Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2017/C 10/06)

(Dz.U.UE C z dnia 13 stycznia 2017 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

"MALATYA KAYISISI"

Nr WE: TR-PDO-0005-01221 - 13.5.2014

ChOG () ChNP (X)

1.
Nazwa

"Malatya Kayısısı"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Turcja

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Malatya Kayısısı to nazwa suszonej odmiany moreli zwyczajnej Hacıhaliloğlu. Morele Hacıhaliloğlu stanowią odmianę Prunus armeniaca L., która należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Właściwości fizyczne:

Barwa: Żółta

Zawartość wody: 25 % (maksymalnie)

Sucha masa: 75 % (minimalnie)

Kształt i konsystencja owocu: Owalny; znaczna grubość miąższu

Wielkość:

Oznaczenie wielkości 0 (Jumbo) 1 2 3 4 5 6 7 8
Największa Najmniejsza
1 kg/liczba owoców/ suszone Maks. 80 81-100 101-120 121-140 141-160 161-180 181-200 201-220 Min. 221

Właściwości chemiczne:

Skład 100 g Malatya Kayısısı: woda 25 % (maksymalnie), wartość energetyczna 200 kcal (minimalnie), łączna zawartość cukrów 50 % (minimalnie), łączna zawartość błonnika pokarmowego 5 % (minimalnie), potas (K) 900 mg (minimalnie).

Właściwości organoleptyczne:

Morele Malatya Kayısısı są jędrne, posiadają intensywny zapach oraz mają wysoką zawartość cukru. Po spożyciu pozostawiają słodki smak i aromat.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie procesy, w tym sadzenie sadzonek, nawadnianie, nawożenie, przycinanie, zbiór, siarkowanie i suszenie, muszą odbywać się na obszarze geograficznym określonym w pkt 4.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa
3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na opakowaniu Malatya Kayısısı należy wydrukować lub napisać w czytelny i nieusuwalny sposób następujące informacje:

-
nazwa handlowa i adres, skrócona nazwa i adres lub zarejestrowany znak towarowy spółki,
-
numer partii,
-
nazwa towaru - Malatya Kayısısı,
-
oznaczenie wielkości
-
następujące logo:

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Region Malatya leży w dorzeczu górnego Eufratu we wschodniej Anatolii w Turcji (szerokość geograficzna 38°29'03"N i długość geograficzna 38°08'11"E). Region Malatya obejmuje miasto o tej samej nazwie oraz obwody Elazığ-Baskil, Kahramanmaraş-Elbistan, Sivas-Gürün i Adıyaman-Gölbaşı.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Suszone morele Malatya Kayısısı osiągają najwyższą jakość na ograniczonym obszarze, który obejmuje centrum miasta Malatya i obwody wymienione w pkt 4 powyżej. Ten obszar geograficzny wyróżnia się tym, że produkuje się na nim wysokiej jakości morele Malatya Kayısısı w największych ilościach. Cechy klimatu i gleby na tym obszarze są bardzo jednolite, a uprawiane gatunki stanowią kultywary Malatya Kayısısı. Na obszarach uprawy Malatya Kayısısı występują lekko zasadowe, bogate w ił oraz piaszczysto-gliniaste gleby oraz gleby piaszczysto-gliniaste o wysokiej zawartości wapna, o poziomie substancji organicznych od niskiego po średni. W glebach, na których uprawia się morele, nie występuje problem zasolenia. Poziomy całkowitej zawartości fosforu i zmiennej zawartości potasu w glebie są wystarczające i wysokie. Średnią wartość danych uzyskano w wyniku analizy szeregu próbek gleby z sadów Malatya Kayısısı w mieście Malatya i jego okolicach.

Na obszarze geograficznym, gdzie produkuje się suszone morele Malatya Kayısısı, zimy są surowe (co najmniej -15 °C), a lata - gorące i suche. Średnia temperatura roczna wynosi 14-15 °C. W okresach dojrzewania i suszenia moreli ogromne znaczenie mają temperatury sięgające 35-45 °C, a także wilgotność, która wynosi ok. 25-30 %. Średnie roczne opady w regionie kształtują się w przedziale 350-400 mm. Ważne jest, aby podczas dojrzewania i suszenia pogoda była sucha i bezchmurna, ponieważ deszcz stanowi główny czynnik powodujący pogorszenie jakości suszonych moreli Malatya Kayısısı. Malatya Kayısısı to jędrne owoce moreli o jednolitej żółtej barwie i jednolitej wielkości, posiadające intensywny zapach i wysoką zawartość cukru. Dzięki niepowtarzalnemu aromatowi i smakowi można je łatwo odróżnić od innych moreli. W uprawie moreli istotną rolę odgrywa fakt, że warunki klimatyczne - szczególnie podczas zbioru owoców - są idealne z punktu widzenia suszenia owoców (niska wilgotność względna oraz duże nasłonecznienie). Suszone morele Malatya Kayısısı, wyprodukowane przez specjalistów o dużym doświadczeniu przy użyciu tradycyjnych metod, można łatwo odróżnić od moreli z innych regionów.

