Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa nr SA.39990 (2016/NN) (ex 2014/FC) - domniemana pomoc na rzecz Ducatt NVZaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pomoc państwa nr SA.39990 (2016/NN) (ex 2014/FC) - domniemana pomoc na rzecz Ducatt NV
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2016/C 369/03)

(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2016 r.)

Pismem z dnia 19 maja 2016 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

B-1049 Brussels

Faks: + 32 2 296 12 42

stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom belgijskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

Przedsiębiorstwo Ducatt NV utworzono w listopadzie 2010 r. Jest to belgijskie przedsiębiorstwo specjalizujące się wytwarzaniu szkła do paneli fotowoltaicznych. Oprócz kilku prywatnych akcjonariuszy przedsiębiorstwo Ducatt posiadało również z biegiem czasu trzech akcjonariuszy należących do państwa, tj. Limburgse Reconversie Maatschappij ("LRM"), ParticipatieMaatschappij Vlaanderen NV ("PMV") (do listopada 2015 r.) oraz Belfius Bank (do kwietnia 2014 r.).

Od chwili utworzenia przedsiębiorstwo borykało się z trudnościami finansowymi i wymagało licznych interwencji akcjonariuszy w postaci pożyczek, których część została później przekształcona w kapitał, oraz podwyższeń kapitału. Na początku interwencje te były prowadzone na równych warunkach przez akcjonariuszy publicznych i prywatnych. Od grudnia 2012 r. udział akcjonariuszy prywatnych zaczął się jednak stopniowo zmniejszać, z kolei udział inwestorów publicznych, w szczególności LRM oraz w mniejszym stopniu - PMV, znacznie wzrósł.

Ponadto szereg podwyższeń kapitału doprowadził do wzrostu udziału LRM do [80-90]% * (od początkowej wielkości [30-40]% w kwietniu 2011 r.), a udziału PMV - do [10-20]% (od początkowych [0-10]% w kwietniu 2011 r.) do początku 2015 r.

W 2015 r. przeprowadzono rekapitalizację skutkującą wycofaniem się wszystkich istniejących akcjonariuszy oprócz LRM oraz wejściem nowych (prywatnych) akcjonariuszy, przeprowadzono ponadto restrukturyzację istniejących pożyczek udzielonych przez istniejących akcjonariuszy. W tym kontekście LRM uzgodniło z przedsiębiorstwem Ducatt, że części niespłaconych pożyczek zostaną odpisane.

Na tym etapie Komisja wstępnie uznaje za pomoc pożyczki udzielone przez LRM i PMV oraz podwyższenia kapitału zadeklarowane przez te przedsiębiorstwa, począwszy od grudnia 2012 r., jak również restrukturyzację pożyczek udzielonych przez istniejących akcjonariuszy oraz rekapitalizację przeprowadzoną w 2015 r., w zakresie w jakim dokonało jej LRM, jako że działania te nie były przeprowadzone na warunkach rynkowych.

Ponadto Komisja wstępnie uznaje, że Ducatt był przedsiębiorstwem znajdującym się w trudnej sytuacji w rozumieniu wytycznych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji 1 ("wytyczne") od końca grudnia 2012 r. Jako że środki pomocy nie spełniają kryteriów zgodności określonych w wytycznych, na obecnym etapie Komisja uważa, że nie są one zgodne z rynkiem wewnętrznym.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka niezgodna z prawem pomoc może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

PISMO

grafika

* Dokładna wartość procentowa jest poufna i została zastąpiona przedziałem liczbowym.
1 Komunikat Komisji - Wytyczne dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji (Dz.U. C 249 z 31.7.2014, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.369.27

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa nr SA.39990 (2016/NN) (ex 2014/FC) - domniemana pomoc na rzecz Ducatt NVZaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 07/10/2016
Data ogłoszenia: 07/10/2016