Publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina [Picpoul de Pinet (ChNP)].

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 3 sierpnia 2017 r.
w sprawie publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina
[Picpoul de Pinet (ChNP)]

(2017/C 253/05)

(Dz.U.UE C z dnia 4 sierpnia 2017 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 97 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Francja złożyła wniosek o objęcie ochroną nazwy "Picpoul de Pinet" zgodnie z częścią II tytuł II rozdział I sekcja 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.

(2) Do 2013 r. nazwa "Languedoc Picpoul-de-Pinet" była objęta ochroną przewidzianą w art. 51 i 54 rozporządzenia Rady (WE) nr 1493/1999 2  oraz art. 28 rozporządzenia Komisji (WE) nr 753/2002 3 . W 2013 r. rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 172/2013 4  nazwę "Languedoc Picpoul-de-Pinet" usunięto z rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych.

(3) Zgodnie z art. 97 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Komisja rozpatrzyła wspomniany wniosek i stwierdziła, że spełniono warunki określone w art. 93-96 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, a także w art. 97 ust. 1 oraz art. 100, 101 i 102 tego rozporządzenia. Mimo że nazwa "Picpoul de Pinet" zawiera określenie "picpoul", które jest nazwą odmiany winorośli, stwierdzono, że nazwa ta była tradycyjnie stosowana na terytorium przedmiotowego państwa członkowskiego, zatem opracowano nowy wniosek o rejestrację w następstwie usunięcia poprzedniej nazwy "Languedoc Picpoul-de-Pinet" z rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. W związku z tym nazwa "Picpoul de Pinet" stanowi nazwę pochodzenia w rozumieniu art. 93 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013. Ewentualna rejestracja nazwy pochodzenia "Picpoul de Pinet", o którą złożono wniosek, nie wykluczy stosowania nazwy odmiany winorośli "picpoul" na etykietach win wytworzonych z winogron odmiany "picpoul", ale wyprodukowanych bez zachowania zgodności ze specyfikacją "Picpoul de Pinet", o ile nie są spełnione warunki określone w art. 100 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.

(4) Aby umożliwić składanie oświadczeń o sprzeciwie zgodnie z art. 98 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, należy zatem opublikować w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolity dokument, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) tego rozporządzenia, oraz odesłanie do publikacji specyfikacji produktu dokonanej w toku wstępnej krajowej procedury rozpatrywania wniosku o ochronę nazwy "Picpoul de Pinet",

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł

W załączniku do niniejszej decyzji znajduje się jednolity dokument, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, oraz odesłanie do publikacji specyfikacji produktu dla nazwy "Picpoul de Pinet" (ChNP).

Zgodnie z art. 98 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec ochrony nazwy, o której mowa w akapicie pierwszym niniejszego artykułu, przysługuje w ciągu dwóch miesięcy od daty opublikowania niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 sierpnia 2017 r.
W imieniu Komisji
Phil HOGAN
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

JEDNOLITY DOKUMENT

"PICPOUL DE PINET"

PDO-FR-N1672

Data złożenia wniosku: 6.1.2014

1.
Nazwa, która ma być zarejestrowana

Picpoul de Pinet

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów winiarskich

1. Wino

4.
Opis wina (win)

Picpoul de Pinet

Kontrolowana nazwa pochodzenia "Picpoul de Pinet" jest zastrzeżona dla białych wytrawnych win niemusujących.

Naturalna objętościowa zawartość alkoholu w tych winach wynosi co najmniej 12 %.

Zawartość cukrów fermentacyjnych w winach gotowych do wprowadzenia na rynek jest równa lub niższa niż 3 g/l.

Wytwarzanie produktu objętego nazwą "Picpoul de Pinet" ogranicza się wyłącznie do białego wina pozyskiwanego z jednej odmiany Piquepoul Blanc.

Wino jest błyszczące, ma kolor jasnozłoty, a w młodym winie widoczne są zielonkawe odcienie. Charakteryzuje się delikatnym i eleganckim bukietem, najczęściej kwiatowym (lipa, głóg) i owocowym z nutami owoców cytrusowych (grejpfrut, cytryna) i szczyptą mineralności.

Smak jest subtelnie harmonijny i świeży, wyczuwa się w nim charakterystyczną cierpką, kwaskową nutę, co wyróżnia to wino spośród innych białych win regionu.

5.
Praktyki winiarskie
a)
Podstawowe praktyki enologiczne

Praktyki enologiczne

Szczególne praktyki enologiczne

Wykorzystywanie kawałków drewna jest zabronione.

