Szczegółowe zasady planowania i prowadzenia gospodarki finansowej oraz działalności inwestycyjnej sądów wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 grudnia 2012 r.
w sprawie szczegółowych zasad planowania i prowadzenia gospodarki finansowej oraz działalności inwestycyjnej sądów wojskowych

Na podstawie art. 4 § 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1198) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podstawę planowania dochodów i wydatków budżetowych związanych z działalnością sądów wojskowych stanowią założenia projektu budżetu państwa przedstawione przez Ministra Finansów wraz z wytycznymi Ministra Obrony Narodowej do planowania budżetowego.
§  2.
1.
Prezes sądu wojskowego zgłasza potrzeby do jednostek budżetowych, o których mowa w § 3.
2.
Prezes sądu wojskowego informuje kierownika jednostki budżetowej, o której mowa w § 3, o planowanych dochodach i wydatkach.
3.
Kierownicy jednostek budżetowych, o których mowa w § 3, udzielają prezesom sądów wojskowych niezbędnej pomocy merytorycznej przy opracowywaniu projektów planów finansowych oraz planów finansowych dla sądów wojskowych.
4.
Prezes sądu wojskowego przesyła projekt planu finansowego oraz plan finansowy dla sądu wojskowego do Ministra Sprawiedliwości za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej.
5.
Podziału dochodów i wydatków budżetowych związanych z działalnością sądów wojskowych na jednostki budżetowe, o których mowa w § 3, dokonuje Minister Obrony Narodowej.
§  3.
Realizacja dochodów i wydatków budżetowych związanych z działalnością sądów wojskowych dokonywana jest przez jednostki budżetowe posiadające na zaopatrzeniu sądy wojskowe lub ich wydziały zamiejscowe.
§  4.
1.
Prezes sądu wojskowego akceptuje dokumenty dotyczące realizacji wydatków związanych z działalnością sądu wojskowego w zakresie celowości ich dokonania.
2.
Kierownik jednostki budżetowej, o której mowa w § 3, akceptuje dokumenty dotyczące realizacji wydatków związanych z działalnością sądu wojskowego w zakresie ich zgodności z planem finansowym.
§  5.
1.
Zmian w planie finansowym sądu wojskowego w trakcie roku budżetowego dokonuje kierownik jednostki budżetowej, o której mowa w § 3, na wniosek lub za zgodą prezesa sądu wojskowego.
2.
Zwiększenia planu finansowego sądu wojskowego w trakcie roku budżetowego dokonuje Minister Obrony Narodowej na wniosek prezesa sądu wojskowego.
§  6.
Kierownicy jednostek budżetowych, o których mowa w § 3, przekazują prezesom sądów i ich wydziałom zamiejscowym informację o realizacji dochodów i wydatków budżetowych związanych z działalnością sądów wojskowych w terminach jak dla sprawozdań sporządzanych na podstawie odrębnych przepisów o sprawozdawczości budżetowej.
§  7.
Działalność inwestycyjna sądów wojskowych realizowana jest przez właściwe jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad planowania i prowadzenia gospodarki finansowej oraz działalności inwestycyjnej sądów wojskowych (Dz.U.2003.104.974), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U.2011.236.1396).

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024