Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwość weryfikacji tychże środków.

Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwości weryfikacji tychże środków(1)

(2004/C 231/02)

Wraz z rozszerzeniem, które nastąpi dnia 1 maja 2004 r., wszystkie obowiązujące środki antydumpingowe i antysubsydyjne zostaną automatycznie zastosowane do przywozów w rozszerzonej do 25 Państw Członkowskich Wspólnocie, czyli również we wszystkich nowych Państwach Członkowskich(2). Po rozszerzeniu kontynuowana będzie określona ilość postępowań rozpoczętych przed dniem 1 maja 2004 r. Jeśli postępowania te doprowadzą do przyjęcia jakichkolwiek środków, środki te będą również miały zastosowanie do towarów importowanych do wszystkich 25 Państw Członkowskich.

W tym kontekście, Komisja wypracowała dwutorowe podejście odnośnie ewentualnej weryfikacji ww. środków.

Po pierwsze, automatyczne zastosowanie tych środków w 25 Państwach Członkowskich mogłoby niepotrzebnie postawić niektóre podmioty gospodarcze, szczególnie w nowych Państwach Członkowskich, w trudnej sytuacji ekonomicznej. Aby zminimalizować skalę tego rodzaju problemów, Komisja przeanalizowała celowość przyjęcia rozwiązań tymczasowych w ramach okresu przejściowego.

Wszystkie kraje trzecie, objęte znaczącymi środkami ochrony rynku, zostały poinformowane o tym, że Komisja ma zamiar zbadać, czy automatyczne rozszerzenie zakresu stosowania istniejących środków ochrony handlu na wszystkie 25 Państw Członkowskich z dniem 1 maja 2004 r. nie pociągnie za sobą w poszczególnych przypadkach "trudności ekonomicznych". Komisja zwróciła się do rządów i eksporterów zainteresowanych państw z prośbą o ustalenie oraz przedstawienie jej wszelkich ewentualnych przypadków tego rodzaju trudności. Następnie zostały zorganizowane spotkania z niektórymi rządami i eksporterami z krajów trzecich, z których około 50 przekazało Komisji odpowiednie informacje. Komisja ustaliła problematyczne przypadki, po czym zainicjowała pewną ilość weryfikacji tymczasowych mających na celu dostarczenie rozwiązań przejściowych.

Po drugie, Komisja zawiadamia, iż jest gotowa dokonać weryfikacji środków antydumpingowych i antysubsydyjnych zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 384/96(3) i art. 19 rozporządzenia Rady (WE) nr 2026/97(4) wszędzie tam, gdzie wnosi o to którakolwiek z zainteresowanych stron, przedstawiając odpowiednio udokumentowane dowody na to, iż obowiązujące środki byłyby inne, gdyby przy ich opracowywaniu wzięto pod uwagę dane uwzględniające nowe Państwa Członkowskie. Należy podkreślić, że przy braku takich dowodów samo rozszerzenie nie stanowi wystarczającej podstawy do zainicjowania weryfikacji. Bardziej szczegółowe informacje uzyskać można na stronach internetowych DG ds. Handlu, dotyczących środków ochrony rynku związanych z rozszerzeniem: http://europa.eu.int/comm/trade/issues/respectrules/ tdi_enlarg/index_en.htm

______

(1) To obwieszczenie jest takie samo jak obwieszczenie 2004/C 91/02 (Dz.U. C 91 z 15.4.2004, str. 2), obecnie opublikowane w 20 oficjalnych językach Unii Europejskiej.

(2) Republika Czeska, Republika Estońska, Republika Cypryjska, Republika Łotewska, Republika Litewska, Republika Węgierska, Republika Malty, Rzeczpospolita Polska, Republika Słowenii i Republika Słowacka.

(3) Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 461/2004 (Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 12).

(4) Dz.U. L 288 z 21.10.1997, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 461/2004.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.231.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwość weryfikacji tychże środków.
Data aktu: 16/09/2004
Data ogłoszenia: 16/09/2004
Data wejścia w życie: 16/09/2004