united kingdom
ukraine

Nakładanie kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 kwietnia 2011 r.
w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe

Na podstawie art. 136 § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2023 r. poz. 654 i 818) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i sposób wydawania funkcjonariuszom finansowych organów postępowania przygotowawczego upoważnień do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe;
2)
szczegółowe zasady nakładania kary grzywny i sposób jej uiszczania;
3)
sposób ewidencjonowania grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego;
4)
organy właściwe w sprawach rozliczania formularzy mandatu karnego;
5)
wzór formularza mandatu karnego.
§  2.  [Osoby upoważnione do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe]
Do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe mogą być upoważnieni:
1)
pracownicy w urzędach skarbowych,
2)
pracownicy i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykonujący zadania w urzędach celno-skarbowych,
3)
pracownicy i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykonujący zadania Krajowej Administracji Skarbowej w komórkach organizacyjnych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych

- zwani dalej "funkcjonariuszami".

§  3.  [Podmioty wydające upoważnienia do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego]
Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego wydaje funkcjonariuszom, o których mowa w:
1)
§ 2 pkt 1 - naczelnik właściwego urzędu skarbowego;
2)
§ 2 pkt 2 - naczelnik właściwego urzędu celno-skarbowego;
3)
§ 2 pkt 3 - Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
§  4.  [Elementy upoważnienia do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego]
1. 
Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego powinno zawierać oznaczenie podmiotu wydającego upoważnienie, numer upoważnienia, datę wydania i termin ważności, podstawę prawną jego wydania, imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej lub numer identyfikacyjny upoważnionego funkcjonariusza, określenie obszaru, na którym upoważnienie jest ważne.
2. 
Upoważnienie powinno być podpisane przez organ, który je wydał, oraz opatrzone odciskiem pieczęci urzędowej.
§  5.  [Procedura nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego]
1. 
Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, funkcjonariusz nakładający karę grzywny, na żądanie sprawcy wykroczenia skarbowego, jest obowiązany okazać dokument uprawniający go do nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego.
2. 
Przed nałożeniem kary grzywny w drodze mandatu karnego funkcjonariusz poucza sprawcę wykroczenia skarbowego o prawie niewyrażenia zgody na przyjęcie mandatu i o skutkach prawnych braku takiej zgody.
3. 
Przed wydaniem mandatu karnego kredytowanego funkcjonariusz poucza sprawcę wykroczenia skarbowego o obowiązku uiszczenia nałożonej kary grzywny, w terminie 7 dni od daty przyjęcia tego mandatu, oraz o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie.
4. 
Przed wydaniem mandatu karnego funkcjonariusz informuje sprawcę wykroczenia skarbowego również o możliwych sposobach uiszczenia kary grzywny, a w przypadku możliwości uiszczenia kary grzywny w formie bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej - również o takiej możliwości, a także o wysokości opłat i prowizji pobieranych przez podmioty dokonujące autoryzacji transakcji i rozliczeń finansowych związanych z przekazaniem kary grzywny na właściwy rachunek bankowy.
§  6.  [Formularz mandatu karnego]
1. 
Do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe używa się formularza mandatu karnego, zwanego dalej "formularzem".
2. 
Formularz składa się z 2 odcinków: "A" i "B", oznaczonych serią i numerem, ułożonych w książkę, umieszczoną w zespolonym pakiecie, w postaci bloczka, z zachowaniem ciągłości numeracji. Odcinki "A" i "B" są wykonane na papierze samokopiującym.
3. 
Wzór formularza określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.  [Dane wpisywane na formularzu mandatu karnego]
Nakładając na sprawcę wykroczenia skarbowego karę grzywny, w drodze mandatu karnego, funkcjonariusz na odcinku "A" formularza oznacza rodzaj mandatu oraz wpisuje:
1)
wysokość nałożonej kary grzywny;
2)
dane dotyczące sprawcy zgodnie z opisem; w razie niemożności stwierdzenia numeru PESEL wpisuje datę urodzenia, a w razie niemożności stwierdzenia NIP - nie podlega on wpisaniu;
3)
kwalifikację prawną wykroczenia skarbowego wraz z jego dokładnym określeniem;
4)
numer swojej legitymacji służbowej lub swój numer identyfikacyjny, datę wydania mandatu oraz składa podpis i umieszcza pieczęć imienną albo składa podpis czytelny.
