Należności pieniężne przysługujące żołnierzom zawodowym skierowanym na naukę za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 marca 2023 r.
w sprawie należności pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym skierowanym na naukę za granicą

Na podstawie art. 455 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wysokość, tryb, terminy i sposób wypłacania żołnierzom zawodowym, zwanym dalej "żołnierzami", skierowanym na studia lub naukę oraz na staż, kurs lub specjalizację za granicą, zwane dalej "nauką za granicą", oraz jednostki wojskowe właściwe w sprawie wypłacania tym żołnierzom:
1)
stypendium miesięcznego na pokrycie kosztów utrzymania za granicą;
2)
zwrotu kosztów zakwaterowania;
3)
jednorazowego zwrotu uzasadnionych wydatków rzeczowych związanych z przygotowaniem pracy dyplomowej, doktorskiej lub habilitacyjnej;
4)
zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów;
5)
zwrotu opłat wizowych.
§  2. 
1. 
Wysokość stypendium miesięcznego, o którym mowa w § 1 pkt 1, wynosi 125% stawki dodatku zagranicznego bazowego ustalonego dla państwa, do którego żołnierz został skierowany na naukę za granicą, zwanego dalej "docelowym państwem", ustalonego zgodnie z przepisami w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej, wydanymi na podstawie art. 54 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 406).
2. 
Stypendium miesięczne za jeden dzień wynosi 1/30 jego kwoty miesięcznej.
3. 
Stypendium miesięczne dla żołnierza skierowanego na naukę za granicą, który w czasie skierowania nie otrzymuje bezpłatnego wyżywienia, ulega zwiększeniu za każdy nieotrzymany posiłek, odpowiednio o:
1)
15% - na śniadanie,
2)
30% - na obiad,
3)
30% - na kolację

- wysokości dziennej stawki diety ustalonej dla docelowego państwa, w którym pobiera naukę, zgodnie z przepisami w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, wydanymi na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140 oraz z 2023 r. poz. 240 i 641).

