Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego i Trybunału Obrachunkowego - Bilanse i sprawozdania finansowe szóstego, siódmego, ósmego oraz dziewiątego Europejskiego Funduszu Rozwoju za rok budżetowy 2003.

KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY, PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I TRYBUNAŁU OBRACHUNKOWEGO

BILANSE I SPRAWOZDANIA FINANSOWE SZÓSTEGO, SIÓDMEGO, ÓSMEGO ORAZ DZIEWIĄTEGO EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU ZA ROK BUDŻETOWY 2003

(2004/C 291/01)

(Dz.U.UE C z dnia 29 listopada 2004 r.)

I. ZASADY RACHUNKOWOŚCI ORAZ REGUŁY WYCENY

I.1. ROZPORZĄDZENIA FINANSOWE

Bilanse oraz sprawozdania z przychodów i wydatków zostały sporządzone zgodne z rozporządzeniami finansowymi mającymi zastosowanie do szóstego, siódmego, ósmego i dziewiątego Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR).

Odnośne dokumenty winny zostać przesłane do Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Trybunału Obrachunkowego zgodnie z art. 71 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 7. EFR, art. 66, art. 67 i art. 68 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 8. EFR oraz art. 102 i art. 103 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 9. EFR.

I.2. ZASADY I STANDARDY RACHUNKOWOŚCI

A. Zasada jednostki rozliczeniowej

Środki EFR określane i realizowane są w euro; także rozliczenia przedstawiane są w euro.

Jednakże do celów zarządzania środkami finansowymi, o którym mowa w art. 26, księgowy może przeprowadzać operacje w euro, w innych walutach i w walutach krajowych.

B. Zasada specyfikacji

Środki EFR są przeznaczone do szczególnych celów zgodnie z głównymi instrumentami współpracy, opisanymi w protokole finansowym Umowy AKP-WE i w Decyzji o Stowarzyszeniu Zamorskim.

C. Zasada należytego zarządzania finansami

Środki EFR są wykorzystywane zgodnie z zasadami należytego zarządzania finansami, to znaczy, zgodnie z zasadami gospodarności, wydajności i skuteczności.

D. Zasada przejrzystości

Środki EFR są określane i realizowane, a rozliczenia są przedstawiane zgodnie z zasadą przejrzystości.

E. Dochody

Składki finansowe wpłacane są w euro. Komisja przekazuje z powyższych rachunków na rachunki operacyjne prowadzone w euro lub walucie Państwa Członkowskiego kwoty potrzebne do spełnienia wymagań finansowych projektów i programów.

Ponadto składki Państw Członkowskich do EFR muszą zostać w pełni wykorzystane zanim zostanie skierowane wezwanie do wpłaty składek na kolejny EFR.

F. Wydatki

Wydatki uwzględniają wszystkie polecenia płatności zrealizowane przez banki do dnia 31 grudnia 2003 r. Jednakże w przypadku wydatków lokalnych w krajach AKP, a także płatności, o których departamenty księgowości Komisji nie zostały poinformowane przed upływem roku budżetowego, płatności oparte są na informacjach za ostatni okres przed dniem 31 grudnia. Ogólna kwota rozpatrywanych płatności, których nie ujęto w rozliczeniach za 2003 r., nie jest uważana za istotną.

Wydatki przedstawicielstw zostaną ostatecznie ujęte w rozliczeniach EFR po ich uznaniu przez intendenta oraz księgowego. Wydatki nie uznane ujmuje się w pozycji "operacje przeznaczone do finalizacji".

G. Wypłata zaliczek

Wypłaty zaliczkowe (dowolnych kwot na podstawie dokumentów uzupełniających, do czasu wypłaty ostatecznej) oraz zaliczki wypłacone w ramach realizacji kontraktów ujęto w rocznych wydatkach, nie ujęto natomiast w aktywach bilansu.

Jednakże zaliczki na badania i pomoc techniczną traktowane są jako należne i, co za tym idzie, ujmowane w aktywach bilansu.

H. Księgowanie operacji

Środki EFR nie podlegają ograniczeniom czasowym. Po ich przyznaniu są dostępne do momentu ich pełnego wykorzystania lub zmiany przeznaczenia. Obowiązek przedstawienia bilansu aktywów i pasywów EFR oznacza, że należności od Państw Członkowskich (głównie składki, których spłata została odroczona, a także odsetki za zwłokę w płatnościach) muszą zostać ujęte w rozliczeniach. Te pozycje ujęto w bilansach różnych EFR.

Zgodnie z zasadami księgowości w ujęciu memoriałowym sprawozdanie finansowe ukazuje koszty i przychody finansowe za rok budżetowy, bez względu na datę wypłaty lub datę otrzymania, przy czym w chwili obecnej płatności z tytułu działalności operacyjnej rozlicza się w momencie ich realizacji kasowej.

I. Pozostałe ogólnie przyjęte zasady rachunkowości

Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości, a mianowicie:

a) kontynuacji działalności;

b) ostrożnej wyceny;

c) jednolitych metod rachunkowości;

d) porównywalności informacji;

e) istotności;

f) niesaldowania;

g) nadrzędności treści ekonomicznej nad formą prawną;

h) w ujęciu memoriałowym.

Ta ostatnia zasada stanowi zmianę w stosunku do lat ubiegłych, gdzie wydatki i dochody były księgowane według daty waluty na wyciągu, z wyjątkiem płatności dotyczących działalności operacyjnej, które nadal są rozliczane w momencie ich realizacji kasowej.

I.3. REGUŁY WYCENY

A. Dochody

Składki Państw Członkowskich wpłacane są w euro.

Pozostałe dochody księgowane są według kursów obowiązujących w dniu ich uzyskania.

B. Wydatki

Do przeliczenia na euro płatności realizowanych w walutach lokalnych z tytułu projektów i programów stosuje się kursy obowiązujące w dniu faktycznej realizacji płatności. Niektóre kontrakty wymagają jednak stałych kursów i stanowią one wyjątek od ogólnej reguły.

C. Przelewy

Przelewy z rachunków prowadzonych w euro na rachunki operacyjne prowadzone w walutach narodowych realizowane są po kursie obowiązującym w dniu realizacji przelewu.

D. Przyznane fundusze

Przyznane fundusze są przeliczane na euro po kursie obowiązującym w dniu księgowania i są księgowane według ich wartości historycznej.

E. Środki pieniężne w banku

Środki pieniężne w banku w walutach narodowych przelicza się na euro w dniu 31 grudnia 2003 r. według następujących kursów Europejskiego Banku Centralnego:

1 EUR = 0,7048 GBP

ZAŁĄCZNIK  I

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

1. Sprawozdanie finansowe

grafika

2. Sprawozdania o realizacji finansowej

grafika

3. Sprawozdanie finansowe i informacje dostarczone przez EBI

grafika

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.291.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego i Trybunału Obrachunkowego - Bilanse i sprawozdania finansowe szóstego, siódmego, ósmego oraz dziewiątego Europejskiego Funduszu Rozwoju za rok budżetowy 2003.
Data aktu: 29/11/2004
Data ogłoszenia: 29/11/2004