Streszczenie opinii w sprawie komunikatu Komisji "Wykorzystanie potencjału chmury obliczeniowej w Europie".

Streszczenie opinii Europejskiego Inspektora Ochrony Danych w sprawie komunikatu Komisji "Wykorzystanie potencjału chmury obliczeniowej w Europie"

(Niniejsza opinia jest dostępna w pełnym brzmieniu w języku angielskim, francuskim i niemieckim na stronie internetowej EIOD: http://www.edps.europa.eu)

(2013/C 253/03)

(Dz.U.UE C z dnia 3 września 2013 r.)

I.
Wprowadzenie
1.1.
Cel opinii
1.
Ze względu na znaczenie chmury obliczeniowej dla zmieniającego się społeczeństwa informacyjnego oraz toczącą się w UE debatę na temat przetwarzania w chmurze EIOD zdecydował się przedstawić niniejszą opinię z własnej inicjatywy.
2.
Niniejsza opinia stanowi odpowiedź na komunikat Komisji "Wykorzystanie potencjału chmury obliczeniowej w Europie" z dnia 27 września 2012 r. (zwany dalej "komunikatem") 1 , określający najważniejsze działania i kroki polityczne, które mają zostać podjęte w celu szybszego rozpowszechnienia usług w chmurze obliczeniowej w Europie. Przed przyjęciem komunikatu przeprowadzono nieformalne konsultacje z EIOD, który przedstawił nieformalne uwagi. EIOD z zadowoleniem przyjmuje fakt uwzględnienia niektórych z jego uwag w komunikacie.
3.
Ze względu jednak na zakres i znaczenie trwającej debaty na temat relacji między chmurą obliczeniową a ramami prawnymi ochrony danych niniejsza opinia nie ogranicza się do tematów poruszonych w komunikacie.
4.
Skupiono się w niej w szczególności na wyzwaniach, jakie chmura obliczeniowa niesie dla ochrony danych, oraz na sposobie zaradzenia im przez proponowane rozporządzenie o ochronie danych (zwane dalej "proponowanym rozporządzeniem") 2 . Zawarto w niej także uwagi na temat obszarów dalszych działań wskazanych w komunikacie.
1.2.
Kontekst
5.
W kontekście toczącej się w UE ogólnej debaty na temat chmury obliczeniowej szczególne znaczenie mają następujące działania i dokumenty:
po wydaniu w 2010 r. komunikatu w sprawie europejskiej agendy cyfrowej 3 Komisja przeprowadziła od dnia 16 maja do dnia 31 sierpnia 2011 r. konsultacje społeczne na temat chmury obliczeniowej w Europie, po czym opublikowała ich wyniki w dniu 5 grudnia 2011 r. 4 ,
w dniu 1 lipca 2012 r. Grupa Robocza Art. 29 5 przyjęła opinię na temat przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej (zwaną dalej "opinią Grupy Roboczej Art. 29") 6 , która zawiera analizę zastosowania obecnych zasad ochrony danych określonych w dyrektywie 95/46/WE do dostawców usług w chmurze obliczeniowej działających w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) i ich klientów 7 ,
w dniu 26 października 2012 r. rzecznicy ochrony danych i prywatności przyjęli uchwałę w sprawie chmury obliczeniowej podczas swojej 34. Międzynarodowej Konferencji 8 .
1.3.
Komunikat w sprawie chmury obliczeniowej
6.
EIOD przyjmuje komunikat z zadowoleniem. Wskazano w nim trzy konkretne najważniejsze działania na szczeblu UE, które mają towarzyszyć wykorzystaniu chmury obliczeniowej i sprzyjać jej przyjęciu w Europie:
działanie 1: uporządkowanie dużej ilości różnych norm,
działanie 2: bezpieczne i uczciwe warunki umowne,
działanie 3: utworzenie Europejskiego partnerstwa na rzecz chmur obliczeniowych w celu wspierania innowacji i wzrostu przez sektor publiczny.
7.
