Opinia w sprawie projektu rozporządzenia w sprawie emisji monet euro oraz projektu rozporządzenia w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu (CON/2011/65).

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

z dnia 23 sierpnia 2011 r.

w sprawie projektu rozporządzenia w sprawie emisji monet euro oraz projektu rozporządzenia w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu

(CON/2011/65)

(2011/C 273/02)

(Dz.U.UE C z dnia 16 września 2011 r.)

Wprowadzenie i podstawa prawna

W dniu 28 czerwca 2011 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Parlamentu Europejskiego o wydanie opinii w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie emisji monet euro(1) (zwanego dalej "projektem rozporządzenia"). W dniu 5 lipca 2011 r. EBC otrzymał dodatkowo dwa wnioski Rady Unii Europejskiej o wydanie opinii w sprawie: a) projektu rozporządzenia; oraz b) projektu rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98 z dnia 3 maja 1998 r. w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu(2) (zwanego dalej "projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98").

Właściwość EBC do wydania opinii wynika z art. 133 oraz art. 127 ust. 4, art. 282 ust. 5 i art. 128 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Rada Prezesów wydała niniejszą opinię zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego.

1. Projekt rozporządzenia i podstawa prawna

1.1. Projekt rozporządzenia ustanawia wiążące przepisy dotyczące emisji obiegowych i kolekcjonerskich monet euro. Projekt ustanawia również określone maksymalne wielkości emisji okolicznościowych obiegowych monet euro oraz procedurę konsultacyjną przed zniszczeniem monet euro nadających się do obiegu.

1.2. EBC rozumie, że celem projektu rozporządzenia jest skodyfikowanie obecnych niewiążących unijnych instrumentów prawnych i konkluzji(3) dotyczących emitowania monet euro(4). EBC rozumie ponadto, że celem ustanowienia ogólnych przepisów dotyczących emitowania monet euro na poziomie Unii jest zharmonizowanie praktyk poszczególnych państw członkowskich(5) oraz osiągnięcie pewności prawnej i przejrzystości.

1.3. EBC zauważa, że zgodnie z art. 128 ust. 2 TFUE emisja monet euro jest zadaniem uczestniczących państw członkowskich, natomiast zgodnie z art. 133 TFUE Parlament i Rada ustanawiają środki niezbędne do używania euro jako wspólnej waluty. Ponadto, zgodnie z art. 128 ust. 2 TFUE, Rada może przyjąć środki w celu zharmonizowania nominałów i specyfikacji technicznych wszystkich monet przeznaczonych do obiegu, w zakresie, w jakim jest to niezbędne do zapewnienia należytego ich obiegu w Unii. A zatem przyjmowanie ustawodawstwa Unii dotyczącego emisji monet euro musi respektować kompetencje uczestniczących państw członkowskich do emitowania monet euro oraz pozycję tych państw jako prawnych emitentów monet euro. Ponadto, choć projekt rozporządzenia nie ma wpływu na zadania i obowiązki EBC zgodnie z TFUE oraz Statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej "Statutem ESBC"), EBC zaleca, aby wątpliwości państw członkowskich dotyczące kompetencji w zakresie emisji monet euro były wyjaśnione pomiędzy tymi państwami członkowskimi a Unią w sposób zgodny z zasadą lojalnej współpracy na podstawie art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej.

1.4. Wskazane jest zharmonizowanie terminologii stosowanej w całym projekcie rozporządzenia. W szczególności projekt nie definiuje terminów "emitować" oraz "wprowadzać do obiegu". Może to prowadzić do powstania pytań co do różnic prawnych pomiędzy tymi terminami. Generalnie rzecz biorąc, pojęcie emitowania rozumie w ten sposób, iż obejmuje ono wprowadzanie emitowanych monet euro do obrotu(6). Powinno się zatem używać jedynie terminu "emitować", bowiem stosowanie obydwu tych terminów może wprowadzać w błąd. Niemniej jednak w propozycjach zmian w projekcie EBC pozostawia tę kwestię lingwistyczną do decyzji Komisji.

