Zaproszenia do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego".

Zaproszenia do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego"

(2004/C 227/10)

(Dz.U.UE C z dnia 11 września 2004 r.)

1.
Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1513/2002/EC z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, przyczyniających się do tworzenia Europejskiego Obszaru Badawczego oraz innowacji (2002-2006)(1), Rada przyjęła w dniu 30 września 2002 r. program jednostkowy na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, pt.: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego" (2002-2006)(2) (zwany dalej "programem jednostkowym").

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu jednostkowego Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") przyjęła 6 grudnia 2002 r. program pracy(3) (zwany dalej "programem pracy") szczegółowo określający cele i priorytety naukowe i techniczne programu jednostkowego, jak również harmonogram wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wdrażania Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002- 2006)(4) (zwanego dalej "zasadami uczestnictwa") wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać na zasadach zaproszenia do składania wniosków.

2.
Niniejsze zaproszenia do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego (dalej zwane "zaproszeniami") obejmują niniejszą część ogólną oraz warunki szczególne, opisane w załącznikach. Załączniki zawierają w szczególności terminy składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, przybliżony termin zakończenia oceny, przybliżony budżet, instrumenty i dziedziny objęte działaniami, kryteria oceny wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, minimalną liczbę uczestników oraz informacje o wszelkich ograniczeniach.
3.
Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(5) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym zaproszeniu.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawcę warunków uczestnictwa ma miejsce na etapie negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Tym niemniej, zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której potwierdzają, iż nie kwalifikują się do żadnego z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają również Komisji informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.(6)

Wspólnota Europejska prowadzi politykę równych szans, w ramach której szczególnie zachęca kobiety do składania wniosków dotyczących pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego lub do uczestniczenia w składaniu takich projektów.

4.
Komisja udostępnia wnioskodawcom Przewodniki dla Wnioskodawców odnoszące się do poszczególnych zaproszeń, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Komisja udostępnia również Wytyczne Oceny Projektów i Procedury Selekcji(7). Wymienione wyżej przewodniki i wytyczne, jak również program pracy i wszelkie inne informacje odnoszące się do zaproszenia(-ń), można uzyskać w Komisji pod następującymi adresami:

European Commission

The FP6 Information Desk

Directorate General RTD

B-1049 Brussels, Belgium

Adres internetowy: www.cordis.lu/fp6

5.
Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można składać wyłącznie jako wnioski elektroniczne poprzez internetowy Elektroniczny System Składania Wniosków (EPSS)(8). Tym niemniej, w szczególnych przypadkach, koordynator może, z odpowiednim wyprzedzeniem terminu składania wniosków wskazanego w zaproszeniu, wystąpić z prośbą o zezwolenie Komisji na złożenie wniosku na papierze. Prośbę taką należy złożyć w formie pisemnej na jeden z poniższych adresów:

European Commission

The HRM Activity Information Desk

(Call identifier: .............)

Research Directorate General

B-1049 Brussels

lub adres e-mail: rtd-mariecurie-actions@cec.eu.int

Prośbie o wyłączenie musi towarzyszyć odpowiednie uzasadnienie. Wnioskodawcy pragnący złożyć wniosek na papierze ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie, by odpowiednia prośba o wyłączenie oraz związane z nią procedury nastąpiły w czasie pozwalającym im na złożenie wniosku w terminie wskazanym w zaproszeniu.

Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą zawierać dwie części: formularze (Część A) oraz treść (Część B).

Wnioski dotyczące pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można przygotowywać zarówno w trybie off-line jak i on-line, a następnie składać w trybie on-line. Część B wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać w formacie PDF ("portable document format", kompatybilnym z Adobe w wersji 3 lub wyższej z osadzonymi czcionkami - "embedded fonts"). Pliki poddane kompresji ("zzipowane") nie będą rozpatrywane.

Oprogramowanie EPSS (do wykorzystania zarówno w trybie off-line, jak i on-line) dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone w trybie on-line, które są niepełne, nieczytelne lub zawierają wirusy, nie będą rozpatrywane.