Przewidziano także dodatkowe działania, np. mające stymulować wykorzystanie chmury obliczeniowej poprzez wspieranie badań i rozwoju lub podnoszenie świadomości; stwierdzono też potrzebę zajęcia się najważniejszymi zagadnieniami związanymi z usługami w chmurze obliczeniowej - w tym między innymi ochroną danych, dostępem organów ścigania, bezpieczeństwem i odpowiedzialnością usługodawców będących pośrednikami - za pośrednictwem intensywniejszego międzynarodowego dialogu.
8.
W komunikacie wspomina się o ochronie danych jako o czynniku niezbędnym, aby zapewnić pomyślne przyjęcie chmury obliczeniowej w Europie. Stwierdza się też 9 , że w proponowanym rozporządzeniu podjęto wiele kwestii podniesionych przez dostawców usług w chmurze obliczeniowej i klientów chmury obliczeniowej 10 .
1.4.
Treść i struktura opinii
9.
Niniejsza opinia ma trzy cele.
10.
Pierwszym jest podkreślenie znaczenia ochrony prywatności i danych w trwających dyskusjach na temat chmury obliczeniowej. W szczególności wskazuje się w niej, że poziom ochrony danych w chmurze obliczeniowej nie może być niższy od wymaganego w przypadku przetwarzania danych w jakimkolwiek innym kontekście. Warunkiem zgodnego z prawem rozwoju i wykorzystania chmury obliczeniowej jest zagwarantowanie takiego poziomu ochrony danych (zob. rozdział III.3). W opinii uwzględniono wytyczne przedstawione w opinii Grupy Roboczej Art. 29.
11.
Drugim celem jest dalsza analiza najważniejszych wyzwań dla ochrony danych związanych z chmurą obliczeniową w kontekście proponowanego rozporządzenia o ochronie danych, w szczególności trudności z jednoznacznym określeniem zakresu odpowiedzialności poszczególnych podmiotów oraz pojęć administratora i podmiotu przetwarzającego. W opinii (głównie w rozdziale IV) przeanalizowano, w jaki sposób proponowane rozporządzenie w obecnej formie 11 pomoże w zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony danych w związku z usługami w chmurze obliczeniowej. Dlatego też rozwija się w niej poglądy przedstawione przez EIOD w opinii w sprawie pakietu dotyczącego reform w zakresie ochrony danych (zwanej dalej "opinią EIOD w sprawie pakietu dotyczącego reform w zakresie ochrony danych") 12 i uzupełnia tę opinię rozważaniami dotyczącymi konkretnie chmury obliczeniowej. EIOD podkreśla, że jego opinia w sprawie pakietu dotyczącego reform w zakresie ochrony danych ma pełne zastosowanie do usług w chmurze obliczeniowej i należy ją uznać za podstawę niniejszej opinii. Ponadto niektóre spośród poruszonych w niej kwestii - jak np. analiza nowych przepisów dotyczących podmiotów danych 13 - zostały przedstawione w sposób wystarczająco jasny i dlatego nie będą one rozwijane w niniejszej opinii.
12.
Trzecim celem jest wskazanie obszarów, które wymagają dalszych działań na szczeblu UE z punktu widzenia ochrony danych i prywatności w obliczu strategii w zakresie chmury obliczeniowej przedstawionej w komunikacie przez Komisję. Wśród tych obszarów znajdują się między innymi dostarczenie dalszych wytycznych, działania na rzecz normalizacji, przeprowadzenie dodatkowej oceny ryzyka w konkretnych sektorach (np. w sektorze publicznym), opracowanie standardowych warunków umownych, nawiązanie międzynarodowego dialogu na temat zagadnień związanych z chmurą obliczeniową oraz zapewnienie skutecznych środków w dziedzinie współpracy międzynarodowej (ten temat zostanie rozwinięty w rozdziale V).
13.
