Należność przysługująca prokuratorom delegowanym do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 marca 2017 r.
w sprawie należności przysługujących prokuratorom delegowanym do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa

Na podstawie art. 113 § 6 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177, 1579, 2103, 2149 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb, warunki przyznawania i wypłaty oraz wysokość należności przysługujących prokuratorowi delegowanemu w czasie pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa, zwanemu dalej "prokuratorem delegowanym", a także limity, do wysokości których podlegają zwrotowi koszty zamieszkania, i walutę, w której należności takie są wypłacane.
§  2. 
1. 
Delegując prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa - Prokurator Generalny, a w przypadku prokuratora do spraw wojskowych będącego żołnierzem zawodowym - Prokurator Generalny w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, określa, stosownie do powierzonych obowiązków lub funkcji, stawkę dodatku zagranicznego przysługującego prokuratorowi delegowanemu od dnia podjęcia pełnienia tych obowiązków lub funkcji do dnia zakończenia ich pełnienia, w tym za czas urlopu wypoczynkowego.
2. 
Dodatek zagraniczny określa się jako należność miesięczną stanowiącą wielokrotność dodatku zagranicznego bazowego ustalonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 30 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 161 i 476).
3. 
Stawkę dodatku zagranicznego ustala się przy zastosowaniu wielokrotności dodatku zagranicznego bazowego od 2,0 do 5,0. Dodatek zagraniczny za jeden dzień wynosi 1/30 części pełnej kwoty dodatku zagranicznego.
4. 
Dodatek zagraniczny wypłaca się z góry, w pierwszym dniu roboczym miesiąca.
5. 
Dodatek zagraniczny, na pisemny wniosek prokuratora delegowanego, wypłaca się:
1)
w złotych - na wskazany rachunek bankowy w kraju;
2)
w euro lub w dolarach amerykańskich - na wskazany rachunek bankowy poza granicami kraju.
6. 
Wysokość dodatku zagranicznego wypłacanego w złotych lub dolarach amerykańskich ustala się przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, za który dodatek zagraniczny przysługuje.
7. 
W przypadku gdy dodatek zagraniczny jest przekazywany na wskazany rachunek bankowy poza granicami kraju, koszty opłat bankowych ponosi prokurator delegowany.
8. 
Wypłata pierwszego dodatku następuje niezwłocznie po podjęciu przez prokuratora delegowanego obowiązków lub funkcji poza granicami państwa. Na pisemny wniosek prokuratora delegowanego dodatek może być wypłacony również w dniu roboczym poprzedzającym dzień wyjazdu z kraju. W takim przypadku dodatek jest wypłacany wyłącznie w złotych.
9. 
W przypadku śmierci prokuratora delegowanego dodatek zagraniczny wypłacony za miesiąc, w którym nastąpiła śmierć, nie podlega zwrotowi.
§  3. 
1. 
Prokuratorowi, którego delegowano do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa, wypłaca się jednorazowo dodatek adaptacyjny w wysokości 300% dodatku zagranicznego bazowego w państwie przyjmującym, a jeżeli prokurator przenosi się bez rodziny - 150% tego dodatku.
2. 
Jednorazowy dodatek adaptacyjny wypłaca się niezwłocznie po podjęciu przez prokuratora delegowanego wykonywania obowiązków lub funkcji poza granicami państwa.
3. 
Jednorazowy dodatek adaptacyjny, na pisemny wniosek prokuratora delegowanego, może być wypłacony w dniu roboczym poprzedzającym dzień wyjazdu z kraju. W takim przypadku dodatek ten jest wypłacany wyłącznie w złotych.
4. 
Do wypłacania jednorazowego dodatku adaptacyjnego stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 4-7.
§  4. 
1. 
Zwrot pokrycia kosztów podróży przesiedleniowej następuje po ustaleniu:
1)
kosztów przejazdów i dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca delegowania;
2)
kosztów przewozu mienia;
3)
ryczałtu na inne wydatki związane z podróżą przesiedleniową.
2. 
Koszty przejazdów i dojazdów ustala się na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 775 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60).
3. 
Koszty przewozu mienia przesiedleniowego ustala się w wysokości wynikającej z pomnożenia bieżących stawek frachtu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) obowiązujących w dniu wypłacenia przez wagę przewożonego mienia. Wagę tę określa się, przyjmując po 100 kg na prokuratora delegowanego i na każdego przenoszącego się z nim członka rodziny.
4. 
Ryczałt na inne wydatki związane z podróżą przesiedleniową przypadający na jedną osobę ustala się w wysokości 1,5-krotności diety określonej na podstawie przepisów, o których mowa w ust. 2, jeżeli podróż trwa krócej niż 24 godziny. W przypadku podróży trwającej dłużej niż 24 godziny ryczałt jest równy 3-krotności diety na osobę.
§  5. 
1. 
Koszty przejazdów z miejsca delegowania do miejsca stałego zamieszkania na urlop wypoczynkowy i z powrotem ustala się na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.
