Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/C.37.773 - Kwas monochlorooctowy.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/C.37.773 - Kwas monochlorooctowy

(w zastosowaniu przepisów art. 15 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień funkcjonariuszy ds. przesłuchań w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, str. 21)

(2006/C 303/09)

(Dz.U.UE C z dnia 13 grudnia 2006 r.)

W odniesieniu do projektu decyzji dotyczącej wyżej wymienionej sprawy stwierdzono co następuje:

Komisja wszczęła dochodzenie w sprawie ewentualnego naruszenia przepisów art. 81 ust. 1 traktatu WE oraz art. 53 ust. 1 porozumienia EOG na rynku kwasu monochlorooctowego po otrzymaniu wniosku o złagodzenie sankcji, złożonego na mocy przepisów zawiadomienia Komisji z 1996 r. w sprawie nienakładania lub obniżania grzywien w sprawach kartelowych ("zawiadomienie w sprawie obniżania grzywien").

W dniu 7 kwietnia 2004 r. Komisja przesłała pisemne zgłoszenie zastrzeżeń wymienionym poniżej 12 stronom, które wstępnie uznała za uczestników praktyki ograniczającej konkurencję:

– Akzo Nobel NV, Akzo Nobel Nederland BV, Akzo Nobel Functional Chemicals BV, Akzo Nobel Chemicals BV, Akzo Nobel AB, Eka Chemicals AB, Akzo Nobel Base Chemicals AB. ("Akzo Nobel")

– Clariant GmbH, Clariant AG ("Clariant")

– Elf Aquitaine SA, Atofina SA oraz

– Hoechst AG ("Hoechst")

Stronom dostarczono CD-ROMy zawierające dokumentację sprawy.

Kilka przedsiębiorstw (Akzo Nobel, Clariant, Elf Aquitaine SA oraz Atofina S.A.) uzyskało odroczenie terminu odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Wszystkie te przedsiębiorstwa nadesłały swoje odpowiedzi w terminie.

Pierwsza wersja pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń przesłana do przedsiębiorstwa Hoechst była niepełna. Przesłano mu następnie drugą, pełną wersję zgłoszenia i udzielono dodatkowego czasu na przesłanie odpowiedzi. W dniu 23 lipca 2004 r. przedsiębiorstwo nadesłało swoją odpowiedź, przestrzegając wyznaczonego terminu.

Pismem z dnia 22 czerwca i 28 lipca 2004 r. Hoechst zwrócił się z prośbą o udostępnienie mu odpowiedzi firmy Clariant na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Przedsiębiorstwo Hoechst zostało poinformowane, że odpowiedzi innych stron na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń nie są włączane do ogólnodostępnej części dokumentacji sprawy. Dostęp do odpowiedzi innych stron jest możliwy jedynie jeśli zawierają one informacje, które Komisja zamierza wykorzystać w swojej ostatecznej decyzji, co nie miało miejsca w omawianym przypadku.

Wszystkie strony, z wyjątkiem przedsiębiorstw Elf Aquitaine SA oraz Hoechst, wzięły udział w spotkaniu wyjaśniającym, które odbyło się 10 września 2003 r.

Przedłożony projekt decyzji Komisji zawiera jedynie te zastrzeżenia, w stosunku do których strony mogły przedstawić swoje stanowisko.

W związku z powyższym uważam, że prawo do bycia wysłuchanym zostało w pełni uwzględnione.

Bruksela, dnia 26 listopada 2004 r.

Serge DURANDE

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024