1.5. Proponowane przez EBC zmiany w projekcie rozporządzenia wraz z ich uzasadnieniem zamieszczono w załączniku I.

2. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98

2.1. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98 ustanawia nowe przepisy wprowadzające wspólne zasady dotyczące wzorów stron narodowych zwykłych i okolicznościowych obiegowych monet euro oraz wzajemnej informacji i zatwierdzania tych wzorów.

2.2. EBC rozumie, że projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98 ustanawia procedurę mającą zastosowanie do zatwierdzania lub odmowy zatwierdzenia projektów wzorów nowych stron narodowych monet euro, która odzwierciedla procedurę ustanowioną w zaleceniu 2009/23/WE. Jedyna różnica polega na tym, że projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98 rozszerza kompetencje Komisji, która będzie podejmowała ostateczne decyzje w przedmiocie zatwierdzania nowych projektów wzorów, w miejsce właściwego podkomitetu Komitetu Ekonomiczno-Finansowego. EBC zauważa, że zmiana ta nie ma wpływu na zadania i obowiązki EBC wynikające z TFUE i Statutu ESBC, oraz zaleca, aby wszelkie kwestie kompetencyjne w kontekście wspomnianej powyżej kompetencje Komisji - na poziomie krajowym lub międzyinstytucjonalnym -były koordynowane i rozstrzygane w sposób zgodny z zasadą lojalnej współpracy na podstawie art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej.

2.3. Wreszcie EBC powtarza swoje zalecenie(7) zmodyfikowania parametrów technicznych zawartych w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 975/98 z dnia 3 maja 1998 r. w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu(8). W szczególności, orientacyjne wartości grubości monet euro należy zastąpić prawdziwymi wartościami grubości monet euro; wartości te są dobrze znane i wykorzystywane przez mennice przy produkcji monet euro. W tym zakresie EBC odsyła do konkretnych propozycji zmian zawartych w załączniku do opinii CON/2011/18 i zaleca ich uwzględnienie w kontekście rozporządzenia (WE) nr 975/98.

2.4. Proponowane przez EBC zmiany w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98 wraz z ich uzasadnieniem zamieszczono w załączniku II.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 23 sierpnia 2011 r.

Jean-Claude TRICHET
Prezes EBC

______

(1) COM(2011) 295 wersja ostateczna.

(2) COM(2011) 296 wersja ostateczna.

(3) Konkluzje Rady z dnia 23 listopada 1998 r. i 5 listopada 2002 r. w sprawie monet euro przeznaczonych do celów kolekcjonerskich; zalecenie Komisji 2009/23/WE z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie wspólnych wytycznych dotyczących narodowych stron i emisji monet euro przeznaczonych do obiegu (Dz.U. L 9 z 14.1.2009, s. 52); oraz zalecenie Komisji 2010/191/UE z dnia 22 marca 2010 r. dotyczące zakresu i skutków statusu banknotów i monet euro jako prawnego środka płatniczego (Dz.U. L 83 z 30.3.2010, s. 70).

(4) Zwykłe obiegowe monety euro, okolicznościowe obiegowe monety euro oraz kolekcjonerskie monety euro.

(5) W szczególności projekt rozporządzenia przyczyniłby się do uniknięcia wytworzenia przez państwa członkowskie różnych praktyk krajowych w zakresie emitowania monet euro, zwłaszcza kolekcjonerskich i okolicznościowych monet euro, które mogłyby zagrozić celom i zasadom jednolitego systemu emisji monet euro ustanowionego w wyniku przyjęcia euro. Zob. trzeci punkt opinii EBC CON/2002/12. Opinie EBC są publikowane na stronie internetowej EBC pod adresem http://www.ecb.europa.eu

(6) Zob. raport grupy ekspertów ds. euro jako prawnego środka płatniczego (ELTEG) dotyczący definicji, zakresu i efektów statusu banknotów i monet euro jako prawnego środka płatniczego, s. 5, dostępny pod adresem: http://www.ec.europa.eu

(7) Zob. drugi akapit w punkcie "Uwagi ogólne" oraz dwie zmiany zaproponowane w załączniku do opinii EBC CON/2011/18 z dnia 4 marca 2011 r. w sprawie projektu rozporządzenia Rady w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu (tekst jednolity) (Dz.U. C 114 z 12.4.2011, s. 1).