Opinia ma następującą strukturę: W sekcji II przedstawiono przegląd najważniejszych cech chmury obliczeniowej i związanych z nią wyzwań w dziedzinie ochrony danych. W sekcji III dokonano przeglądu najważniejszych elementów istniejących ram prawnych UE i proponowanego rozporządzenia. W sekcji IV przeanalizowano, w jaki sposób proponowane rozporządzenie pomogłoby w zaradzeniu wyzwaniom w dziedzinie ochrony danych wynikającym z wykorzystania usług w chmurze obliczeniowej. W sekcji V przeanalizowano sugestie Komisji dotyczące dalszej polityki oraz zidentyfikowano obszary, w których konieczne mogą być dodatkowe prace. W sekcji VI zawarto wnioski.
14.
Chociaż wiele rozważań zawartych w niniejszej opinii odnosi się do wszystkich środowisk, w których wykorzystywane są usługi w chmurze obliczeniowej, nie dotyczy ona wykorzystania tych usług konkretnie przez instytucje i organy UE podlegające nadzorowi EIOD na mocy rozporządzenia (WE) nr 45/2001. EIOD wyda osobne wytyczne na ten temat skierowane do wspomnianych instytucji i organów.
VI.
Wnioski
121.
Jak stwierdzono w komunikacie, chmura obliczeniowa oferuje firmom, konsumentom i sektorowi publicznemu liczne nowe możliwości zarządzania danymi dzięki wykorzystaniu zdalnych zewnętrznych zasobów informatycznych. Jednocześnie niesie ona wiele wyzwań, zwłaszcza dotyczących odpowiedniego poziomu ochrony przetwarzanych danych.
122.
Wykorzystanie usług w chmurze obliczeniowej niesie poważne ryzyko rozmycia odpowiedzialności za czynności przetwarzania wykonywane przez dostawców usług w chmurze obliczeniowej, jeżeli kryteria stosowania unijnych przepisów o ochronie danych nie będą wystarczająco jasne, a rola i odpowiedzialność dostawców usług w chmurze obliczeniowej będą definiowane lub pojmowane zbyt wąsko, bądź przepisy te nie zostaną skutecznie wdrożone. EIOD podkreśla, że wykorzystanie usług w chmurze obliczeniowej nie może usprawiedliwiać obniżenia standardów ochrony danych w porównaniu z obowiązującymi w przypadku konwencjonalnych czynności przetwarzania danych.
123.
Pod tym względem proponowane rozporządzenie o ochronie danych w przedstawionym kształcie wyjaśniłoby wiele kwestii i dostarczyłoby narzędzi pomagających w zapewnieniu zadowalającego poziomu ochrony danych przez dostawców oferujących usługi w chmurze obliczeniowej klientom z Europy, w szczególności:
w art. 3 wyjaśniony zostałby zakres terytorialny unijnych zasad ochrony danych oraz zostałby on poszerzony w celu objęcia nim usług w chmurze obliczeniowej,
w art. 4 ust. 5 wprowadzony zostałby nowy element pojęcia administratora, a mianowicie "warunki". Byłoby to zgodne z coraz powszechniejszym poglądem, według którego wobec złożoności technologii informatycznych umożliwiających świadczenie usług w chmurze obliczeniowej konieczne jest rozszerzenie katalogu okoliczności, w których dostawcę usług w chmurze obliczeniowej można uznać za administratora. Lepiej odzwierciedlałoby to jego realny wpływ na czynności przetwarzania danych,
proponowane rozporządzenie zwiększyłoby zakres obowiązków oraz odpowiedzialności administratorów danych i podmiotów przetwarzających, wprowadzając konkretne obowiązki takie jak ochrona danych już w fazie projektowania oraz ochrona danych jako opcja domyślna (art. 23), zgłaszanie naruszeń ochrony danych (art. 31 i 32), jak też ocena skutków w zakresie ochrony danych (art. 33). Ponadto rozporządzenie nałożyłoby na administratorów i podmioty przetwarzające obowiązek wdrożenia mechanizmów wykazujących skuteczność zastosowanych środków ochrony danych (art. 22),
