Publikacja wniosku o rejestrację w znaczeniu art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych(2005/C 314/04)
(Dz.U.UE C z dnia 10 grudnia 2005 r.)
Niniejsza publikacja daje prawo do wyrażenia sprzeciwu w znaczeniu art. 7 i art. 12d wymienionego rozporządzenia. Każdy sprzeciw wobec tego wniosku musi być wniesiony za pośrednictwem właściwych władz Państwa Członkowskiego, państwa będącego członkiem WTO lub państwa trzeciego zatwierdzonego, zgodnie z art. 12 trzecie tiret w terminie sześciu miesięcy od tej publikacji. Publikacja jest uzasadniona następującymi elementami, szczególnie punktem 4.6, w związku z którymi uważa się, że wniosek jest uzasadniony w znaczeniu rozporządzenia (EWG) nr 2081/92.
ZESTAWIENIE
ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 2081/92
"LIMONE FEMMINELLO DEL GARGANO"
Nr WE: IT/00297/10.6.2003
CHNP ( ) CHOG (X)
Niniejsze zestawienie jest podsumowaniem sporządzonym wyłącznie do celów informacyjnych. W celu uzyskania dokładnych informacji, zainteresowani, w szczególności producenci przedmiotowych produktów CHOG, proszeni są o zapoznanie się z pełną wersją specyfikacji produktu udostępnianą na szczeblu krajowym lub przez służby Komisji Europejskiej(1).
1. Właściwy organ Państwa Członkowskiego:
Nazwa: Ministero delle Politiche Agricole e Forestali
Adres: Via XX Settembre, 20 - I-00187 Roma
Tel.: (39-06) 481 99 68
Fax: (39-06) 42 01 31 26
e-mail: qtc3@politicheagricole.it
2. Grupa wnioskująca:
2.1 Nazwa: Consorzio di tutela e valorizzazione "Gargano Agrumi"
2.2 Adres: Via Salita della Bella - I-71018 Vico del Gargano (FG)
Tel.: (39-0884) 96 62 29
Fax: (39-0884) 96 63 99
2.3 Skład: producenci/przetwórcy (X) inny ( )
3. Rodzaj produktu
klasa 1.6 - świeże owoce i warzywa.
4. Specyfikacja produktu:
(podsumowanie warunków określonych w art. 4 ust. 2)
4.1 Nazwa: "Limone Femminello del Gargano"
4.2 Opis:
świeże owoce, gatunek o nazwie Citrus limonium, odmiana femminello comune, o miękkiej skórce, znana także jako lustrino (Citrus limonium tenue R.) i odmiana podłużna, znana także jako fusillo (Citrus limonium oblungam R.).
Limone Femminello del Gargano charakteryzuje się następującymi cechami:
odmiana o miękkiej skórce (lustrino):
– okrągły kształt;
– szczególnie gładka, bardzo cienka skórka w jasnożółtym kolorze;
– minimalna średnica w części środkowej 50 mm;
– waga nie mniej niż 80 g;
– zewnętrzna warstwa skórki bogata w olejki eteryczne i bardzo aromatyczna;
– owoc składający się z 8 do 11 cząstek;
– miąższ i sok w kolorze żółtej cytryny, z niewielką ilością pestek: sok stanowi 35 % wagi owocu, a jego kwasowość przekracza 3,5 g na 100 ml.
odmiana podłużna (fusillo):
– kształt eliptyczny;
– skórka o średniej grubości, w miarę gładka w kolorze jaskrawożółtym;
– minimalna średnica w części środkowej 60 mm;
– waga nie mniej niż 100 g;
– zewnętrzna warstwa skórki bogata w olejki eteryczne i bardzo aromatyczna;
– owoc składający się z 8 do 11 cząstek;
– miąższ i sok w kolorze żółtej cytryny: sok stanowi co najmniej 30 % wagi owocu, a jego kwasowość przekracza 3,5 g na 100 ml.
4.3 Obszar geograficzny:
Obszar geograficzny, na terenie którego odbywa się produkcja i pakowanie znajduje się w prowincji Foggia (region Apulia) i obejmuje gminy Vico del Gargano, Ischitella oraz Rodi Gargano, a dokładnie mówiąc wybrzeże i pas nadmorski Półwyspu Gargano od strony północnej - od Vico del Gargano do Rodi Garganico, i do Ischitella.
4.4 Dowód pochodzenia :
Każdy etap procesu produkcji podlega ciągłemu monitorowaniu. Wpisanie produktów i punktów pakowania do odpowiednich rejestrów, którymi zarządza jednostka kontrolna, gwarantuje możliwość śledzenia i odszukania produktu.
Identyfikacja produktu i świadectwo pochodzenia gwarantowane są także wpisem każdego gaju cytrynowego w odpowiednim rejestrze, prowadzonym i aktualizowanym przez jednostkę kontrolną, zawierającym dane na temat lokalizacji gaju cytrynowego oraz zgłoszenie przekazane jednostce kontrolnej dotyczące ilości wyprodukowanych owoców. Wszystkie osoby fizyczne i prawne wpisane do poszczególnych rejestrów podlegają kontroli prowadzonej przez jednostkę kontrolną, zgodnie ze specyfikacją produkcji i odpowiednim planem kontroli.
4.5 Metoda produkcji :
Specyfikacja przewiduje między innymi, że gaj cytrynowy musi być rozplanowany zgodnie z warunkami orograficznymi i glebowymi charakterystycznymi dla obszaru produkcji: na terenach nachylonych tworzy się terasy poprzez wznoszenie murów z kamieni bez zaprawy lub wałów. W razie konieczności, uprawy ochrania się przed zimnymi wiatrami za pomocą osłon przeciwwiatrowych zbudowanych z dębu wiecznie zielonego, drzewa typowego dla tego obszaru, z trzciny i siatki.