§  8.  [Odnotowanie zgody na przyjęcie mandatu karnego i potwierdzenia jego odbioru]
Zgoda sprawcy wykroczenia skarbowego na przyjęcie mandatu i potwierdzenie jego odbioru są odnotowywane przez złożenie przez sprawcę czytelnego podpisu na odcinku "A" formularza.
§  9.  [Postępowanie z odcinkami formularza mandatu karnego]
1. 
Odcinek "A" formularza przeznaczony jest dla organu, który wydał mandat, lub organu, którego funkcjonariusz wydał mandat.
2. 
Odcinek "B" formularza otrzymuje ukarany mandatem karnym.
3. 
(uchylony).
4. 
(uchylony).
§  10.  [Wpłata do kasy lub na rachunek bankowy pobranej kary grzywny]
Pobrana kara grzywny nałożona w drodze mandatu karnego, o którym mowa w art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego skarbowego, jest wpłacana przez funkcjonariusza do:
1)
kasy lub na rachunek bankowy:
a)
właściwego miejscowo urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 1,
b)
(uchylona);
2)
kasy urzędu skarbowego albo na rachunek bankowy urzędu skarbowego wyznaczonego w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 615, z późn. zm.), jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 2 i 3.
§  11.  [Sposoby uiszczenia kary grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego kredytowanego]
Ukarany karą grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego może ją uiścić w następujący sposób:
1)
przelewem środków pieniężnych na rachunek bankowy lub wpłatą gotówki do kasy:
a)
właściwego miejscowo urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 1,
b)
(uchylona);
2)
przelewem środków pieniężnych na rachunek bankowy urzędu skarbowego wyznaczonego w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej albo wpłatą gotówki do kasy urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 2 i 3.
§  12.  [Uiszczenie kary grzywny w formie bezgotówkowej]
Karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego, o którym mowa w art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego skarbowego, lub kredytowanego ukarany może uiścić również w formie bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej, jeżeli funkcjonariusz ją nakładający lub finansowy organ postępowania przygotowawczego albo kasa właściwego urzędu, o którym mowa w § 11, są wyposażeni w odpowiednie urządzenie do autoryzacji transakcji rozliczeń bezgotówkowych.
§  13.  [Ewidencje grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego]
1. 
Naczelnicy urzędów skarbowych, naczelnicy urzędów celno-skarbowych oraz Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzą ewidencje grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego.
2. 
Ewidencje, o których mowa w ust. 1, zawierają następujące dane:
1)
serię i numer mandatu oraz jego rodzaj;
2)
wysokość grzywny;
3)
datę ukarania;
4)
datę uiszczenia grzywny;
5)
dane ukaranego zgodnie z mandatem: imię i nazwisko, adres zamieszkania, NIP, nr PESEL albo datę urodzenia i numer paszportu;
6)
kwalifikację prawną wykroczenia skarbowego wraz z jego dokładnym określeniem;
7)
rodzaje i kwoty należności publicznoprawnych uszczuplonych lub narażonych na uszczuplenie w związku z wykroczeniem skarbowym;
8)
datę wniosku o uchylenie mandatu;
9)
datę i treść orzeczenia sądu w sprawie uchylenia mandatu;
10)
kwotę grzywny do zwrotu.
3. 
(uchylony).
4. 
(uchylony).
§  14.  [Rozliczanie z przekazanych formularzy mandatów karnych]
1. 
Naczelnicy urzędów skarbowych i naczelnicy urzędów celno-skarbowych oraz Szef Krajowej Administracji Skarbowej rozliczają funkcjonariuszy z przekazanych im formularzy.
2. 
(uchylony).
3. 
Dyrektorzy izb administracji skarbowej rozliczają odpowiednio naczelników urzędów skarbowych i naczelników urzędów celno-skarbowych z przekazanych im formularzy.
4. 
Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z przekazanych formularzy rozlicza Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
§  15.  [Stosowanie dotychczasowych formularzy mandatów karnych]
Formularze mandatów karnych używane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia mogą być stosowane do czasu wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2012 r.
§  16.  [Derogacja]
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe (Dz. U. poz. 184).
§  17.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR FORMULARZA MANDATU KARNEGO

Zmiany w prawie

Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1331 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nakładanie kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe.
Data aktu: 28/04/2011
Data ogłoszenia: 13/07/2023
Data wejścia w życie: 25/05/2011