Komunikat Komisji uaktualniający załącznik do komunikatu Komisji C(2004) 43 - Wytyczne Wspólnoty w sprawie pomocy publicznej dla transportu morskiego.

KOMUNIKAT KOMISJI
uaktualniający załącznik do komunikatu Komisji C(2004) 43 - Wytyczne Wspólnoty w sprawie pomocy publicznej dla transportu morskiego

(2017/C 120/03)

(Dz.U.UE C z dnia 13 kwietnia 2017 r.)

WPROWADZENIE

W wytycznych w sprawie transportu morskiego 1  ("wytyczne") ustanowiono kryteria zgodności pomocy państwa na rzecz transportu morskiego z rynkiem wewnętrznym, na podstawie art. 107 ust. 3 lit. c) i art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

W wytycznych wyliczono w szczególności szereg celów szczegółowych w interesie gospodarki morskiej Unii, w tym "zachęcanie do rejestrowania statków pod banderami państw członkowskich lub ich powrotu pod te bandery".

Tym samym przyjmowanie przez kwalifikujące się statki danej bandery lub powrót pod daną banderę powiązane jest z rejestracją w rejestrach statków prowadzonych przez państwa członkowskie.

Dla celów unijnego prawa w zakresie pomocy państwa wytyczne wprowadzają rozróżnienie na dwie kategorie rejestrów statków tworzonych przez państwa członkowskie, mianowicie "pierwsze rejestry" i "kolejne rejestry". Do celów wytycznych kolejne rejestry to po pierwsze "rejestry offshore" należące do terytoriów, które dysponują większą lub mniejszą autonomią w stosunku do państwa członkowskiego, a po drugie "rejestry międzynarodowe" przypisane bezpośrednio do państwa, które je ustanowiło (punkt 1 akapit szósty wytycznych).

W załączniku do wytycznych zdefiniowano termin "rejestry państw członkowskich". Zgodnie z tą definicją są to "rejestry podlegające prawu państwa członkowskiego obowiązującemu na jego terytoriach stanowiących część Wspólnoty [Unii] Europejskiej" (załącznik do wytycznych, zdanie pierwsze).

W oparciu o tę definicję w punktach 1-4 załącznika określono rejestry, które są uznawane za rejestry państw członkowskich oraz rejestry, które nie są za takie uznawane.

W pkt 2 załącznika zawarto katalog zamknięty kolejnych rejestrów prowadzonych w państwach członkowskich i podlegających ich prawu, które są uznawane za rejestry państw członkowskich.

Obecnie obowiązującą wersję załącznika, włącznie z katalogiem zamkniętym zawartym w pkt 2, przyjęto w tym samym czasie co wytyczne, które obowiązują od dnia 17 stycznia 2004 r. Od tamtej pory załącznik nie był aktualizowany.

Komisja zdaje sobie sprawę z tego, że państwa członkowskie mogą tworzyć nowe rejestry statków i zmieniać albo likwidować istniejące. Na przykład Francja utworzyła w 2005 r. Registre International Français. W związku z tym katalog zamknięty kolejnych rejestrów, które kwalifikują się jako rejestry państw członkowskich zgodnie z pkt 2 załącznika do wytycznych, może podlegać zmianom. W celu dostosowania do zmieniającej się sytuacji we wszystkich państwach członkowskich prowadzących rejestry wykaz ten musiałby być regularnie aktualizowany.

Z tego względu charakter wykazu zawartego w pkt 2 załącznika powinien zostać zmieniony z katalogu zamkniętego na otwarty przy jednoczesnym utrzymaniu definicji zawartej w pierwszym zdaniu załącznika, na podstawie którego można zakwalifikować kolejne rejestry jako rejestry państw członkowskich.

Zmiana ta zagwarantuje niezbędną elastyczność w realizacji wytycznych w odniesieniu do kolejnych rejestrów państw członkowskich oraz pewność prawa w zakresie podejścia stosowanego do kolejnych rejestrów państw członkowskich, które zostały utworzone po przyjęciu wytycznych i w przeciwnym wypadku nie podlegałyby żadnemu z punktów załącznika. Ogólnie rzecz biorąc, zmiana przyczyni się do osiągnięcia celów wytycznych w zakresie kontroli pomocy państwa przy minimalnym obciążeniu administracyjnym, z pełnym poszanowaniem traktatów.

W świetle powyższych rozważań pkt 2 załącznika do wytycznych należy zaktualizować, tak aby otrzymał następujące brzmienie:

"2. Dodatkowo następujące rejestry, znajdujące się w państwach członkowskich i podlegające ich prawu, są rejestrami państw członkowskich, o ile znajdują się na terytorium, na którym obowiązuje traktat i podlegają prawu tego terytorium. Przykładowo, na dzień przyjęcia niniejszych wytycznych za wchodzące w zakres tej kategorii uznaje się następujące rejestry:

- Duński Międzynarodowy Rejestr Żeglugi (DIS),

- Niemiecki Międzynarodowy Rejestr Żeglugi (ISR),

- Włoski Międzynarodowy Rejestr Żeglugi,

- Międzynarodowy Rejestr Żeglugi Madery (MAR),

- Rejestr Wysp Kanaryjskich.".

Niniejszą aktualizację stosuje się od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

1 Komunikat Komisji "Wytyczne Wspólnoty w sprawie pomocy publicznej dla transportu morskiego", Dz.U. C 13 z 17.1.2004, s. 3).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.120.10

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Komunikat Komisji uaktualniający załącznik do komunikatu Komisji C(2004) 43 - Wytyczne Wspólnoty w sprawie pomocy publicznej dla transportu morskiego.
Data aktu: 13/04/2017
Data ogłoszenia: 13/04/2017
Data wejścia w życie: 13/04/2017