celów programu Europa dla Obywateli; program prac organizacji powinien wskazywać skutki jej działalności prowadzące do osiągnięcia celów programu Europa dla Obywateli.
-
Misja organizacji powinna być spójna z celami programu Europa dla Obywateli.
-
Jakość planu działalności/programu prac: 30 %
-
Zaproponowany program prac musi być odpowiedni do osiągnięcia celów organizacji.
-
Spójność: zgodność pomiędzy poszczególnymi celami zaproponowanych działań oraz dostosowanie proponowanego wkładu i proponowanych zasobów do wyznaczonych celów.
-
Skuteczność: wyniki należy uzyskać z zachowaniem rozsądnego poziomu kosztów.
-
Programy prac muszą mieć jasno sprecyzowany wymiar europejski.
-
Organizacje wykorzystują nowe metody pracy lub proponują innowacyjne działania.
-
Rozpowszechnianie: 20 %
-
Organizacje otrzymujące dotacje na działalność muszą podjąć konieczne wysiłki w celu zapewnienia wykorzystywania i rozpowszechniania osiągniętych wyników. Działania te obejmują również przekład odpowiednich wyników w stosownych przypadkach.
-
Zaproponowany program prac musi wywołać efekt mnożnikowy wśród szerszego kręgu odbiorców niż bezpośredni uczestnicy działań, w szczególności na szczeblu lokalnym i regionalnym.
-
Należy przyjąć realistyczny i praktyczny plan rozpowszechniania, aby umożliwić skuteczne przekazywanie wyników przewidzianych w programie prac oraz ich skuteczną wymianę.
-
Wpływ i zaangażowanie obywateli: 20 %
-
Liczba zaangażowanych organizacji, uczestników, źródeł politycznych i zaangażowanych państw powinna być wysoka, aby zapewnić prawdziwie europejski wymiar zaproponowanego programu prac.
-
Wpływ: w ramach programu prac należy dążyć do osiągnięcia określonych w nim celów, w szczególności w odniesieniu do konkretnego wkładu w kształtowanie polityki. Powinien wspierać otwartą debatę publiczną i dostęp do obiektywnych informacji.
-
Wnioskodawca powinien wykazać wartość dodaną, jaką dotacja na działalność wniosłaby do działalności organizacji, oraz wskazać sposób, w jaki działalność ta zostałaby podtrzymana po zakończeniu obowiązywania umowy o udzielenie dotacji.
-
Zrównoważony charakter: celem zaproponowanego programu prac powinno być uzyskanie długofalowych skutków.
-
Zaproponowany program prac powinien oferować uczestnikom możliwość aktywnego zaangażowania w działalność w ramach odnośnej problematyki.
-
Należy dążyć do osiągnięcia równowagi pomiędzy obywatelami, którzy już działają w danej organizacji/instytucji, a obywatelami, którzy nie są jeszcze zaangażowani w tego rodzaju działalność.
-
Członkami organizacji są uczestnicy Europejskiego Korpusu Solidarności.
-
Członkami organizacji są obywatele należący do niedostatecznie reprezentowanych grup lub osoby o mniejszych szansach.
5.
Budżet

Całkowity szacunkowy budżet przeznaczony na współfinansowanie konkretnych rocznych dotacji na działalność, które mają zostać przyznane w 2018 r., wynosi 6,8 mln EUR. W szczególność szacuje się, że kwota 1,2 mln EUR zostanie przyznana na część 1, a kwota 5,6 mln EUR na część 2.

Kwota ta jest uzależniona od dostępności środków przewidzianych w projekcie budżetu na 2018 r. po przyjęciu przez władzę budżetową budżetu na 2018 r. lub przewidzianych w dwunastej części środków tymczasowych.

Maksymalne kwoty dotacji przyznane w 2018 r. z podziałem na kategorie są następujące:

Rodzaj Maksymalna kwota rocznie Maksymalna stopa dofinansowania
A. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego na rzecz pamięci europejskiej (część 1) 200 000 EUR 70 %
B. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające na szczeblu europejskim (część 2): 200 000 EUR 70 %
C. Europejskie kuźnie idei (część 1 lub 2) 350 000 EUR 70 %
D. Platformy organizacji paneuropejskich (część 2) 600 000 EUR 90 %
6.
Termin składania wniosków

Termin składania wniosków upływa w środę, dnia 18 października 2017 r. o godzinie 12.00 czasu środkowoeuropejskiego (południe czasu brukselskiego).

Formularz wniosku i wszystkie załączniki do tego formularza należy złożyć online, korzystając z odpowiedniego, należycie wypełnionego formularza elektronicznego zawierającego wszelkie wymagane załączniki.

Formularz elektroniczny jest dostępny na stronie internetowej: https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/funding_en

7.
Dalsze informacje

Szczegółowe warunki składania wniosków można znaleźć w szczegółowych wytycznych opublikowanych na stronie internetowej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego pod adresem: http://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/funding_en

Wszelkie pytania należy kierować na adres: EACEA-C1-OPERATINGGRANTS@ec.europa.eu

1 Program stanowi podstawę prawną niniejszego zaproszenie do składania wniosków zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (UE) nr 390/2014 (Dz.U. L 115 z 17.4.2014, s. 3). Niniejsze zaproszenie opiera się na przepisach decyzji wykonawczej Komisji C(2017) 5385 o przyjęciu programu prac na 2018 r. i finansowaniu wdrożenia programu Europa dla Obywateli.
2 W odniesieniu do wniosków złożonych przez organizacje posiadające siedzibę w tych państwach zasięgnięta zostanie opinia delegatur Unii.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.282.4

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA-33/2017 - Program Europa dla Obywateli 2014-2020 - Dotacje na działalność - Wsparcie strukturalne dla europejskich kuźni idei i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu europejskim.
Data aktu: 26/08/2017
Data ogłoszenia: 26/08/2017