Szczegółowe zasady planowania i prowadzenia gospodarki finansowej oraz działalności inwestycyjnej sądów wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 grudnia 2012 r.
w sprawie szczegółowych zasad planowania i prowadzenia gospodarki finansowej oraz działalności inwestycyjnej sądów wojskowych

Na podstawie art. 4 § 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1198) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podstawę planowania dochodów i wydatków budżetowych związanych z działalnością sądów wojskowych stanowią założenia projektu budżetu państwa przedstawione przez Ministra Finansów wraz z wytycznymi Ministra Obrony Narodowej do planowania budżetowego.
§  2.
1.
Prezes sądu wojskowego zgłasza potrzeby do jednostek budżetowych, o których mowa w § 3.
2.
Prezes sądu wojskowego informuje kierownika jednostki budżetowej, o której mowa w § 3, o planowanych dochodach i wydatkach.
3.
Kierownicy jednostek budżetowych, o których mowa w § 3, udzielają prezesom sądów wojskowych niezbędnej pomocy merytorycznej przy opracowywaniu projektów planów finansowych oraz planów finansowych dla sądów wojskowych.
4.
Prezes sądu wojskowego przesyła projekt planu finansowego oraz plan finansowy dla sądu wojskowego do Ministra Sprawiedliwości za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej.
5.
Podziału dochodów i wydatków budżetowych związanych z działalnością sądów wojskowych na jednostki budżetowe, o których mowa w § 3, dokonuje Minister Obrony Narodowej.
§  3.
Realizacja dochodów i wydatków budżetowych związanych z działalnością sądów wojskowych dokonywana jest przez jednostki budżetowe posiadające na zaopatrzeniu sądy wojskowe lub ich wydziały zamiejscowe.
§  4.
1.
Prezes sądu wojskowego akceptuje dokumenty dotyczące realizacji wydatków związanych z działalnością sądu wojskowego w zakresie celowości ich dokonania.
2.
Kierownik jednostki budżetowej, o której mowa w § 3, akceptuje dokumenty dotyczące realizacji wydatków związanych z działalnością sądu wojskowego w zakresie ich zgodności z planem finansowym.
§  5.
1.
Zmian w planie finansowym sądu wojskowego w trakcie roku budżetowego dokonuje kierownik jednostki budżetowej, o której mowa w § 3, na wniosek lub za zgodą prezesa sądu wojskowego.
2.
Zwiększenia planu finansowego sądu wojskowego w trakcie roku budżetowego dokonuje Minister Obrony Narodowej na wniosek prezesa sądu wojskowego.
§  6.
Kierownicy jednostek budżetowych, o których mowa w § 3, przekazują prezesom sądów i ich wydziałom zamiejscowym informację o realizacji dochodów i wydatków budżetowych związanych z działalnością sądów wojskowych w terminach jak dla sprawozdań sporządzanych na podstawie odrębnych przepisów o sprawozdawczości budżetowej.
§  7.
Działalność inwestycyjna sądów wojskowych realizowana jest przez właściwe jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad planowania i prowadzenia gospodarki finansowej oraz działalności inwestycyjnej sądów wojskowych (Dz.U.2003.104.974), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U.2011.236.1396).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1457 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady planowania i prowadzenia gospodarki finansowej oraz działalności inwestycyjnej sądów wojskowych.
Data aktu: 20/12/2012
Data ogłoszenia: 23/09/2015
Data wejścia w życie: 25/01/2013