4. 
Stypendium miesięczne może zostać podwyższone maksymalnie do wysokości 150% stawki dodatku zagranicznego bazowego w związku z poniesieniem przez żołnierza skierowanego na naukę za granicą dodatkowych kosztów mających bezpośredni związek z pobieraną nauką.
§  3. 
1. 
Zwrotu kosztów zakwaterowania dokonuje się do wysokości ustalonego na ten cel limitu miesięcznego.
2. 
Wysokość limitu miesięcznego ustala się do wysokości miesięcznej kwoty kosztów zakwaterowania określonej przez organizatora szkolenia, a w przypadku braku takiego określenia - wysokości trzydziestokrotności limitu na nocleg w docelowym państwie, ustalonego na podstawie przepisów, o których mowa w § 2 ust. 3.
3. 
W uzasadnionych przypadkach organ wydający polecenie wyjazdu służbowego za granicę może wyrazić zgodę na zwrot potwierdzonych rachunkiem kosztów zakwaterowania przekraczających limit, o którym mowa w ust. 2.
§  4. 
1. 
Jednorazowego zwrotu uzasadnionych wydatków rzeczowych związanych z przygotowaniem pracy dyplomowej, doktorskiej lub habilitacyjnej dokonuje się na podstawie przedstawionych przez żołnierza skierowanego na naukę za granicą dokumentów (rachunków) potwierdzających poniesione wydatki, w wysokości nieprzekraczającej stypendium miesięcznego.
2. 
Żołnierz skierowany na naukę za granicą, na pisemny wniosek, może otrzymać zaliczkę na wydatki rzeczowe, o których mowa w ust. 1. Wniosek zawiera stopień wojskowy, nazwisko, imiona oraz nazwę zajmowanego przez żołnierza stanowiska służbowego i nazwę jednostki wojskowej, w której pełni on służbę, oraz prośbę o wypłatę zaliczki.
§  5. 
1. 
Do zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów, o których mowa w § 1 pkt 4, poniesionych przez żołnierza skierowanego na naukę za granicą w związku z przejazdem z miejsca zamieszkania w kraju do miejsca nauki za granicą i z powrotem oraz z miejsca nauki za granicą do miejsca pobytu określonego w programie szkolenia i z powrotem stosuje się odpowiednio przepisy art. 445 ust. 7 pkt 2, ust. 13 i 14 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny oraz przepisy wydane na podstawie art. 445 ust. 15 tej ustawy, w części dotyczącej zagranicznych podróży służbowych żołnierzy zawodowych.
2. 
Zwrot kosztów przejazdów z miejsca nauki za granicą do miejsca zamieszkania w kraju i z powrotem przysługuje jeden raz w każdym okresie nauki za granicą, którego planowana długość wynosi co najmniej sześć miesięcy.
§  6. 
1. 
Wysokość należności, o których mowa w § 2 i § 3, oraz środek transportu właściwy do odbycia przejazdów i dojazdów określa się w poleceniu wyjazdu służbowego za granicę.
2. 
Polecenie wyjazdu służbowego za granicę wydaje organ wojskowy właściwy w sprawie kierowania żołnierza na naukę za granicą albo dowódca jednostki wojskowej wskazany przez organ kierujący w decyzji o skierowaniu żołnierza na naukę za granicą. W poleceniu wyjazdu służbowego za granicę określa się stopień wojskowy, nazwisko, imiona, numer PESEL kierowanego żołnierza oraz miejsce pobierania nauki za granicą i zakres przyznanych należności pieniężnych.
3. 
O zwrocie kosztów, o których mowa w § 1 pkt 3-5, rozstrzyga organ, który wydał polecenie wyjazdu służbowego za granicę.
§  7. 
1. 
Wypłaty stypendium miesięcznego na pokrycie kosztów utrzymania za granicą oraz zaliczek na pokrycie kosztów przejazdów i dojazdów i zaliczek na pokrycie kosztów zakwaterowania dokonuje się z góry, w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca.
2. 
Wypłaty jednorazowego zwrotu uzasadnionych wydatków rzeczowych związanych z przygotowaniem pracy dyplomowej, doktorskiej lub habilitacyjnej, zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów oraz zwrotu opłat wizowych, o których mowa w § 1 pkt 3-5, dokonuje się w terminie 14 dni od dnia przedstawienia przez żołnierza skierowanego na naukę za granicą dokumentów (rachunków) potwierdzających poniesione wydatki.
3. 
Żołnierz skierowany na naukę za granicą:
1)
trwającą do trzech miesięcy włącznie - może otrzymać zaliczkę do wysokości wydatków przewidywanych w okresie tej nauki;
2)
trwającą powyżej trzech miesięcy - może otrzymać zaliczkę do wysokości nie większej niż wysokość wydatków przewidywanych w pierwszym trzymiesięcznym okresie tej nauki.
§  8. 
1. 
Wypłaty należności, o których mowa w § 1, dokonuje jednostka wojskowa, na której zaopatrzeniu finansowym żołnierz skierowany na naukę za granicą pozostaje w okresie tego skierowania.
2. 
Organ kierujący może wskazać inną jednostkę wojskową niż określona w ust. 1, właściwą w sprawach wypłacania żołnierzowi skierowanemu na naukę za granicą należności, o których mowa w § 1.
3. 
Należności, o których mowa w § 1, podlegają rozliczeniu w terminie 14 dni od dnia powrotu żołnierza skierowanego na naukę za granicą do kraju.
§  9. 
1. 
Należności, o których mowa w § 1, wypłacane są w walucie kwoty bazowej ustalonej dla docelowego państwa lub w walucie tego państwa:
1)
gotówką, w kasie walutowej jednostki wskazanej w § 8 albo w polskim przedstawicielstwie wojskowym lub placówce zagranicznej poza granicami kraju, albo
2)
na wniosek żołnierza skierowanego na naukę za granicą - na wskazany przez niego rachunek płatniczy.
2. 
W przypadku gdy należności, o których mowa w § 1, wypłacane są w walucie innej niż waluta kwoty bazowej ustalona dla docelowego państwa, wysokość tych należności ustala się według średniego kursu tej waluty w Narodowym Banku Polskim obowiązującego w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje wypłata należności.
§  10. 
Żołnierzowi zawodowemu skierowanemu na naukę w trakcie wyznaczenia do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa lub wyznaczenia na stanowisko służbowe w organizacjach międzynarodowych, międzynarodowych strukturach wojskowych lub przy siłach zbrojnych państw obcych stacjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wypłaca się należności zgodnie z przyjętym trybem skierowania obowiązującym w miejscu pełnienia służby.
§  11. 
Do dnia wejścia w życie przepisów wydanych na podstawie art. 54 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej, w zakresie ustalania wysokości stawki dodatku zagranicznego, stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 30 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1854) utrzymane czasowo w mocy na podstawie przepisu art. 85a pkt 2 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej, jednak nie dłużej niż do upływu terminu określonego w tym przepisie.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 marca 2014 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym skierowanym na naukę za granicą (Dz. U. poz. 387), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.666

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Należności pieniężne przysługujące żołnierzom zawodowym skierowanym na naukę za granicą.
Data aktu: 28/03/2023
Data ogłoszenia: 07/04/2023
Data wejścia w życie: 22/04/2023