Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc C 25/2004 (ex NN 36/04) - Wdrożenie DVB-T w Berlinie-Brandenburgii - Zaproszenie do przedłożenia uwag na podstawie art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - NIEMCY

Pomoc C 25/2004 (ex NN 36/04) - Wdrożenie DVB-T w Berlinie-Brandenburgii

Zaproszenie do przedłożenia uwag na podstawie art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2004/C 216/03)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 28 sierpnia 2004 r.)

Pismem z dnia 14 lipca 2004 r., zamieszczonym w języku oryginalnym po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcy o decyzji wszczęcia procedury przewidzianej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE w stosunku do wyżej wymienionych środków.

Zainteresowane strony mogą przesłać swoje uwagi dotyczące środków, w stosunku do których Komisja wszczyna procedurę, w ciągu miesiąca, licząc od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim listu, na następujący adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji

Dyrekcja H, Pomoc Państwa

J-70

B-1049 Brussels

Fax (32-2) 296 98 16

Uwagi te zostaną przekazane do wiadomości Niemiec. Zainteresowana strona przedstawiająca uwagi może zwrócić się z pisemną prośbą o zachowanie poufności co do jej tożsamości, podając powody tejże prośby.

STRESZCZENIE

Procedura

W grudniu 2002 ANGA, organizacja reprezentująca operatorów telewizji kablowej w Niemczech, przedłożyła skargę dotyczącą finansowania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w Berlinie-Brandenburgii. W maju 2003, na podstawie wspomnianej skargi, Komisja wystosowała do władz niemieckich wniosek o udzielenie informacji.

Opis środków, w stosunku do których Komisja wszczyna procedurę

Niemiecki urząd regulacyjny (RegTP) zlecił budowę oraz eksploatację sieci DVB-T spółce T-Systems, podległej firmie Deutsche Teleksom AG. Operatorzy telewizyjni płacą firmie T-Systems za przekazywanie sygnału za pomocą sieci DVB-T do końcowego użytkownika. Urząd ds. Mediów w Berlinie- Brandenburgii (Mabb) promuje wprowadzenie oraz rozwój naziemnej telewizji cyfrowej w tymże regionie. Mabb przyznaje na ten cel dotacje nadawcom prywatnym, pod warunkiem że używać będą oni sieci DVB-T. Nadawcy publiczni nie otrzymują co prawda dotacji od Mabb, ale są im przyznawane rekompensaty za sprawą systemu opłat licencyjnych. W następstwie tego Mabb odstąpił od usług analogowych.

Analiza środków

Mabb wydaje się bezpośrednio przysparzać korzyści nadawcom prywatnym, oraz, w sposób pośredni, firmie T-Systems. Mabb dostarcza finansowych bodźców, skłaniających do przejścia z usług analogowych na usługi cyfrowe naziemne. T-Systems nie musi w ten sposób domagać się opłat wpisowych od końcowych użytkowników ani też wprowadzać niższych opłat wobec nadawców. DVB-T jest technologią konkurującą z DVB-C oraz DVB-S (telewizja cyfrowa przez kabel i przez satelitę). Wobec tego korzyści przyznane firmie T-Systems są w stanie zakłócić wolną konkurencję oraz wpłynąć na wymianę handlową pomiędzy Państwami Członkowskimi. Wydaje się, że warunki art. 87 ust.1 są w tym przypadku spełnione.

W związku z powyższym, na obecnym etapie procedury, Komisja doszła do wniosku, iż władze niemieckie według wszelkiego prawdopodobieństwa przyznają pomoc państwową firmie T-Systems w rozumieniu art. 87 ust.1 Traktatu WE. Wydaje się również, że wyjątki przewidziane w art. 87 ust. 2 i 3 Traktatu WE nie znajdują w obecnym przypadku zastosowania. Ze względu na wątpliwości, jakie istnieją co do zgodności wspomnianych środków pomocowych z Traktatem WE, Komisja podjęła decyzje o wszczęciu formalnej procedury dochodzenia przewidzianej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 nielegalna pomoc może stać się w całości przedmiotem windykacji od beneficjenta.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024