Nie będą rozpatrywane wersje projektów działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które złożono na przenośnych elektronicznych nośnikach informacji (np. CD-Rom, dyskietka), za pośrednictwem e-maila lub faksu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, co do których wyrażono zgodę na złożenie na papierze, a które są niepełne, nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje o poszczególnych procedurach składania wniosków znajdują się w załączniku J do Wytycznych Oceny Projektów i Procedur Selekcji.

6. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą dotrzeć do Komisji w terminie podanym we właściwym zaproszeniu (dzień i godzina). Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które przybędą po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które nie spełniają warunków związanych z minimalną liczbą uczestników wskazaną we właściwym zaproszeniu, nie będą rozpatrywane.

To samo ma zastosowanie w odniesieniu do wszelkich dodatkowych kryteriów kwalifikujących podanych w programie pracy.

7.
W przypadku kilkakrotnego złożenia tego samego wniosku dotyczącego działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie wskazanym we właściwym zaproszeniu.
8.
Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego mogą być rozpatrywane w ramach późniejszego terminu oceny, jeżeli możliwość taka jest przewidziana we właściwym zaproszeniu.
9.
We wszelkiej korespondencji związanej z zaproszeniem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje lub składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na odpowiedni identyfikator zaproszenia.

______

(1) Dz.U. L 232, z 29.8.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 294, z 29.10.2002, str. 44.

(3) Decyzja Komisji C(2002) 4791, zmieniona decyzją Komisji C(2003) 635, C(2003) 998, C(2003) 1951, C(2003) 2708, C(2003) 4571, C(2004) 48 i C(2004) 3330 - wszystkie niepublikowane.

(4) Dz.U. L 355, z 30.12.2002, str. 23.

(5) Dz.U. L 248, z 16.9.2002, str. 1.

(6) Dz.U. L 357, z 31.12.2002, str. 1.

(7) C(2003) 883 z 27.3.2003, ostatnio zmienione przez C(2004) 3337 z 1.9.2004.

(8) EPSS to narzędzie wspomagające wnioskodawców w przygotowaniu i złożeniu wniosku w wersji elektronicznej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

INFORMACJA O PROGRAMIE "MARIE CURIE RESEARCH TRAINING NETWORKS" (SIECI BADAWCZO-SZKOLENIOWE)

1. Program szczegółowy: "Kształtowanie struktury Europejskiej Przestrzeni Badawczej"

2. Dział: Działania związane z zasobami ludzkimi i mobilnością

3. Tytuł zaproszenia: Zaproszenie do składania ofert dotyczących programu "Marie Curie Research Training Networks" (Sieci Badawczo-szkoleniowe), "międzydyscyplinarność" i "międzysektorowość"

4. Oznaczenie zaproszenia: FP6-2004-Mobility-1

5. Data publikacji: 11 września 2004 r.

6. Termin zamknięcia: 2 grudnia 2004 r., godz. 17:00 (czas lokalny w Brukseli)

7. Orientacyjny budżet całkowity: 45 mln €

8. Instrumenty: por. punkt 2.3.1.1 programu prac

9. Minimalna liczba oferentów: por. warunki określone w punkcie 2.3.1.1 programu prac

10. Ograniczenia uczestnictwa (rodzaje organizacji, przedmiot działalności, kraje trzecie): konkurs ograniczony wyłącznie do sieci odpowiadających konkretnym kryteriom opisanym w dwóch pierwszych punktach wyliczenia w punkcie 2.3.1.1 po nagłówkiem "Konkretne cele działania"; por. także warunki przewidziane w punktach 2.3.1.1 i 2.5 programu prac.

11. Umowy konsorcjalne: Od uczestników działań w zakresie RTD (badania i rozwój technologiczny) będących następstwem niniejszego zaproszenia nie jest wymagane zawarcie umów konsorcjalnych.