zapisy art. 42 i 43 proponowanego rozporządzenia umożliwiłyby elastyczniejsze wykorzystanie mechanizmów przekazywania danych za granicę, pomagając klientom chmury obliczeniowej i dostawcom usług w chmurze obliczeniowej we wprowadzeniu odpowiednich zabezpieczeń służących ochronie danych w odniesieniu do przekazywania danych osobowych do centrów przetwarzania danych lub serwerów zlokalizowanych w państwach trzecich,
zapisy art. 30, 31 i 32 proponowanego rozporządzenia wyjaśniłyby obowiązki administratorów i podmiotów przetwarzających w odniesieniu do bezpieczeństwa przetwarzania danych oraz wymogów informacyjnych w przypadku naruszenia ochrony danych, stanowiąc podstawy kompleksowego i opartego na współpracy podejścia do zarządzania kwestiami bezpieczeństwa przez różne podmioty w chmurze obliczeniowej,
zapisy art. 55-63 proponowanego rozporządzenia usprawniłyby współpracę między organami nadzorczymi i ich skoordynowany nadzór nad transgranicznymi czynnościami przetwarzania, co jest szczególnie ważne w przypadku chmury obliczeniowej.
124.
EIOD sugeruje jednak, że po uwzględnieniu szczególnych cech usług w chmurze obliczeniowej, w proponowanym rozporządzeniu należy dodatkowo wyjaśnić następujące aspekty:
jeżeli chodzi o zakres terytorialny proponowanego rozporządzenia, zmienić treść art. 3 ust. 2 lit. a) na następującą: "oferowaniem towarów lub usług związanych z przetwarzaniem danych osobowych takich podmiotów danych w Unii" bądź dodać nowy motyw wskazujący, że przetwarzanie danych osobowych podmiotów danych w Unii przez administratorów z siedzibą poza UE oferujących usługi osobom prawnym z siedzibą w UE jest również objęte zakresem terytorialnym proponowanego rozporządzenia,
dodać jasną definicję pojęcia "przekazywania", co EIOD wskazał już w opinii w sprawie pakietu dotyczącego reform w zakresie ochrony danych,
dodać przepis jasno określający warunki, jakie należy spełnić w celu uzyskania dostępu do danych przechowywanych w chmurze obliczeniowej przez organy ścigania spoza krajów EOG. Przepis taki może również nakładać na adresata takiego żądania obowiązek poinformowania w konkretnych przypadkach właściwych organów nadzorczych w UE oraz skonsultowania się z nimi.
125.
EIOD podkreśla też, że niezbędne będą dodatkowe wytyczne ze strony Komisji lub organów nadzorczych (w szczególności za pośrednictwem przyszłej Europejskiej Rady Ochrony Danych) w odniesieniu do następujących aspektów:
wyjaśnienia, jakie mechanizmy należy ustanowić, aby zapewnić weryfikację skuteczności środków ochrony danych w praktyce,
pomocy podmiotom przetwarzającym w zakresie stosowania się do wiążących reguł korporacyjnych i spełnienia stosownych wymogów,
przedstawienia najlepszych praktyk w dziedzinach takich jak odpowiedzialność administratora/podmiotu przetwarzającego, odpowiednie zatrzymywanie danych w chmurze obliczeniowej, przenośność danych i wykonywanie praw przez podmioty danych.
126.
Ponadto EIOD przyznaje, że kodeksy postępowania opracowane przez branżę i zatwierdzone przez stosowne organy nadzorcze mogłyby stanowić użyteczne narzędzie służące poprawie przestrzegania przepisów i zwiększaniu zaufania między podmiotami.
127.