(8) Dz.U. L 139 z 11.5.1998, s. 6.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Propozycje zmian

Tekst proponowany przez Komisję Zmiany proponowane przez EBC(1)
Zmiany proponowane przez EBC w odniesieniu do projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie emisji monet euro
Zmiana nr 1
Motyw 2 projektu rozporządzenia
"2. Brak obowiązujących przepisów dotyczących emisji monet euro może prowadzić do stosowania różnych praktyk w poszczególnych państwach członkowskich i nie zapewnia wystarczająco zintegrowanych ram dla wspólnej waluty. W interesie przejrzystości i pewności prawnej konieczne jest zatem, by wprowadzić wiążące przepisy dotyczące emisji monet euro." "2. Bez uszczerbku dla art. 128 ust. 2 przyznającego państwom członkowskim prawo emitowania monet euro, Bbrak ogólnych obowiązujących przepisów dotyczących emisji monet euro może prowadzić do stosowania różnych praktyk w poszczególnych państwach członkowskich i nie zapewnia wystarczająco zintegrowanych ram dla wspólnej waluty. W interesie przejrzystości i pewności prawnej konieczne jest zatem, by wprowadzić wiążące przepisy dotyczące emisji monet euro."
Uzasadnienie
Powyższe wstawienia są niezbędne by: a) potwierdzić z wystarczającą pewnością prawną, że projekt rozporządzenia nie narusza kompetencji państw członkowskich w zakresie emitowania monet euro na podstawie art. 128 ust. 2 TFUE; oraz b) stwierdzić brak ogólnych obowiązujących przepisów dotyczących emitowania monet euro.
Zmiana nr 2
Artykuł 1 projektu rozporządzenia
"Artykuł 1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia przepisy dotyczące emisji obiegowych monet euro, w tym okolicznościowych obiegowych monet euro, emisji kolekcjonerskich monet euro i konsultacji przed zniszczeniem monet euro nadających się do obiegu."

"Artykuł 1

Przedmiot

Bez uszczerbku dla art. 128 ust. 2 przyznającego państwom członkowskim prawo emitowania monet euro, Nniniejsze rozporządzenie ustanawia ogólne przepisy dotyczące emisji obiegowych monet euro, w tym okolicznościowych obiegowych monet euro, emisji kolekcjonerskich monet euro i konsultacji przed zniszczeniem monet euro nadających się do obiegu."

Uzasadnienie
Powyższe wstawienia są niezbędne by: a) potwierdzić z wystarczającą pewnością prawną, że projekt rozporządzenia nie narusza kompetencji państw członkowskich w zakresie emitowania monet euro na podstawie art. 128 ust. 2 TFUE; oraz b) stwierdzić brak ogólnych obowiązujących przepisów dotyczących emitowania monet euro. Wstawienia te mają również dodatkową wartość w postaci bardziej szczegółowego zdefiniowania przedmiotu rozporządzenia, zgodnie z odpowiednimi wymogami zawartymi w pkt 13.1 i 13.3 Wspólnego przewodnika praktycznego Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji(2). Zmieniona definicja "obiegowych monet euro" w sposób wyraźny obejmuje okolicznościowe monety euro przeznaczone do obiegu(3), nie ma zatem potrzeby powtarzania tego w art. 1.
Zmiana nr 3
Artykuł 2 projektu rozporządzenia
"Artykuł 2 "Artykuł 2
Definicje Definicje
Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje: Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:
1. »Obiegowe monety euro« oznaczają monety euro przeznaczone do obiegu, których nominały i parametry techniczne zostały określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 975/98 z dnia 3 maja 1998 r. 1. »Obiegowe monety euro« oznaczają zwykłe i okolicznościowe monety euro przeznaczone do obiegu, których nominały i parametry techniczne zostały określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr

975/98 z dnia 3 maja 1998 r.

