Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 13 marca 2017 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7995 - Deutsche Börse/London Stock Exchange - Sprawozdawca: Rumunia.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 13 marca 2017 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7995 - Deutsche Börse/London Stock Exchange

Sprawozdawca: Rumunia

(2017/C 240/04)

(Dz.U.UE C z dnia 25 lipca 2017 r.)

Działanie

1.
Komitet Doradczy (12 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 1  ("rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw").

Wymiar unijny

2.
Komitet Doradczy (12 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Rynek produktowy

3.
Komitet Doradczy zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych zawartymi w projekcie decyzji na potrzeby dokonania oceny przedmiotowej transakcji, odnoszących się do następujących elementów:
a)
obligacje i ich segmentacja (12 państw członkowskich);
b)
umowy z udzielonym przyrzeczeniem odkupu (tzw. umowy repo) i ich segmentacja (12 państw członkowskich);
c)
usługi rozliczeniowe i powiernicze oraz ich segmentacja (12 państw członkowskich);
d)
usługi zarządzania zabezpieczeniami (CMS), ich ewentualna segmentacja oraz fakt, że CMS nie należą do tego samego rynku co inne usługi post-transakcyjne (12 państw członkowskich);
e)
instrumenty pochodne i ich segmentacja (11 państw członkowskich). Mniejszość państw członkowskich (1 państwo członkowskie) wstrzymuje się od głosu.

Rynek geograficzny

4.
Komitet Doradczy (12 państw członkowskich) zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków geograficznych zawartymi w projekcie decyzji.
5.
W szczególności Komitet Doradczy (12 państw członkowskich) zgadza się z następującym stwierdzeniem Komisji, że do celów oceny przedmiotowej transakcji:
a)
rynkiem właściwym do celów rozliczania obligacji za pośrednictwem systemu CCP, a także umów "repo" objętych alternatywnym systemem obrotu (ATS) i rozliczanych za pośrednictwem systemu CCP, jest cały EOG;
b)
Kwestia dokładnego zakresu geograficznego rynku usług rozliczeniowych, usług powierniczych oferowanych przez ICSD oraz dużych depozytariuszy w odniesieniu do papierów wartościowych przynoszących stały dochód, a także usług zarządzania zabezpieczeniami, może pozostać otwarta.

Ocena konkurencji

6.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja doprowadzi do znaczącego zakłócenia skutecznej konkurencji na następujących rynkach:
a)
rynek usług rozliczania obligacji (12 państw członkowskich);
b)
rynek nie-trójstronnych umów "repo" objętych alternatywnym systemem obrotu (ATS) i rozliczanych za pośrednictwem systemu CCP, lub alternatywnie rynek rozliczania umów "repo" objętych ATS (12 państw członkowskich);
c)
rynek obrotu i rozliczania trójstronnych umów "repo" objętych ATS i rozliczanych za pośrednictwem systemu CCP (12 państw członkowskich);
d)
rynek usług rozliczeniowych i powierniczych w odniesieniu do papierów wartościowych przynoszących stały dochód oferowanych przez ICSD i dużych depozytariuszy (12 państw członkowskich);
e)
rynek usług zarządzania zabezpieczeniami (12 państw członkowskich);
f)
rynek obrotu i rozliczania instrumentów pochodnych na akcje pojedynczych spółek, opartych na belgijskich, francuskich lub niderlandzkich instrumentach bazowych, lub alternatywnie na instrumentach bazowych dowolnego państwa EOG (11 państw członkowskich). Mniejszość państw członkowskich (1 państwo członkowskie) wstrzymuje się od głosu.

Zobowiązania

7.
Komitet Doradczy (10 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że ostateczne zobowiązania zaproponowane przez zgłaszające strony w dniu 27 lutego 2017 r. rozwiązują kwestie związane z konkurencją na rynku obrotu i rozliczania instrumentów pochodnych na akcje pojedynczych spółek. Mniejszość państw członkowskich (1 państwo członkowskie) nie zgadza się. Mniejszość państw członkowskich (1 państwo członkowskie) wstrzymuje się od głosu.
8.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się z przeprowadzoną przez Komisję analizą zobowiązań z dnia 27 lutego 2017 r., a w szczególności, z opinią, że zobowiązania te, przedłożone w osiemdziesiątym dniu procedury, nie spełniają standardów prawnych dotyczących późnych zobowiązań oraz że nie rozwiązują one w pełni i w sposób jednoznaczny problemów w zakresie konkurencji stwierdzonych na rynkach trójstronnych i nie-trójstronnych umów "repo" objętych ATS i rozliczanych za pośrednictwem systemu CCP oraz na rynku rozliczania obligacji, na których transakcja prowadziłaby do powstania faktycznego monopolu. Mniejszość państw członkowskich (1 państwo członkowskie) wstrzymuje się od głosu.

Zgodność z rynkiem wewnętrznym

9.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się ze stanowiskiem Komisji, w myśl którego zgłoszona koncentracja powinna zostać uznana za niezgodną z rynkiem wewnętrznym oraz Porozumieniem EOG zgodnie z art. 2 ust. 3 i art. 8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 Porozumienia EOG. Mniejszość państw członkowskich (1 państwo członkowskie) wstrzymuje się od głosu.
10.
Komitet Doradczy (10 państw członkowskich) zgadza się, że ocena wpływu na konkurencję w odniesieniu do usług rozliczeń pozagiełdowych instrumentów pochodnych na stopę procentową, obrotu i rozliczania instrumentów pochodnych na stopę procentową będących przedmiotem obrotu giełdowego, obrotu i rozliczania włoskich instrumentów pochodnych na akcje pojedynczych spółek oraz zintegrowanych usług rozliczeniowych, powinna pozostać otwarta w ostatecznej decyzji. Mniejszość państw członkowskich (2 państwa członkowskie) wstrzymuje się od głosu.
1 Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.240.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 13 marca 2017 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7995 - Deutsche Börse/London Stock Exchange - Sprawozdawca: Rumunia.
Data aktu: 25/07/2017
Data ogłoszenia: 25/07/2017