EIOD popiera opracowanie przez Komisję we współpracy z organami nadzorczymi standardowych warunków umownych świadczenia usług w chmurze obliczeniowej zgodnych z wymogami ochrony danych, w szczególności:
opracowanie wzorcowych warunków umownych, które byłyby włączane do warunków komercyjnego świadczenia usług w chmurze obliczeniowej,
opracowanie wspólnych warunków i wymogów dotyczących zamówień dla sektora publicznego, uwzględniających konieczność szczególnej ochrony przetwarzanych danych,
dalsze dostosowanie mechanizmów przekazywania danych za granicę do chmury obliczeniowej, zwłaszcza przez aktualizację obecnych standardowych warunków umownych oraz opracowanie standardowych warunków umownych dotyczących przekazywania danych przez podmioty przetwarzające z siedzibą w UE podmiotom przetwarzającym z siedzibą poza UE.
128.
EIOD podkreśla, że przy opracowywaniu standardów i systemów certyfikacji trzeba odpowiednio uwzględnić wymogi ochrony danych, w szczególności:
stosowania podczas opracowywania standardów zasady ochrony danych już w fazie projektowania oraz domyślnej ochrony danych,
uwzględnienia przy projektowaniu standardów wymogów ochrony danych takich jak zasada celowości i ograniczenie przechowywania,
spoczywający na dostawcach usług obowiązek dostarczenia klientom informacji niezbędnych w celu dokonania należytej oceny ryzyka oraz wdrożonych środków bezpieczeństwa, jak też informowania ich o incydentach związanych z bezpieczeństwem.
129.
Wreszcie, EIOD podkreśla potrzebę zmierzenia się z wyzwaniami związanymi z chmurą obliczeniową na szczeblu międzynarodowym. Zachęca przy tym Komisję do podjęcia międzynarodowego dialogu na temat zagadnień związanych z chmurą obliczeniową, w tym jurysdykcji i dostępu organów ścigania; sugeruje też, że wiele spośród tych zagadnień można uregulować w umowach międzynarodowych lub dwustronnych takich jak umowy o wzajemnej pomocy, jak też umowy handlowe. Na szczeblu międzynarodowym należy wypracować ogólnoświatowe standardy określające minimalne warunki i zasady dostępu organów ścigania do danych. EIOD popiera również wypracowanie przez organy nadzorcze skutecznych mechanizmów współpracy międzynarodowej, w szczególności w odniesieniu do zagadnień związanych z chmurą obliczeniową.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 listopada 2012 r.

Peter HUSTINX
Europejski Inspektor Ochrony Danych
1 COM(2012) 529 final.
2 COM(2012) 11 final.
3 COM(2010) 245 wersja ostateczna.
5 Grupa Robocza Art. 29 jest ciałem doradczym utworzonym na mocy art. 29 dyrektywy 95/46/WE. Składa się ona z przedstawicieli krajowych organów nadzorczych i EIOD oraz przedstawiciela Komisji.
6 Opinia Grupy Roboczej Art. 29 nr 05/2012 na temat przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej, dostępna pod adresem: http://ec.europa.eu/justice/data-protection/article-29/documentation/opinion-recommendation/files/2012/wp196_pl.pdf
7 Ponadto organy ochrony danych w kilku państwach członkowskich, np. we Włoszech, Szwecji, Danii, Niemczech, Francji i Zjednoczonym Królestwie, wydały własne wytyczne w sprawie chmury obliczeniowej na szczeblu krajowym.
8 Uchwała w sprawie chmury obliczeniowej przyjęta podczas 34. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności w Urugwaju w dniu 26 października 2012 r.
9 Zob. s. 8 komunikatu, sekcję "Działania w ramach agendy cyfrowej mające na celu zwiększanie zaufania do środo-wiska cyfrowego".
10 Używany w niniejszej opinii termin "klienci chmury obliczeniowej" odnosi się generalnie do klientów będących firmami oraz konsumentów będących użytkownikami indywidualnymi.
11 Należy uwzględnić fakt, że wniosek dotyczący rozporządzenia jest obecnie omawiany w Radzie i Parlamencie Euro-pejskim w ramach zwykłej procedury ustawodawczej.
12 Opinia ta jest dostępna pod adresem: http://www.edps.europa.eu
13 Zob. opinię EIOD, w szczególności pkt 140-158.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024