2. »Okolicznościowe obiegowe monety euro« oznaczają obiegowe monety euro przeznaczone do upamiętnienia szczególnych wydarzeń zgodnie z art. 1f rozporządzenia Rady (WE) nr 975/98. 2. »Zwykłe obiegowe monety euro« oznaczają monety euro przeznaczone do obiegu z wyłączeniem okolicznościowych obiegowych monet euro.
3. »Kolekcjonerskie monety euro« oznaczają monety euro przeznaczone do kolekcjonowania, które nie są przeznaczone do obiegu." 23. »Okolicznościowe obiegowe monety euro« oznaczają obiegowe monety euro przeznaczone do upamiętnienia szczególnych wydarzeń zgodnie z art. 1f rozporządzenia Rady (WE) nr 975/98.
34. »Kolekcjonerskie monety euro« oznaczają monety euro przeznaczone do kolekcjonowania, które nie są przeznaczone do obiegu."
Uzasadnienie
Obecna definicja obiegowych monet euro powinna zostać doprecyzowana; należy także dodać odrębną definicję zwykłych obiegowych monet euro, tak aby uniknąć niejednoznaczności w odniesieniu do tych terminów.
Zmiana nr 4
Artykuł 3 projektu rozporządzenia
"Artykuł 3 "Artykuł 3
Rodzaje monet euro Rodzaje monet euro
Państwa członkowskie mogą emitować dwa rodzaje monet euro: obiegowe monety euro, które obejmują okolicznościowe obiegowe monety euro, oraz kolekcjonerskie monety euro." Państwa członkowskie mogą emitować dwa rodzaje monet euro: obiegowe monety euro, które obejmują okolicznościowe obiegowe monety euro, oraz kolekcjonerskie monety euro."
Uzasadnienie
Zmieniona definicja "obiegowych monet euro" w sposób wyraźny obejmuje okolicznościowe monety euro przeznaczone do obiegu(4), nie ma zatem potrzeby powtarzania tego w art. 3.
Zmiana nr 5
Artykuł 4 projektu rozporządzenia
"Artykuł 4 "Artykuł 4
Emisja obiegowych monet euro Emisja i sprzedaż obiegowych monet euro
1. Obiegowe monety euro są wprowadzane do obiegu zgodnie z ich wartością nominalną. 1. Obiegowe monety euro są emitowane i wprowadzane do obiegu przez właściwe organy każdego państwa członkowskiego zgodnie z ich wartością nominalną.
2. W drodze odstępstwa od ust. 1 niewielka ich część, nie przekraczająca 5 % całkowitej wartości i ilości wyemitowanych monet euro, może być sprzedawana po cenie wyższej niż wartość nominalna, jeżeli jest to uzasadnione szczególną jakością monety lub specjalnym opakowaniem." 2. W drodze odstępstwa od ust. 1 Nniewielka ich część, nie przekraczająca 5 % całkowitej pozostałej wartości i ilości wyemitowanych monet euro, może być sprzedawana po cenie wyższej niż wartość nominalna, jeżeli jest to uzasadnione szczególną jakością monety lub specjalnym opakowaniem."
Uzasadnienie
EBC zaleca dostosowanie art. 4 projektu rozporządzenia do pkt 1 zalecenia 2009/23/WE i tym samym do praktyk państw członkowskich opartych na pkt 1 zalecenia 2009/23/WE.
Zmiana nr 6
Artykuł 6 ust. 2 lit. b) projektu rozporządzenia
