Przyjęcie wytycznych dotyczących badania pomocy państwa w sektorze rybołówstwa i akwakultury.

Przyjęcie wytycznych dotyczących badania pomocy państwa w sektorze rybołówstwa i akwakultury(1)

(2005/C 278/05)

(Dz.U.UE C z dnia 11 listopada 2005 r.)

Zgodnie z art. 26 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (2), Komisja ogłasza, co następuje:

Zgodnie z pkt 5.2 wytycznych dotyczących badania pomocy państwa w sektorze rybołówstwa i akwakultury ("Wytyczne") Państwa Członkowskie zostały poproszone o pisemne potwierdzenie akceptacji tych propozycji dotyczących odpowiednich środków najpóźniej do dnia 15 listopada 2004 r.

Niespełnienie tego wymogu przez którekolwiek Państwo Członkowskie zostanie odebrane przez Komisję jako akceptacja propozycji, chyba że Państwo Członkowskie pisemnie poinformuje Komisję o zdecydowanym ich odrzuceniu.

Pismami z dnia 15 listopada 2004 r., 20 stycznia 2005 r. i 14 czerwca 2005 r. władze Finlandii poinformowały, że nie zgadzają się na zmianę dwóch programów pomocy w celu dostosowania ich do Wytycznych. Programy te związane są z ubezpieczeniami rybackimi i transportem ryb. Komisja została o nich poinformowana pismem z dnia 27 kwietnia 1995 r. w oparciu o art. 144 lit. a) Traktatu o Przystąpieniu Republiki Finlandii do Unii Europejskiej, a następnie uznano je za pomoc "istniejącą" w rozumieniu art. 93 ust. 1 Traktatu WE.

Komisja nie otrzymała żadnych pism w tej sprawie od innych Państw Członkowskich.

Komisja musi zatem uznać, że wszystkie Państwa Członkowskie, z wyjątkiem Finlandii, przyjęły propozycje dotyczące wspomnianych wyżej programów oraz że wszystkie aktualne programy pomocy zostały dostosowane do Wytycznych do dnia 1 stycznia 2005 r.

______

(1) Dz.U. C 229 z 14.9.2004, str. 5.

(2) Dz.U. L 83 z 27.3.1999, str. 1.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024