Zmiana aktu przyjmującego zasady dotyczące poufności informacji Europolu.

AKT RADY
z dnia 5 czerwca 2003 r.
zmieniający akt Rady z dnia 3 listopada 1998 r. przyjmujący zasady dotyczące poufności informacji Europolu

(2003/C 152/01)

(Dz.U.UE C z dnia 28 czerwca 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Konwencję w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencja o Europolu)(1), w szczególności jej art. 31 ust. 1,

uwzględniając inicjatywę Królestwa Danii(2),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(3),

uwzględniając projekt opracowany przez Zarząd Europolu,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Poziomy klasyfikacji, które mają być stosowane przez Europol, powinny zostać przyporządkowane, w odniesieniu do stosowanych środków bezpieczeństwa, w taki sposób, aby odpowiadały one w najwyższym możliwym stopniu poziomom obecnie stosowanym przez instytucje Unii Europejskiej oraz istniejącym międzynarodowym standardom.

(2) Zadaniem Rady, stanowiącej jednomyślnie, jest przyjęcie właściwych zasad dotyczących poufności informacji, które są otrzymywane przez Europol lub wymieniane z Europolem na podstawie Konwencji o Europolu,

PRZYJMUJE NINIEJSZY AKT:

Artykuł  1

W akcie Rady z dnia 3 listopada 1998 r. przyjmującym zasady dotyczące poufności informacji Europolu(4) wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 1 lit. g) otrzymuje brzmienie:

"g) »poziom klasyfikacji« oznacza oznakowanie bezpieczeństwa, przypisanego dokumentowi, przetwarzanemu przez Europol lub za pośrednictwem Europolu, określonego w art. 8;"

2) artykuł 8 ust. 1 zdanie ostatnie otrzymuje brzmienie:

"Informacje, które obejmuje podstawowy poziom ochrony i którym nie został przypisany poziom bezpieczeństwa, zostają oznaczone jako »Europol Niezaklasyfikowane do publicznego upowszechniania«;"

3) artykuł 8 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Poziomy klasyfikacji Europolu otrzymują następujące nazwy:

»Europol Restricted« (Europol Zastrzeżone): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby być niekorzystne dla interesów Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

»Europol Confidential« (Europol Poufne): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby zaszkodzić podstawowym interesom Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

»Europol Secret« (Europol Tajne): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby poważnie zaszkodzić podstawowym interesom Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

»Europol Top Secret« (Europol Ściśle Tajne): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby spowodować szczególnie poważne naruszenie podstawowych interesów Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

Każdy poziom klasyfikacji Europolu ma odniesienie do szczególnego pakietu bezpieczeństwa, który zostanie zastosowany w ramach organizacji Europolu. Pakiety bezpieczeństwa zapewniają różne poziomy ochrony, w zależności od zawartości danej informacji, oraz uwzględniając szkodliwe skutki, jakie mogą wystąpić w sytuacji nieautoryzowanego dostępu, rozpowszechniania lub wykorzystania tych informacji w odniesieniu do interesów Państw Członkowskich lub Europolu.

W sytuacji zbierania informacji ochronnie oznakowanej na różnych poziomach poziom klasyfikacji, który należy zastosować, będzie co najmniej tak wysoki, jak poziom mający zastosowanie dla tych informacji, które są chronione na najwyższym poziomie. We wszystkich przypadkach grupie informacji można nadać wyższy poziom ochrony, niż nadaje się każdej z jej części.

Wykonywane tłumaczenia dokumentów oznakowanych w celu ochrony podlegają takiej samej ochronie, jak oryginały tłumaczonych dokumentów;"

4) artykuł 8 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Pakiety bezpieczeństwa składają się z różnych środków o charakterze technicznym, organizacyjnym i administracyjnym, jak ustanowiono w podręczniku bezpieczeństwa";

5) artykuł 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przy wyborze poziomu klasyfikacji Państwa Członkowskie biorą pod uwagę klasyfikację informacji na podstawie ich krajowych przepisów, potrzebę elastyczności operacyjnej, wymaganej dla właściwego funkcjonowania Europolu oraz wymóg, że klasyfikacja informacji dotyczącej stosowania prawa powinna stanowić wyjątek oraz, że, jeżeli taka informacja musi ulec klasyfikacji, należy przypisać jej najniższy możliwy poziom ochrony";

6) w artykule 11 ust. 3 wyrazy "poziom 1 i 2" zastępuje się wyrazami "poziom Europol Restricted i poziom Europol Confidential";

7) w całym tekście wyrazy "poziom bezpieczeństwa" lub "poziomy bezpieczeństwa" zastępuje się wyrazami "poziom klasyfikacji" lub "poziomy klasyfikacji" odpowiednio.

Artykuł  2

Niniejszy akt wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.

Artykuł  3

Niniejszy akt zostaje opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 5 czerwca 2003 r.

W imieniu Rady
M. CHRISOCHOÏDIS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 316 z 27.11.1995, str. 2. Konwencja ostatnio zmieniona protokołem z dnia 28 listopada 2002 r. (Dz.U. C 312 z 16.12.2002, str. 2).

(2) Dz.U. C 286 z 22.11.2002, str. 19.

(3) Opinia z dnia 9 kwietnia 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(4) Dz.U. C 26 z 30.1.1999, str. 10.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024