Wykorzystywanie węgla drzewnego do zastosowań enologicznych, samego lub w mieszankach stosowanych w preparatach, jest zabronione.

Wina wytwarza się poprzez bezpośrednie tłoczenie ze wstępną maceracją całego zbioru lub bez niej z.

Uprzednia maceracja całych zbiorów przeprowadzana jest na chronionych zbiorach w atmosferze obojętnej.

Metoda uprawy

Minimalna gęstość sadzenia winorośli: 4 400 sadzonek na hektar.

Odległość między rzędami winorośli wynosi maksymalnie 2,25 m.

Każda roślina ma do dyspozycji maksymalnie 2,25 m2 powierzchni.

Krzewy winorośli muszą być podparte.

b)
Maksymalne zbiory

66 hl/ha

6.
Wyznaczony obszar

Zbiór winogron, produkcja wina i jego dojrzewanie odbywają się na obszarze następujących gmin w departamencie Hérault: Castelnau-de-Guers, Florensac, Mèze, Montagnac, Pinet, Pomerols.

7.
Główne odmiany winorośli do produkcji wina

Piquepoul blanc B

8.
Opis związku(-ów)

Obszar geograficzny znajduje się nad brzegami jeziora Thau, w pobliżu Morza Śródziemnego, po obu stronach "Via Domitia", na terenie gmin Agde, Pézenas i Sète.

Formacje geologiczne i glebowe, pochodzące z kredy pliocenu, mają łagodną rzeźbę obniżającą się nieznacznie w kierunku jeziora i zazwyczaj nachylone są na północny zachód/południowy wschód. Winnice rozciągają się od brzegów jeziora po wysokość 100 metrów. Na płaskowyżu zajmują one cały teren, natomiast w północnej części wyznaczonego obszaru geograficznego przeplatają się z lasami sosnowymi i garigiem (suchoroślowym zbiorowiskiem roślinności twardolistnej).

Poziom opadów na wyznaczonym obszarze jest niski, szczególnie latem. Średnia temperatur rocznych jest wysoka. Masy sąsiadujących wód odgrywają decydującą rolę w łagodzeniu różnic temperatur: bliskość morza i jeziora Thau powoduje zmniejszenie rocznych i dziennych amplitud temperatur, a morskie bryzy ograniczają wzrost temperatury w ciągu dnia w okresie letnim. Dla tego ciepłego środowiska morskiego charakterystyczna jest naturalna roślinność z występującymi tu kępami sosen i dębów bezszypułkowych lub dębów skalnych, które urozmaicają krajobraz.

Predyspozycje do uprawy winorośli na wyznaczonym obszarze geograficznym "Picpoul de Pinet" zostały już potwierdzone przez świadectwa z czasów rzymskich, takie jak pozostałości "willi" gallo-rzymskich.

Ta winnica, położona w pobliżu starożytnych portów Agde i Sète, jest jedną z historycznych winnic wybrzeża Morza Śródziemnego. Pod nazwą "Vignoble de la Marine" lub "La Marine" była znana od czasów starożytnych ze swoich białych win.

Odmiana winorośli Piquepoul B, dobrze wrośnięta w swoją okolicę i którą w 1608 r. Olivier de SERRES wymienia pośród szlachetnych odmian wysokiej jakości pod nazwą "Pique-Poule blanc", ma tę cechę, że jej grona łatwo oddzielają się od kiści, dlatego zrywa się je przy zastosowaniu zainstalowanych przy pniach "tac" do zbierania bardzo dojrzałych gron. Zarządzeniem z dnia 11 grudnia 1945 r. sklasyfikowano "Piquepoul de Pinet" w kategorii "vins blancs du Languedoc" (wina białe z Langwedocji), a w dniu 26 listopada 1954 r. wina białe wyznaczonego obszaru geograficznego uznano za objęte nazwą wina wysokiej jakości pochodzącego ze ściśle określonego obszaru (AOVDQS) "Picpoul de Pinet". W 1960 r. projekt łączący 15 historycznych nazw win wysokiej jakości pochodzących ze ściśle określonego obszaru departamentów Hérault i Aude prowadzi do uznania nazwy wina wysokiej jakości pochodzącego ze ściśle określonego obszaru "Côteaux du Languedoc", gdzie nazwa "Languedoc" stanowi nośnik wartości kulturowych i historycznych tej wielowiekowej uprawy winorośli.

