(2017/C 157/09)(Dz.U.UE C z dnia 19 maja 2017 r.)
W niniejszym zaproszeniu Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) otwiera 11 stanowisk w swoim komitecie naukowym. Kadencja nowych członków rozpocznie się dnia 4 czerwca 2018 r., a zakończy dnia 3 czerwca 2023 r. FRA jest wyspecjalizowanym organem eksperckim Unii Europejskiej mającym za zadanie udzielanie instytucjom UE i państwom członkowskim UE (działającym w zakresie prawa UE) opartych na dowodach porad w zakresie praw podstawowych.
Będąc częścią ogólnej administracji UE, Agencja jest całkowicie niezależną instytucją z siedzibą w Wiedniu. Jej obecny komitet naukowy jest cenioną grupą uznanych międzynarodowych ekspertów z zakresu praw człowieka. Jego członkowie, w większości profesorowie uniwersyteccy, pochodzą z różnych dyscyplin i zajmowali wysokie stanowiska, w tym wiceprzewodniczącego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, przewodniczących krajowych instytucji ds. praw człowieka, specjalnych sprawozdawców ONZ, członków międzynarodowych komitetów monitorujących i podobne stanowiska. Komitet naukowy jest ośrodkiem wybitnych ekspertów w zakresie praw człowieka i nadzoruje on pracę instytucji UE ds. praw człowieka.
Stanowisko członka komitetu naukowego FRA jest bardzo prestiżowe, jednak wymaga pełnego zaangażowania i znacznych nakładów czasu. Mandat komitetu naukowego obejmuje zagwarantowanie naukowej jakości pracy FRA w pełnym zakresie praw podstawowych. Członkowie spotykają się co najmniej 4 razy w roku w siedzibie FRA w Wiedniu.
1 Przyjęte przez Radę Unii Europejskiej rozporządzenie ustanawiające Agencję opublikowano w Dz.U. L 53 z 22.2.2007, s. 1.
2 Art. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 168/2007 z dnia 15 lutego 2007 r. ustanawiającego Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
3 Zob. art. 28 rozporządzenia (WE) nr 168/2007.
4 Art. 19 regulaminu wewnętrznego Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
5 Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych ("LIBE").
6 Art. 24 regulaminu wewnętrznego Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
7 Uwaga: językiem roboczym używanym we wszystkich posiedzeniach i we wszystkich materiałach - w odniesieniu zarówno do FRA, jak i do członków komitetu naukowego - jest język angielski. FRA tłumaczy tylko ostateczne wersje swoich materiałów na inne języki urzędowe UE, w związku z czym od kandydatów oczekuje się bardzo wysokiego poziomu znajomości języka angielskiego - w zakresie umiejętności rozumienia tekstu mówionego, czytania i pisania - ponieważ tłumaczenia pisemne i ustne w odniesieniu do prac komitetu nie są możliwe.
8 Art. 4 ust. 2 regulaminu wewnętrznego Agencji.
9 Art. 27 ust. 2 regulaminu wewnętrznego.
10 Art. 26 ust. 2 regulaminu wewnętrznego.
11 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.