Wyrok Sądu do spraw Służby Publicznej (druga izba) z dnia 14 kwietnia 2011 r. - Clarke i in. przeciwko OHIM(Sprawa F-82/08)(1)
(Służba publiczna - Personel tymczasowy - Artykuł 8 WZIP - Klauzula rozwiązująca umowę w przypadku, gdy pracownik nie zostanie wpisany na listę rezerwy konkursu - Konkursy otwarte OHIM/AD/02/07 i OHIM/AST/02/07 - Akt niekorzystny - Zasada wykonywania umów w dobrej wierze - Obowiązek staranności - Zasada dobrej administracji - Wymogi językowe - Brak kompetencji EPSO - Dyrektywa 1997/70/WE - Praca na czas określony)
(2011/C 252/103)
Język postępowania: niemiecki
(Dz.U.UE C z dnia 27 sierpnia 2011 r.)
Strony
Strona skarżąca: Nicole Clarke i in.. (Alicante, Hiszpania) (przedstawiciel: adwokat H. Tettenborn)
Strona pozwana: Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) (przedstawiciele: I. de Medrano Caballero, pełnomocnik, wspierany przez adwokata D. Waelbroecka)
Przedmiot sprawy
Po pierwsze, stwierdzenie nieważności klauzuli ujętej w umowach o pracę zawartych ze skarżącymi, która przewiduje automatyczne rozwiązanie umowy w przypadku nieumieszczenia ich nazwisk na liście rezerwy sporządzonej w wyniku pierwszego konkursu otwartego zorganizowanego na potrzeby zajmowanych przez nie stanowisk. Po drugie, stwierdzenie, że konkursy OHIM/AD/02/07 i OHIM/AST/02/07 nie wywołują żadnych skutków w zakresie umów o pracę zawartych ze skarżącymi, lub stwierdzenie nieważności tych konkursów. Ponadto zasądzenie od OHIM zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez skarżące.
Sentencja wyroku
1) Stwierdza się nieważność decyzji dyrektora działu kadr Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) (OHIM) z dnia 19 grudnia 2007 r. i decyzji OHIM z dnia 7 marca 2008 r. w zakresie, w jakim w tej ostatniej decyzji oddalono odpowiednie żądania N. Clarke, E. Papathanasiou i M. Periañez-González mające na celu niestosowanie klauzuli rozwiązania zawartej w ich umowach o pracę w charakterze członków personelu tymczasowego w odniesieniu do konkursów OHIM/ AD/02/07 i OHIM/AST/02/07.
2) Zasądza się od OHIM na rzecz każdej ze skarżących kwotę po 2.000 EUR tytułem zadośćuczynienia.
3) W pozostałym zakresie skarga zostaje oddalona.
4) OHIM pokrywa własne koszty i koszty poniesione przez skarżące.
______
(1) Dz.U. C 19 z 24.1.2009, s. 38.