Morele Malatya Kayısısı doskonale przystosowały się do warunków klimatycznych i glebowych na omawianym obszarze. Główne czynniki, które odróżniają ten obszar od innych obszarów uprawy moreli, to warunki klimatyczne i glebowe, które są idealne do uprawy moreli, a także efektywność suszenia wysokiej jakości kultywarów Malatya Kayısısı. Drzewa Malatya Kayısısı wymagają suchego i gorącego lata oraz mokrej i zimnej zimy. Gorące i suche warunki klimatyczne panujące w okresie wzrostu i dojrzewania owoców są niezbędne, aby uzyskać owoce o wysokiej zawartości cukru. Na wysoką zawartość cukru wpływa również korzystnie znaczna różnica temperatur za dnia i w nocy w okresie dojrzewania owoców.

Aby drzewa morelowe w regionie Malatya zakwitły i wydały owoce, muszą zimować w temperaturze poniżej +7,2 °C przez stosunkowo długi okres 1 100-1 600 godzin. Poza tym drzewa Malatya Kayısısı rosną najlepiej w lekko zasadowych (pH 7,5-8,5) glebach piaszczysto-gliniastych o wysokiej zawartości wapna. Wszystkie te czynniki ekologiczne występują w regionie Malatya w optymalny sposób. O ile w granicach wspomnianego obszaru morele Malatya Kayısısı osiągają najwyższą jakość, próby ich uprawy poza tym obszarem powodują spadek plonów i wartości po suszeniu, a także obniżenie jakości produktu. W związku z tym można uznać, że możliwości adaptacyjne kultywarów Malatya Kayısısı są niskie.

Podczas dojrzewania i suszenia pogoda musi być sucha i bezchmurna. To, co odróżnia morele Malatya Kayısısı od innych moreli, to wyjątkowy obszar geograficzny, na którym kultywary moreli wysokiej jakości doskonale przystosowały się do warunków geograficznych. Uprawa Malatya Kayısısı na innych obszarach powoduje znaczny spadek jakości owoców w zależności od zmieniających się warunków ekologicznych. O takim spadku jakości świadczą niskie plony, niska zawartość rozpuszczalnych substancji stałych, mniejsza wielkość owocu, niska wartość po suszeniu i niska jakość owoców. Wynika z tego, że morele uprawiane w regionie Malatya różnią się od moreli uprawianych na innych obszarach. W uprawie moreli istotną rolę odgrywa fakt, że warunki klimatyczne - szczególnie podczas zbioru owoców - są idealne z punktu widzenia suszenia owoców (niska wilgotność względna oraz duże nasłonecznienie).

Malatya Kayısısı są produkowane na tym obszarze geograficznym od tysięcy lat. Morele Malatya Kayısısı są produkowane, zbierane, siarkowane i suszone od wielu lat według tych samych tradycyjnych i naturalnych metod. Owoce te zawsze stanowiły ważny element życia miejscowej ludności. Mieszkańcy tego regionu osiągnęli doskonałość w produkcji moreli Malatya Kayısısı i uczą dzieci tej sztuki od najmłodszych lat.

Dzięki temu dzieci uczą się w rodzinach o produkcji, zbiorach, suszeniu i siarkowaniu moreli, co oznacza, że w przyszłości będą kultywować tradycyjne metody i zostaną specjalistami w tej dziedzinie. Najważniejszym czynnikiem w procesie suszenia moreli o wysokiej jakości jest siarkowanie, które przeprowadzają doświadczeni pracownicy. Proces ten wymaga szczególnych umiejętności fachowych, pracy i specjalizacji.

Suszone morele Malatya Kayısısı mają szczególne znaczenie dla prowincji Malatya. Stanowią one symbol prowincji Malatya, którą zwie się Morelową Stolicą Świata. W prowincji i jej okręgach na wielu placach znajdują się symbole i rzeźby przedstawiające morele Malatya Kayısısı. Ponadto istnieje specjalny festiwal poświęcony temu owocowi. Festiwal moreli Malatya Kayısısı odbywa się co roku i obejmuje wiele imprez.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

-

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.10.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 13/01/2017
Data ogłoszenia: 13/01/2017