2. 
Pokrycie kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje niezwłocznie po zakończeniu urlopu wypoczynkowego i złożeniu przez prokuratora delegowanego dokumentów (biletów lub rachunków) potwierdzających poniesione koszty. Przepisy § 2 ust. 4-7 stosuje się odpowiednio, z tym że do rozliczenia przyjmuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje rozliczenie.
3. 
Koszty, o których mowa w ust. 1, pokrywa się ponownie po upływie dwuletniego okresu, do którego wlicza się jedynie okresy delegowania prokuratora do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa.
§  6. 
1. 
Zwrot kosztów podróży w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pełnienia obowiązków lub funkcji następuje po ustaleniu:
1)
kosztów przejazdów i dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca delegowania;
2)
ryczałtów na inne wydatki związane z podróżą.
2. 
Koszty przejazdów i dojazdów ustala się na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.
3. 
Ryczałt na inne wydatki związane z podróżą ustala się w wysokości 1,5-krotności diety określonej na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2, jeżeli podróż trwa krócej niż 24 godziny. W przypadku podróży trwającej dłużej niż 24 godziny ryczałt jest równy 3-krotności diety.
§  7. 
1. 
W przypadku odbywania podróży służbowej na terytorium obcego państwa, poza miejsce delegowania, prokuratorowi delegowanemu wypłaca się diety oraz zwraca koszty przejazdów i noclegów płatne w walucie i wysokości określonej na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.
2. 
W przypadku odbywania podróży służbowej na terytorium państwa, w którym prokurator delegowany pełni obowiązki lub funkcję, dieta wynosi 25% stawki diety określonej dla tego państwa na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2. Dieta nie przysługuje, jeżeli podróż trwa krócej niż 12 godzin.
§  8. 
1. 
Prokurator delegowany otrzymuje zaliczkę na niezbędne koszty podróży, o których mowa w § 4, § 6 i § 7.
2. 
Rozliczenie kosztów podróży jest dokonywane w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży.
3. 
Do rozliczenia kosztów podróży, niebędących wydatkami objętymi ryczałtami i dietami, prokurator delegowany dołącza dokumenty (bilety lub rachunki) potwierdzające poniesione koszty. Jeżeli dołączenie dokumentu nie jest możliwe, prokurator delegowany składa pisemne oświadczenie o wysokości poniesionego kosztu i przyczynach braku jego udokumentowania.
4. 
Do wypłaty zaliczki i rozliczenia kosztów podróży stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 4-7, z tym że do rozliczenia przyjmuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje rozliczenie.
§  9. 
1. 
Koszty przejazdów i dojazdów z miejsca delegowania do kraju i z powrotem w przypadkach służbowych lub losowych ustala się na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.
2. 
Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje na pisemny uzasadniony wniosek prokuratora delegowanego. Przepisy § 2 ust. 4-7 oraz przepisy § 8 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio, z tym że do rozliczenia przyjmuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje rozliczenie.
§  10. 
1. 
Zwrotowi podlegają uzasadnione i udokumentowane koszty leczenia prokuratora delegowanego oraz członków jego rodziny przebywających z nim na stałe poza granicami państwa, na zasadach i w wysokości określonej w przepisach, o których mowa w § 2 ust. 2.
2. 
Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje na pisemny wniosek prokuratora delegowanego i na podstawie dołączonych do wniosku dokumentów (rachunków lub zaświadczeń) potwierdzających poniesione koszty. Przepisy § 2 ust. 4-7 oraz przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio, z tym że do rozliczenia przyjmuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje rozliczenie.
§  11. 
1. 
Pokrycie kosztów zamieszkania w miejscu delegowania następuje po udokumentowaniu przez prokuratora delegowanego wydatków z tym związanych.
2. 
Jeżeli prokurator zamieszkuje w miejscu delegowania bez członków rodziny, suma podlegających zwrotowi miesięcznych wydatków, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać w pierwszym miesiącu delegacji wysokości 30-krotności, a w pozostałym okresie wysokości 12-krotności limitu na nocleg w hotelu w danym państwie, ustalonego na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.
3. 
Jeżeli prokurator zamieszkuje w miejscu delegowania wspólnie z członkami rodziny, suma podlegających zwrotowi miesięcznych wydatków, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać w pierwszym miesiącu delegacji wysokości 30-krotności, a w pozostałym okresie wysokości 18-krotności limitu na nocleg w hotelu w danym państwie, ustalonego na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.
4. 
Przepisy § 2 ust. 4-7 stosuje się odpowiednio, z tym że do rozliczenia przyjmuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje rozliczenie.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 maja 2008 r. w sprawie należności przysługujących prokuratorom delegowanym do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 1106), które na podstawie art. 73 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178 i 2103) utraciło moc.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.484

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Należność przysługująca prokuratorom delegowanym do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa.
Data aktu: 03/03/2017
Data ogłoszenia: 06/03/2017
Data wejścia w życie: 06/03/2017