"b) nie widnieją na nich obrazy podobne do tych, które widnieją na stronach wspólnych obiegowych monet euro lub na jakiejkolwiek ze stron narodowych obiegowych monet euro;" "b) nie widnieją na nich obrazy podobne do tych, które widnieją na stronach wspólnych obiegowych monet euro lub na jakiejkolwiek ze stron narodowych obiegowych monet euro, chyba że - w tym ostatnim przypadku - pomimo tego możliwe jest rozróżnienie ich ogólnego wyglądu;"
Uzasadnienie
Niniejsza zmiana pozwala na utrzymanie w państwach członkowskich krajowych tradycji odnośnie emisji kolekcjonerskich monet euro. EBC zasadniczo popiera emitowanie kolekcjonerskich monet euro respektujących tradycje i praktyki numizmatyczne poszczególnych państw członkowskich(5). Ponadto niniejsza zmiana dostosowuje wspomniany przepis do konkluzji Rady ECOFIN z dnia 5 listopada 2002 r., które zachęcają państwa członkowskie do tego, by wzory monet kolekcjonerskich różniły się przynajmniej nieznacznie od wzorów stron narodowych monet obiegowych.
Zmiana nr 7
Artykuł 6 ust. 3 projektu rozporządzenia
"3. Kolekcjonerskie monety euro mogą być wprowadzane do obiegu po cenie wyższej niż wartość nominalna." "3. Kolekcjonerskie monety euro mogą być wprowadzane do obiegu sprzedawane po cenie wyższej niż wartość nominalna."
Uzasadnienie
Niniejsza zmiana w odpowiedni sposób odzwierciedla porozumienie osiągnięte przez państwa członkowskie na spotkaniu Rady ECOFIN w dniu 5 listopada 2002 r., pozwalające na sprzedaż kolekcjonerskich monet euro powyżej wartości nominalnej.
Zmiana nr 8
Artykuł 6 ust. 5 projektu rozporządzenia
"5. Państwa członkowskie podejmują wszelkie stosowne środki, by zapobiec używaniu kolekcjonerskich monet euro jako środków płatniczych, do których to środków należą specjalne opakowania, świadectwa autentyczności, wcześniejsze ogłoszenie ze strony organu wydającego lub cena sprzedaży przewyższająca wartość nominalną." "5. Państwa członkowskie podejmują wszelkie stosowne środki, by zapobiec zniechęcać do używaniua kolekcjonerskich monet euro jako środków płatniczych, do których to środków należą specjalne opakowania, świadectwa autentyczności, wcześniejsze ogłoszenie ze strony organu wydającego lub cena sprzedaży przewyższająca wartość nominalną."
Uzasadnienie
Państwa członkowskie nie dysponują środkami umożliwiającymi zapobieganie wykorzystywaniu kolekcjonerskich monet euro jako środków płatniczych w państwie członkowskim emisji. Dlatego też EBC sugeruje zastąpienie słowa "zapobiec" słowem "zniechęcać". Również w celu zachowania konsekwencji sformułowanie "cena emisji przewyższająca wartość nominalną" należy zastąpić terminem "cena sprzedaży przewyższająca wartość nominalną", co bardziej precyzyjnie odzwierciedli tekst konkluzji Rady ECOFIN z dnia 5 listopada 2002 r. (nie dotyczy polskiej wersji językowej).
(1) Pogrubienie w tekście wskazuje, w którym miejscu EBC proponuje wprowadzenie nowego tekstu. Przekreślenie w tekście oznacza, że EBC proponuje wykreślenie fragmentu tekstu.

