Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 39/04 - Kultura 2000: Zaproszenie do składania wniosków 2005.

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 39/04

Kultura 2000: Zaproszenie do składania wniosków 2005

(2004/C 174/21)

(Dz.U.UE C z dnia 6 lipca 2004 r.)

1.

CELE I OPIS

Program Kultura 2000 ma na celu promowanie wspólnej przestrzeni kulturowej narodów Europy. Co roku Wspólnota udziela wsparcia jednorocznym lub wieloletnim wydarzeniom i projektom kulturalnym organizowanym na podstawie porozumień o partnerstwie lub współpracy wielostronnej w ramach sieci kulturalnych. W projektach jednorocznych muszą uczestniczyć podmioty zajmujące się kulturą z przynajmniej trzech państw, zaś w projektach wieloletnich - podmioty z przynajmniej pięciu państw biorących udział w programie Kultura 2000.

W ramach Działania 1 (projekty jednoroczne) program Kultura 2000 udziela wsparcia w dziedzinach muzyki i spektaklu, dziedzictwa kulturowego, sztuk plastycznych i wizualnych, literatury i przekładu.

W ramach Działania 2 (projekty wieloletnie) program Kultura 2000 udziela wsparcia w dziedzinach muzyki i spektaklu, dziedzictwa kulturowego, sztuk plastycznych i wizualnych, literatury i książek.

2.

WARUNKI UCZESTNICTWA

Wnioski składać mogą organizacje publiczne lub prywatne mające osobowość prawną, których główna działalność leży w sferze kultury.

Organizacje te muszą mieć swoją siedzibę w jednym z wymienionych państw uczestniczących w programie:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej na dzień 1 maja 2004 r.,

– trzy kraje członkowskie EOG/EFTA (Islandia, Liechtenstein i Norwegia),

– kraje kandydujące, w odniesieniu do których istnieją wszystkie wymagane porozumienia w sprawie uczestnictwa.

3.

BUDŻET I CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowity budżet dla projektów otrzymujących wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi około 28 mln euro (Działanie 1 i Działanie 2).

Wysokość dofinansowania wnioskowanego w przypadku projektów jednorocznych wynosi od 50.000 euro do 150.000 euro i nie może przekroczyć 50 % całkowitego uznawanego budżetu projektu.

W przypadku projektów związanych z przekładem dofinansowanie wspólnotowe pokrywa koszty wynagrodzenia tłumaczy w odniesieniu do wszystkich książek objętych projektem (co najmniej 4 i najwyżej 10 zakwalifikowanych książek), pod warunkiem że nie przekracza ono całkowitej sumy 50.000 euro lub 60 % kosztów publikacji ogółem.

Wysokość dofinansowania wnioskowanego w przypadku projektów wieloletnich wynosi co najmniej 50.000 euro, lecz najwyżej 300.000 euro rocznie i nie może przekroczyć 60 % całkowitego uznawanego budżetu projektu.

Rozpoczęcie projektów musi nastąpić przed 15 listopada 2005 r.

Czas trwania projektów jednorocznych nie powinien przekroczyć 12 miesięcy. Czas trwania projektów wieloletnich musi być dłuższy niż 24 miesiące, lecz nie powinien przekroczyć 36 miesięcy.

W wyjątkowych okolicznościach i pod warunkiem uzyskania należytego uzasadnienia ze strony beneficjenta, czas trwania wybranych projektów może zostać przedłużony o maksymalnie 6 miesięcy w drodze procedury zmian.

4.

TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW

Terminy składania wniosków o dofinansowanie przez Wspólnotę są następujące:

– 15 października 2004 r.: dla projektów jednorocznych i projektów dotyczących przekładu,

– 29 października 2004 r.: dla projektów wieloletnich.

5.

INFORMACJE DODATKOWE

Wyszczególnienie oraz formularze wniosków są dostępne na stronie internetowej Komisji:

http://europa.eu.int/comm/culture/eac/index_en.html

Wnioski o dofinansowanie muszą spełniać warunki określone w wyszczególnieniu i zostać przedłożone przy użyciu formularzy dostarczonych wraz z wyszczególnieniem.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024