Zgodnie z tradycją stosuje się wyłącznie sadzonki typu melangolo (citrus mearda), potwierdzone jako takie obowiązującymi przepisami.
Struktura drzewka obejmuje dwie główne gałęzie i dwie gałęzie wtórne, co pozwala koronie drzewka rozwijać się w formie koła wpisanego w kwadrat, przyjmując kształt spłaszczonej półkuli, zwanej "odkrytą kopułą", ułatwiającą dopływ powietrza i zbiór owoców.
Układ gaju cytrynowego jest tradycyjny, w formie szachownicy o zwartości w zakresie od 250 do 400 drzewek na hektar.
W okresie od maja do października drzewka cytrynowe podlewa się.
Produkcja cytryn nie może przekroczyć 35 ton z hektara.
Zbioru owoców dokonuje się ręcznie przy użyciu nożyc przez cały rok, ponieważ warunki glebowe i klimatyczne charakteryzujące gaje cytrynowe gwarantują długoterminowe zachowanie owoców na drzewkach. Zabronione jest sztuczne dojrzewanie owoców.
Pakowanie produktu CHOG Limone Femminello del Gargano może odbywać się wyłącznie na obszarze pochodzenia, określonym w punkcie 4.3, co zapewnia identyfikację i kontrolę produktu i nie narusza jego właściwości jakościowych.
4.6 Powiązanie:
Dzięki specyficznym warunkom lokalnym, to znaczy wyjątkowej ziemi w pasie nadmorskim i wpływowi wilgotnego klimatu śródziemnomorskiego na Półwyspie Gargano, oraz wiekowej tradycji kultywowanej przez miejscowych rolników, na przestrzeni wieków powstały cytryny, których ewidentne właściwości jakościowe budziły zainteresowanie rynków zagranicznych już od najdawniejszych czasów. Limone Femminello del Gargano jest ceniona za swój oryginalny smak, a przede wszystkim szczególny aromat, który plasuje ten produkt PGI ponad cytrynami produkowanymi w innych regionach Włoch.
Uprawa drzew cytrusowych na Półwyspie Gargano ma nadal charakter "rolnictwa tradycyjnego", gdzie prace wykonuje się ręcznie, a mistrzem jest sadownik przycinający drzewka. Na przestrzeni czasu rolnictwo na Półwyspie Gargano stworzyło dziedzictwo wiedzy w zakresie agronomii, przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Już w roku 1884 powstały pierwsze powiązania handlowe z kontynentem północnoamerykańskim, gdzie trafiała znaczna część produkcji cytrusów. Dokumenty historyczne po raz pierwszy wzmiankujące Limone Femminello del Gargano sięgają roku 1000, natomiast najstarsze potwierdzenie produkcji na tym obszarze znajduje się w statystykach Królestwa Neapolu z roku 1811, kiedy to wysłano za granicę 60 % produkcji.
4.7 Jednostka kontrolna:
Jednostką kontrolną jest wyznaczony organ władzy państwowej.
Nazwa: C.C.I.A.A. di Foggia
Adres: via Dante, 27
I-71100 Foggia
Tel.: (39-0881) 79 71 11
Fax: (39-0881) 72 60 46
4.8 Etyki etowani e:
Limone Femminello del Gargano musi być wprowadzana do obrotu w zamkniętym i twardym opakowaniu, wytworzonym z materiałów pochodzenia roślinnego typu drewno lub tektura, o pojemności od co najmniej 1 kg do maksymalnie 25 kg. W opakowaniu przynajmniej 80 % owoców, owiniętych lub nie, musi nosić oznaczenie "PGI - Limone Femminello del Gargano" Owoc wprowadzany do obrotu luzem także musi nosić powyższe oznaczenie.
Na opakowaniach muszą być umieszczone następujące dane:
"Limone Femminello del Gargano" ewentualnie wraz z określeniem odmiany "lustrino" lub "fusillo", logo, oznaczeniem CHOG w pełnym brzmieniu, danymi producenta, punktu pakowania, sprzedawcy i wagi netto do sprzedaży.
Produkty, do przygotowania których używa się CHOG "Limone Femminello del Gargano", także w wyniku procesów przetwórczych, mogą być wprowadzone do obrotu w opakowaniach, na których znajduje się odniesienie do powyższej nazwy bez logo wspólnotowego, pod warunkiem, że:
– produkt o chronionej nazwie, potwierdzony jako taki, stanowi wyłączny składnik przynależnej grupy towarowej;
– użytkownicy produktu o chronionej nazwie zostali upoważnieni przez właścicieli prawa do własności intelektualnej udzielonego w drodze rejestracji CHOG, zrzeszonych w konsorcjum wyznaczonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa jako jednostka nadzoru. Konsorcjum to odpowiedzialne będzie także za dokonywanie wpisów w odpowiednich rejestrach i sprawowanie nadzoru nad prawidłowym użyciem chronionej nazwy. W przypadku braku konsorcjum nadzoru, powyższe funkcje sprawować będzie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, jako organ władzy państwowej odpowiedzialny za stosowanie rozporządzenia (EWG) nr 2081/92.
Logo przedstawia dwie stylizowane cytryny i gałązki z listkami znajdujących się wewnątrz elipsoidalnej korony. W koronie umieszczony jest napis "Limone Femminello del Gargano".
Przedstawione cytryny i napis "Limone Femminello del Gargano" są w kolorze jasnożółtym, gałązka z liśćmi są w kolorze zielonym.
4.9 Wymogi krajowe : -
______
(1) Komisja Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich - Jednostka ds. Polityki Jakości Produktów Rolnych - B-1049 Bruksela.