(2) Zob. "Wspólny przewodnik praktyczny Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji dotyczący redagowania aktów prawa wspólnotowego", dostępny pod adresem: http://eur-lex.europa.eu

(3) Zob. zmianę nr 3.

(4) Porównaj: przypis 3.

(5) Zob. trzeci punkt opinii CON/2002/12.

ZAŁĄCZNIK  II

Propozycje zmian

Tekst proponowany przez Komisję Zmiany proponowane przez EBC(1)
Zmiany proponowane przez EBC w odniesieniu do projektu rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98 z dnia 3 maja 1998 r. w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu
Zmiana nr 1
Artykuł 1f ust. 4 projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98 (nowy)
Obecnie brak tekstu "4. Wzory okolicznościowych obiegowych monet euro emitowanych wspólnie przez wszystkie uczestniczące państwa członkowskie pozostają bez uszczerbku dla ewentualnych wymogów konstytucyjnych w tych państwach członkowskich."
Uzasadnienie
Niniejsza zmiana odpowiada na ewentualne wymogi prawa krajowego i pozwala na utrzymanie narodowych tradycji państw członkowskich w zakresie emitowania okolicznościowych obiegowych monet euro. EBC zasadniczo popiera emitowanie kolekcjonerskich monet euro respektujących tradycje i praktyki numizmatyczne poszczególnych państw członkowskich(2).
Zmiana nr 2
Artykuł 1g ust. 1 projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98
"1. Państwa członkowskie informują się wzajemnie o projektach wzorów nowych stron narodowych obiegowych monet euro, w tym o napisach na brzegu i o wielkości emisji, przed formalnym przyjęciem wzoru." "1. Państwa członkowskie informują się wzajemnie o projektach wzorów nowych stron narodowych obiegowych monet euro, w tym o napisach na brzegu, oraz i o wielkości emisji, przed formalnym przyjęciem wzoru."
Uzasadnienie
Z uwagi na kwestie językowe zaleca się wyjaśnienie, że państwa członkowskie mają obowiązek informowania się nawzajem o wielkości emisji obiegowych monet euro przed przyjęciem wzoru. Ponadto, zgodnie z art. 1g ust. 2 i 3, to Komisja weryfikuje zgodność projektów wzorów z postanowieniami projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98 i "podejmuje niezwłocznie ostateczną decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu wzoru". Dlatego EBC sugeruje zmianę ostatniej części art. 1g ust. 1, która sugeruje, że państwa członkowskie odgrywają jakąś rolę w formalnym przyjęciu projektów wzorów nowych narodowych stron obiegowych monet euro (nie dotyczy polskiej wersji językowej).
Zmiana nr 3
Artykuł 1h lit. a) projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98
"a) nie obowiązują w odniesieniu do obiegowych monet euro wyemitowanych przed wejściem w życie rozporządzenia Rady (EU) nr ... [należy wstawić numer niniejszego rozporządzenia zmieniającego po jego przyjęciu]," "a) nie obowiązują w odniesieniu do obiegowych monet euro wyemitowanych wyprodukowanych przed wejściem w życie rozporządzenia Rady (EU) nr ... [należy wstawić numer niniejszego rozporządzenia zmieniającego po jego przyjęciu],"
Uzasadnienie
EBC rozumie, że art. 1h lit. a) obejmuje obiegowe monety euro o statusie prawnego środka płatniczego przed wejście w życie projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98, przy czym art. 1h lit. b) ustanawia okres przejściowy na zmianę matryc wzorów na obiegowych monetach euro w na zgodne z nowymi wymogami. W tym zakresie EBC zaleca zastąpienie w art. 1h lit. a) słowa "wyemitowanych" słowem "wyprodukowanych". Taka zmiana rozszerzyłaby zakres wyłączenia zawartego w tym projektowanym przepisie na zapasy obiegowych monet euro już wybitych przez właściwe organy państw członkowskich ale jeszcze nie posiadających statusu prawnego środka płatniczego w momencie wejścia w życie projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98. W ten sposób zostałyby prawnie zabezpieczone wszystkie koszty poniesione przez krajowe banki centralne Eurosystemu w związku z produkcją obiegowych monet euro, które nie uzyskały statusu prawnego środka płatniczego do momentu wejścia w życie projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 975/98. EBC zauważa także, że obiegowe monety euro wyemitowane w okresie przejściowym na podstawie art. 1h lit. b) zachowałyby status prawnego środka płatniczego również po upływie tego okresu przejściowego.
(1) Pogrubienie w tekście wskazuje, w którym miejscu EBC proponuje wprowadzenie nowego tekstu. Przekreślenie w tekście oznacza, że EBC proponuje wykreślenie fragmentu tekstu.

(2) Zob. trzeci punkt opinii CON/2002/12.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.273.2

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Opinia w sprawie projektu rozporządzenia w sprawie emisji monet euro oraz projektu rozporządzenia w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu (CON/2011/65).
Data aktu: 23/08/2011
Data ogłoszenia: 16/09/2011