Uznanie całej linii brzegowej Norwegii jako strefy zatwierdzonej w odniesieniu do Bonamia ostreae i Marteilia refringens.

DECYZJA URZĘDU NADZORU EFTA
z dnia 9 września 2004 r.
uznająca całą linię brzegową Norwegii jako strefę zatwierdzoną w odniesieniu do Bonamia ostreae i Marteilia refringens

(2004/C 319/11)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2004 r.)

URZĄD NADZORU EFTA,

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (zwane dalej "Porozumieniem o EOG"), w szczególności jego art. 109 i Protokół 1 do niego,

uwzględniając Porozumienie między państwami EFTA o ustanowieniu Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, w szczególności jego art. 5 ust. 2 lit. d) oraz Protokół 1 do niego,

uwzględniając akt, o którym mowa w pkt 4.1.5 rozdziału I załącznika I do Porozumienia o EOG, tj.: Dyrektywę Rady 91/67/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. dotyczącą warunków zdrowotnych zwierząt obowiązujących przy wprowadzaniu do obrotu zwierząt i produktów akwakultury, dostosowaną Protokołem 1 do Porozumienia o EOG, w szczególności art. 5 tego aktu,

uwzgledniając decyzję Urzędu Nadzoru EFTA nr 196/04/COL z dnia 14 lipca 2004 r. upoważniającą członka ponoszącego szczególną odpowiedzialność za swobodny przepływ towarów do podejmowania niektórych decyzji i środków, w szczególności jej pkt 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

W celu uzyskania, dla co najmniej jednej z chorób mięczaków: bonamiozy i marteilozy, jeśli zostały one spowodowane patogenami Bonamia ostreae (B. ostreae) i Marteilia refringens (M. refringens), statusu strefy zatwierdzonej, państwa EFTA przedkładają Urzędowi Nadzoru EFTA (zwanemu dalej "Urzędem") odpowiednie uzasadnienie i przepisy krajowe zapewniające zgodność z warunkami ustanowionymi w akcie.

Urząd, decyzją nr 191/94/COL z dnia 30 listopada 1994 r., zatwierdził programy dotyczące bonamiozy i marteilozy dla Norwegii.

Rząd Norwegii, pismem z dnia 20 listopada 2000 r., przedłożył Urzędowi wniosek o zatwierdzenie Norwegii jako jednej ze stref przybrzeżnych wolnych od bonamiozy i marteilozy.

Eksperci zewnętrzni ocenili dokumentację dostarczoną przez rząd norweski i stwierdzili, że Norwegia przedłożyła odpowiednie uzasadnienie wymagane w celu uzyskania statusu strefy zatwierdzonej w odniesieniu do B. ostreae i M. refringens dla całej linii brzegowej Norwegii, jak również, że dostarczone dane potwierdzają, iż przepisy krajowe obowiązujące w Norwegii zapewniają zgodność z wymaganiami dotyczącymi utrzymania zatwierdzonego statusu.

Urząd zgadza się z wnioskami ekspertów zewnętrznych, że dostarczona przez Norwegię dokumentacja wskazuje na to, że cała linia brzegowa Norwegii kwalifikuje się do przyznania statusu strefy zatwierdzonej w odniesieniu do B. ostreae i M. refringens, gdyż spełnia wymagania art. 5 aktu.

Po dokonaniu oceny, czy należy wyłączyć część linii brzegowej Norwegii położoną w pobliżu granicy między Norwegią a Rosją w celu ustanowienia strefy buforowej, a także po przedyskutowaniu tej sprawy z Komisją Wspólnot Europejskich i ekspertem Wspólnotowego Laboratorium Referencyjnego UE ds. chorób mięczaków, Urząd stwierdził, że przynajmniej na razie nie można uzasadnić utworzenia takiej strefy buforowej.

Przedstawione przez Norwegię aktualne informacje na temat statusu dwóch chorób dokumentują, że status ten nie uległ zmianie.

Urząd, w drodze decyzji 221/04/COL, skierował sprawę do Komitetu Weterynaryjnego EFTA, wspomagającego Urząd Nadzoru EFTA.

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodnie z opinią Komitetu Weterynaryjnego EFTA, wspomagającego Urząd Nadzoru EFTA,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

1. Strefy zatwierdzone dla Norwegii w odniesieniu do B. ostreae i M. refringens są wymienione w Załączniku.

2. Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 15 września 2004 r.

3. Niniejsza decyzja skierowana jest do Norwegii.

4. Autentycznym tekstem niniejszej decyzji jest tekst w języku angielskim.

Sporządzono w Brukseli, 9 września 2004 r.

W imieniu Urzędu Nadzoru EFTA
Bernd HAMMERMANN Niels FENGER
Członek Kolegium Dyrektor

ZAŁĄCZNIK

Strefy zatwierdzone w odniesieniu do chorób mięczaków Bonamia ostreae i Marteilia refringens

1. Cała linia brzegowa Norwegii

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024