(2004/C 193/06)(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2004 r.)
Zgodnie z zasadami decyzji nr 466/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 1 maja 2002 r. ustanawiającej wspólnotowy program działań promujący ekologiczne organizacje pozarządowe(1), których podstawowym celem jest działalność w zakresie środowiska, Komisja zaprasza pozarządowe organizacje europejskie, których podstawowym celem jest działalność w zakresie ochrony środowiska i podnoszenia wartości mająca na względzie zrównoważony rozwój, do składania propozycji dotyczących uzyskania wkładu finansowego. W programie tym mogą uczestniczyć również organizacje pozarządowe prowadzące działalność w zakresie ochrony zwierząt, przy założeniu, że działalność tego typu służy osiągnięciu celów w zakresie ochrony środowiska (w ramach zasad określonych w art. 174 Traktatu WE).
Pomoc finansowa w ramach niniejszego wezwania do składania propozycji jest uwarunkowana dostępnością funduszy.
Wkład zostanie dokonany w odniesieniu do kosztów ponoszonych przez europejskie ekologiczne organizacje pozarządowe w ramach realizacji działań określonych w ich rocznych programach prac na rok 2005. Wnioskujące organizacje powinny prowadzić działalność na poziomie europejskim, pojedynczo lub w formie kilku skoordynowanych stowarzyszeń, posiadających strukturę (bazę członkowską) i prowadzących działalność obejmującą przynajmniej trzy kraje europejskie. Dopuszczalne są przypadki działalności obejmującej dwa kraje europejskie, pod warunkiem że podstawowym celem tej działalności jest wsparcie rozwoju i wdrażania wspólnotowej polityki ochrony środowiska.
W programie będą miały możliwość uczestniczyć europejskie organizacje pozarządowe utworzone (posiadające siedzibę prawną) w jednym z następujących krajów:
– Państwa Członkowskie,
– Bułgaria, Rumunia,
– Turcja,
– Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Albania, Serbia i Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja.
Udział organizacji pozarządowych z Bułgarii i Turcji podlega formalnym umowom pomiędzy rządem każdego z tych Państw i Wspólnotą, jako że umowy z tymi krajami nie zostały jeszcze podpisane. W zakresie uczestnictwa w programie działań pod uwagę brane będą jedynie organizacje z krajów, które formalnie podpisały tego typu umowy ze Wspólnotą. Zgodność z tym kryterium zostanie sprawdzona dopiero na końcowym etapie wyboru w grudniu 2004 r.
Pomoc finansowa w ramach niniejszego wezwania do składania propozycji może zostać udzielona dla działań związanych z przyczynianiem się do rozwoju i implementacji wspólnotowej polityki ochrony środowiska oraz prawodawstwa w różnych regionach Europy. Program przyczyni się również do wzmocnienia mniejszych stowarzyszeń regionalnych lub lokalnych podejmujących wysiłki w celu stosowania "dorobku wspólnotowego" w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju na swoim terenie.
Wsparcie uzyskane w ramach niniejszego programu będzie koncentrować się na obszarach priorytetowych wskazanych w Szóstym Programie Działań w dziedzinie Środowiska(2):
– ograniczanie zmian klimatycznych,
– środowisko naturalne i bioróżnorodność - ochrona zasobów unikalnych,
– zdrowie i ochrona środowiska,
– zapewnienie zrównoważonej gospodarki zasobami naturalnymi i odpadami.
Oprócz obszarów wspomnianych powyżej, zainteresowanie będzie koncentrować się również na wdrażaniu i wykonywaniu prawodawstwa wspólnotowego w zakresie ochrony środowiska oraz kształceniu w zakresie ochrony środowiska.
Przyznając dotacje, Komisja zwróci również odpowiednią uwagę na uczestnictwo ze strony krajów i regionów uprzednio niedostatecznie reprezentowanych w programie, ze szczególnym uwzględnieniem nowych Państw Członkowskich oraz państw trzecich.
Program jest instrumentem współfinansowania. Poziom ogólnej pomocy wspólnotowej nie przekroczy 70 % średnich, potwierdzonych audytem rocznych kosztów dopuszczalnych wnioskodawcy w ciągu poprzednich dwóch lat, w przypadku organizacji pozarządowych z siedzibą na terenie Wspólnoty lub w krajach, które przystąpiły do Unii Europejskiej w roku 2004, lub 80 % w przypadku organizacji pozarządowych z siedzibą w Bułgarii, Rumunii i Turcji oraz krajach bałkańskich, ani nie przekroczy 80 % dopuszczalnych kosztów wnioskodawcy w roku bieżącym. Kwota dotacji zostanie określona w sposób ostateczny po zaakceptowaniu przez Komisję zbadanego sprawozdania finansowego beneficjenta. Od tego roku rozporządzenie finansowe stosuje się w całości.
Wybór beneficjentów zostanie dokonany na podstawie kryteriów określonych w dossier informacyjnym dotyczącym niniejszego wezwania do składania propozycji oraz w ramach limitów dostępnego budżetu.
Procedura oceny wniosku jest następująca:
– otrzymanie, rejestracja i potwierdzenie otrzymania przez Komisję,
– badanie przez służby Komisji,
– sformułowanie ostatecznej decyzji i poinformowanie wnioskodawcy o wynikach.
Decyzja Komisji jest ostateczna.
Cała procedura jest ściśle tajna. W przypadku zatwierdzenia przez Komisję, pomiędzy Komisją a stroną składającą wniosek zostanie zawarta pojedyncza umowa (wyrażona w euro).
Dossier informacyjne dotyczące niniejszego wezwania do składania propozycji określające kryteria kwalifikacji, wyboru i przyznawania środków (łącznie ze szczegółami systemu ważenia), jak również procedurę składania wniosku, jego oceny i zatwierdzania można uzyskać, zwracając się pisemnie pod następujący adres (preferowana komunikacja faksem):
Sekretariat
Dyrekcja Generalna ds. Środowiska A.1
Komisja Europejska
Biuro: BU-9 0/10
B-1049 Bruksela
Faks: (32-2) 296 95 60
Dossier można również pobrać ze strony internetowej Komisji pod następującym adresem:
http://europa.eu.int/comm/environment/funding/intro_en.htm
Propozycje należy składać najpóźniej do 1 października 2004 r.
_____
(1) Dz.U. L 75 z 16.3.2002, str. 1.
(2) Dz.U. L 242 z 10.9.2002, str. 1.