Streszczenie decyzji Komisji z dnia 8 grudnia 2010 r. dotyczącej postępowania przewidzianego w art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) (Sprawa COMP/39.510 - LABCO/ONP).

Streszczenie decyzji Komisji

z dnia 8 grudnia 2010 r.

dotyczącej postępowania przewidzianego w art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)

(Sprawa COMP/39.510 - LABCO/ONP)

(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 8952)

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny) (Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/C 92/11)

(Dz.U.UE C z dnia 24 marca 2011 r.)

W dniu 8 grudnia 2010 r. Komisja przyjęła decyzję dotyczącą postępowania przewidzianego w art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej ("TFUE"). Zgodnie z przepisami art. 30 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 (1) Komisja niniejszym podaje do wiadomości nazwy stron oraz zasadniczą treść decyzji, wraz z informacjami na temat wszelkich nałożonych kar, uwzględniając jednak uzasadnione prawo przedsiębiorstw do ochrony ich tajemnicy handlowej. Pełen tekst omawianej decyzji w wersji nieopatrzonej klauzulą poufności dostępny jest na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji, pod adresem:

http://ec.europa.eu/competition/antitrust/cases/

1. WSTĘP

(1) Niniejsza decyzja stanowi, że Ordre national des pharmaciens (Krajowa Izba Aptekarska, zwana dalej "ONP") oraz jej organy: Krajowa Rada ONP i Centralna Rada Sekcji G naruszyły postanowienia art. 101 ust. 1 TFUE, podejmując decyzje mające na celu narzucenie cen minimalnych na rynku analiz biomedycznych we Francji, jak również decyzje dotyczące ograniczenia dostępu do przedmiotowego rynku dla niektórych grup laboratoryjnych.

2. OPIS SPRAWY

2.1. Procedura

(2) W dniu 12 października 2007 r. Komisja otrzymała skargę złożoną przez LABCO (2) przeciwko ONP. Dnia 19 października 2009 r. Komisja wszczęła postępowanie i przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, które przesłała stronom postępowania w dniu 20 października 2009 r. ONP skorzystała z prawa do złożenia wyjaśnień podczas spotkania wyjaśniającego w dniu 10 lutego 2010 r. Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające zostało przyjęte w dniu 3 grudnia 2010 r. Komitet Doradczy ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących wydał pozytywną opinię dotyczącą wstępnego projektu decyzji w dniu 22 listopada 2010 r. oraz wysokości grzywny w dniu 3 grudnia 2010 r. Decyzja została przyjęta przez Komisję w dniu 8 grudnia 2010 r.

2.2. Krótki opis naruszenia

(3) Przedmiotem niniejszego postępowania są decyzje podjęte przez ONP, mające na celu narzucenie cen minimalnych na rynku analiz biomedycznych we Francji oraz utrudnianie rozwoju grup laboratoryjnych na przedmiotowym rynku.

(4) Materiały zebrane w trakcie postępowania pozwalają na stwierdzenie, że ONP w latach 2004-2008 usiłowała, z rosnącym naciskiem, narzucić ceny minimalne na rynku. W tym celu ONP wystosowała pisma w sprawie rabatów, uznanych przez ONP za zbyt wysokie, do znacznej liczby laboratoriów, które zgodnie z przepisami zgłosiły umowy współpracy z innymi laboratoriami lub placówkami szpitalnymi. We wszystkich tych pismach ONP powołuje się bezpośrednio na kodeks etyki i ostrzega przed możliwością podjęcia przez nią sankcji dyscyplinarnych. W wielu przypadkach ONP przesyłała nawet przedmiotowe pisma do wiadomości zdecentralizowanych służb państwowych, usiłując nadać większą wagę oraz pozory legalności swoim żądaniom.

(5) Systematycznie śledząc powiązania partnerskie pomiędzy grupami laboratoryjnymi, począwszy od dnia 14 października 2003 r. oraz przynajmniej do momentu otrzymania pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń w dniu 21 października 2009 r., ONP podjęła liczne decyzje mające na celu utrudnienie grupom laboratoryjnym rozwoju na rynku analiz biomedycznych. Decyzje te dzielą się na cztery rodzaje: 1) decyzje mające na celu narzucenie zakazu zbywania udziałów spółek partnerskich (SEL); 2) decyzje mające na celu narzucenie wymogu natychmiastowego zgłaszania do ONP faktu zbycia/nabycia akcji; 3) decyzje mające na celu narzucenie wymogu posiadania minimalnego udziału w kapitale przez farmaceutów - analityków medycznych; 4) decyzje mające na celu narzucenie wymogu uprzedniego zatwierdzenia przez ONP każdej zmiany statutu lub nominacji na stanowisko dyrektora.

(6) Przedmiotowe decyzje ONP są obowiązujące w ramach wykonywania uprawnień nadzorczych nad uczestnikami rynku, powierzonych ONP przez władze państwowe w celu realizacji jej zadań, w zakresie w jakim ONP wykorzystuje swoje uprawnienia do podjęcia sankcji dyscyplinarnych lub grozi ich wykorzystaniem. Pewne elementy sprawy pozwalają jednak na wykazanie, że przedmiotowe decyzje są tylko decyzjami pozornymi odwołującymi się do poszanowania zasad etycznych. ONP odwołuje się bowiem do zasad etycznych dla uzasadnienia swoich decyzji tylko w celu uzyskania najbardziej korzystnej interpretacji dla celów antykonkurencyjnych, która różni się całkowicie od oficjalnej wykładni władz francuskich, jak również często samych służb wewnętrznych ONP.

3. DECYZJA

(7) Ordre national des pharmaciens (Krajowa Izba Aptekarska) oraz jej organy decyzyjne: Krajowa Rada ONP i Centralna Rada Sekcji G naruszyły postanowienia art. 101 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, podejmując decyzje mające na celu narzucenie cen minimalnych na

rynku analiz biomedycznych we Francji, jak również decyzje dotyczące ograniczenia dostępu do przedmiotowego rynku dla niektórych grup laboratoryjnych.

(8) Ordre national des pharmaciens (Krajowej Izbie Aptekarskiej) oraz jej organom decyzyjnym nakazuje się bezzwłoczne zaprzestanie naruszenia przepisów oraz powstrzymanie się od ponownego podejmowania działań lub zachowań mających taki sam lub podobny cel lub skutek.

(9) Z tytułu przedmiotowego naruszenia nakłada się grzywnę w wysokości 5 mln EUR wspólnie na Ordre national des pharmaciens (Krajową Izbę Aptekarską), Krajową Radę ONP i Centralną Radę Sekcji G.

______

(1) Dz.U. L 1 z 4.1.2003, s. 1.

(2) LABCO jest europejską grupą laboratoriów analiz biomedycznych działającą głównie we Francji i Hiszpanii, jak również na rynku niemieckim, włoskim i innych.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.92.16

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Streszczenie decyzji Komisji z dnia 8 grudnia 2010 r. dotyczącej postępowania przewidzianego w art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) (Sprawa COMP/39.510 - LABCO/ONP).
Data aktu: 24/03/2011
Data ogłoszenia: 24/03/2011