12. Procedura oceny ofert: Ocena nastąpi po zakończeniu dwuetapowego procesu składania ofert. Liczba ofert zakwalifikowanych do drugiego etapu zostanie określona jako wielokrotność liczby ofert, których finansowanie zostanie przewidziane w ramach zaproszenia, zgodnie z informacjami zawartymi w Wytycznych do Oceny i Procedur Selekcji Ofert. Zastosowany zostanie mnożnik 2,5; oferty nie będą oceniane anonimowo.

13. Kryteria oceny: Informacje o obowiązujących kryteriach (oraz ich odpowiednie wagi, progi oraz łączne progi) dla każdego instrumentu znajdują się w Załączniku Mob-B programu prac.

14. Orientacyjny harmonogram oceny ofert i zawierania umów:

– Wstępne wyniki oceny: oczekuje się, że wyniki pierwszego etapu będą dostępne w lutym/marcu 2005 r., a drugiego etapu w ciągu około 4 miesięcy od terminu składania pełnych ofert, czyli 28 kwietnia 2005 r.

– Podpisanie umów: oczekuje się, że pierwsze umowy związane z niniejszym zaproszeniem wejdą w życie po lecie 2005 r.

ZAŁĄCZNIK  II

INFORMACJA O PROGRAMIE "MARIE CURIE HOST FELLOWSHIPS FOR EARLY STAGE TRAINING" (STYPENDIA NA SZKOLENIA POCZĄTKUJĄCYCH NAUKOWCÓW)

1. Program szczegółowy: "Kształtowanie struktury Europejskiej Przestrzeni Badawczej"

2. Dział: Działania związane z zasobami ludzkimi i mobilnością

3. Tytuł zaproszenia: Zaproszenie do składania ofert dotyczących programu "Marie Curie Host Fellowships for Early Stage Training" (Stypendia na Szkolenia Początkujących Naukowców)

4. Oznaczenie zaproszenia: FP6-2004-Mobility-2

5. Data publikacji: 11 września 2004 r.

6. Termin zamknięcia: 15 grudnia 2004 r., godz. 17:00 (czas lokalny w Brukseli)

7. Orientacyjny budżet całkowity: 170 mln €

8. Instrumenty: por. punkt 2.3.1.2 programu prac

9. Minimalna liczba oferentów: por. warunki określone w punkcie 2.3.1.2 programu prac

10. Ograniczenia uczestnictwa (rodzaje organizacji, przedmiot działalności, kraje trzecie): por. warunki przewidziane w punktach 2.3.1.2 i 2.5 programu prac.

11. Umowy konsorcjalne: Od uczestników działań w zakresie RTD (badania i rozwój technologiczny) będących następstwem niniejszego zaproszenia nie jest wymagane zawarcie umów konsorcjalnych.

12. Procedura oceny ofert: Ocena nastąpi po zakończeniu dwuetapowego procesu składania ofert. Liczba ofert zakwalifikowanych do drugiego etapu zostanie określona jako wielokrotność liczby ofert, których finansowanie zostanie przewidziane w ramach zaproszenia, zgodnie z informacjami zawartymi w Wytycznych do Oceny i Procedur Selekcji Ofert. Zastosowany zostanie mnożnik 2,5; oferty nie będą oceniane anonimowo.

13. Kryteria oceny: Informacje o obowiązujących kryteriach (oraz ich odpowiednie wagi, progi oraz łączne progi) dla każdego instrumentu znajdują się w Załączniku Mob-B programu prac.

14. Orientacyjny harmonogram oceny ofert i zawierania umów:

– Wstępne wyniki oceny: oczekuje się, że wyniki pierwszego etapu będą dostępne w marcu 2005 r., a drugiego etapu w ciągu około 4 miesięcy od terminu składania pełnych ofert, czyli 26 kwietnia 2005 r.

– Podpisanie umów: oczekuje się, że pierwsze umowy związane z niniejszym zaproszeniem wejdą w życie po lecie 2005 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.227.8

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenia do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego".
Data aktu: 11/09/2004
Data ogłoszenia: 11/09/2004