Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa nr SA.39990 (2016/NN) (ex 2014/FC) - domniemana pomoc na rzecz Ducatt NVZaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pomoc państwa nr SA.39990 (2016/NN) (ex 2014/FC) - domniemana pomoc na rzecz Ducatt NV
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2016/C 369/03)

(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2016 r.)

Pismem z dnia 19 maja 2016 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

B-1049 Brussels

Faks: + 32 2 296 12 42

stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom belgijskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

Przedsiębiorstwo Ducatt NV utworzono w listopadzie 2010 r. Jest to belgijskie przedsiębiorstwo specjalizujące się wytwarzaniu szkła do paneli fotowoltaicznych. Oprócz kilku prywatnych akcjonariuszy przedsiębiorstwo Ducatt posiadało również z biegiem czasu trzech akcjonariuszy należących do państwa, tj. Limburgse Reconversie Maatschappij ("LRM"), ParticipatieMaatschappij Vlaanderen NV ("PMV") (do listopada 2015 r.) oraz Belfius Bank (do kwietnia 2014 r.).

Od chwili utworzenia przedsiębiorstwo borykało się z trudnościami finansowymi i wymagało licznych interwencji akcjonariuszy w postaci pożyczek, których część została później przekształcona w kapitał, oraz podwyższeń kapitału. Na początku interwencje te były prowadzone na równych warunkach przez akcjonariuszy publicznych i prywatnych. Od grudnia 2012 r. udział akcjonariuszy prywatnych zaczął się jednak stopniowo zmniejszać, z kolei udział inwestorów publicznych, w szczególności LRM oraz w mniejszym stopniu - PMV, znacznie wzrósł.

Ponadto szereg podwyższeń kapitału doprowadził do wzrostu udziału LRM do [80-90]% * (od początkowej wielkości [30-40]% w kwietniu 2011 r.), a udziału PMV - do [10-20]% (od początkowych [0-10]% w kwietniu 2011 r.) do początku 2015 r.

W 2015 r. przeprowadzono rekapitalizację skutkującą wycofaniem się wszystkich istniejących akcjonariuszy oprócz LRM oraz wejściem nowych (prywatnych) akcjonariuszy, przeprowadzono ponadto restrukturyzację istniejących pożyczek udzielonych przez istniejących akcjonariuszy. W tym kontekście LRM uzgodniło z przedsiębiorstwem Ducatt, że części niespłaconych pożyczek zostaną odpisane.

Na tym etapie Komisja wstępnie uznaje za pomoc pożyczki udzielone przez LRM i PMV oraz podwyższenia kapitału zadeklarowane przez te przedsiębiorstwa, począwszy od grudnia 2012 r., jak również restrukturyzację pożyczek udzielonych przez istniejących akcjonariuszy oraz rekapitalizację przeprowadzoną w 2015 r., w zakresie w jakim dokonało jej LRM, jako że działania te nie były przeprowadzone na warunkach rynkowych.

Ponadto Komisja wstępnie uznaje, że Ducatt był przedsiębiorstwem znajdującym się w trudnej sytuacji w rozumieniu wytycznych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji 1 ("wytyczne") od końca grudnia 2012 r. Jako że środki pomocy nie spełniają kryteriów zgodności określonych w wytycznych, na obecnym etapie Komisja uważa, że nie są one zgodne z rynkiem wewnętrznym.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka niezgodna z prawem pomoc może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

PISMO

grafika

* Dokładna wartość procentowa jest poufna i została zastąpiona przedziałem liczbowym.
1 Komunikat Komisji - Wytyczne dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji (Dz.U. C 249 z 31.7.2014, s. 1).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.369.27

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa nr SA.39990 (2016/NN) (ex 2014/FC) - domniemana pomoc na rzecz Ducatt NVZaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 07/10/2016
Data ogłoszenia: 07/10/2016