Producenci wina AOVDQS "Picpoul de Pinet" przystąpili do tego projektu w 1984 r. W ramach procedury uznawania kontrolowanej nazwy pochodzenia "Coteaux du Languedoc" w 1985 r. utrzymano stosowanie nazwy "Picpoul de Pinet" z możliwością uzupełnienia kontrolowanej nazwy pochodzenia dodatkową nazwą geograficzną "Picpoul de Pinet" (wina białe produkowane wyłącznie z odmiany winorośli Piquepoul B).

Umiejętności w zakresie uprawy winorośli wyrażają się w wyborze lokalizacji winnicy, a mianowicie wykorzystywaniu tylko działek o łagodnym nachyleniu i glebach z dobrymi stosunkami wodnymi, bez szczególnych przeszkód dla ukorzeniania się sadzonek.

Te umiejętności w zakresie uprawy winorośli wyrażają się również w zachowaniu tradycji w sposobie prowadzenia uprawy, przy faworyzowaniu w przypadku tej żywotnej i mało wydajnej odmiany krótkiego przycinania (w kształt kielicha lub w formie sznura Royat), kontroli produkcji przy umiarkowanej wydajności, gęstości sadzenia powyżej 4 400 sadzonek na hektar oraz zbierania mocno dojrzałych winogron.

Wreszcie umiejętności w zakresie uprawy winorośli wyrażają się w rygorystycznych zasadach dotyczących transportu zbiorów, które pozwalają na zachowanie jakości tej odmiany o cienkiej skórce, oraz w przeprowadzaniu bezpośredniego tłoczenia chronionych zbiorów w celu zachowania subtelności aromatu oraz równowagi smaków w winie.

Aby zachować różnorodność dziedzictwa tej sztandarowej dla wyznaczonego obszaru odmiany, producenci uruchomili "bank klonów", który służy jako podstawa wyboru wszelkiego materiału nasadzeniowego.

"Picpoul de Pinet" jest winem białym produkowanym wyłącznie z odmiany winorośli Piquepoul B, świetnie dostosowanej do środowiska naturalnego wyznaczonego obszaru geograficznego. Na obszarze tym występują niewielkie opady, ale gleby są tu głębokie i mają dobrą przepuszczalność, co przy wilgotnym powietrzu nadciągającym od strony morza sprzyja optymalnemu dojrzewaniu tej późnej odmiany, dzięki czemu otrzymuje się wyraziste aromaty kwiatowo-owocowe z nutami owoców cytrusowych i szczyptą mineralności oraz szczyptą kwasowości, które wyróżniają "Picpoul de Pinet" spośród innych białych win regionu.

Umiejętności winiarzy wyrażają się zarówno w wyborze lokalizacji winnicy, jak i w zachowaniu tradycji przy wyborze sposobu prowadzenia uprawy, faworyzując w przypadku tej żywotnej i mało wydajnej odmiany tradycyjne przycinanie i kontrolę produkcji, co pozwala na doprowadzanie winogron do właściwej dojrzałości.

Ponadto producenci zapewniają i utrzymują subtelność aromatu i równowagę smaków w winie, dokładając najwyższej staranności przy transporcie zbiorów i ich tłoczeniu.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze

Dodatkowe nazwy geograficzne

Podstawa prawna

Prawodawstwo krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych

Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Na etykiecie wina objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia można umieścić nazwę większej jednostki geograficznej: "Languedoc". Wysokość ani szerokość czcionki, którą zapisano nazwę takiej większej jednostki geograficznej, nie może być większa niż połowa czcionki, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Podstawa prawna

Prawodawstwo krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych

Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Wszelkie zapisy fakultatywne, których stosowanie, zgodnie z przepisami wspólnotowymi, mogą regulować państwa członkowskie, są zapisane czcionką, której wysokość ani szerokość nie może być większa niż połowa czcionki, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Podstawa prawna

Przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych

Odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony w odniesieniu do produkcji i dojrzewania wina, stanowi obszar następujących gmin: Agde i Marseillan.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-b0a39007-4c88-4090-8523-f19de64abead

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1493/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wina (Dz.U. L 179 z 14.7.1999, s. 1).
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 753/2002 z dnia 29 kwietnia 2002 r. ustanawiające niektóre zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1493/1999 odnośnie do opisu, oznaczania, prezentacji i ochrony niektórych produktów sektora wina (Dz.U. L 118 z 4.5.2002, s. 1).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 172/2013 z dnia 26 lutego 2013 r. w sprawie usunięcia niektórych istniejących nazw win z rejestru przewidzianego w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 55 z 27.2.2013, s. 20).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.253.4

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina [Picpoul de Pinet (ChNP)].
Data aktu: 03/08/2017
Data ogłoszenia: 04/08/2017