Szczegółowe zasady i tryb udzielania policjantom zezwolenia na podjęcie zajęcia zarobkowego, składania oświadczenia o stanie majątkowym oraz właściwość przełożonych w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 7 grudnia 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania policjantom zezwolenia na podjęcie zajęcia zarobkowego, składania oświadczenia o stanie majątkowym oraz właściwości przełożonych w tych sprawach.

Na podstawie art. 62 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2000 r. Nr 101, poz. 1092 oraz z 2001 r. Nr 41, poz. 465, Nr 81, poz. 877, Nr 100, poz. 1084, Nr 106, poz. 1149, Nr 110, poz. 1189, Nr 123, poz. 1353 i Nr 125, poz. 1367) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji,
2)
przełożony właściwy w sprawach osobowych - przełożonego, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy,
3)
komórka organizacyjna właściwa w sprawach osobowych - komórkę organizacyjną w komendzie lub szkole Policji podległą przełożonemu właściwemu w sprawach osobowych, wykonującą czynności w zakresie spraw osobowych policjantów,
4)
zezwolenie - zezwolenie na podjęcie zajęcia zarobkowego poza służbą, udzielane przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych.
§  2.
1.
Policjant ubiegający się o zezwolenie składa w komórce organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych pisemny wniosek, określający:
1)
nazwę i adres podmiotu, u którego zamierza podjąć zajęcie zarobkowe,
2)
charakter zajęcia zarobkowego i przewidywany zakres obowiązków,
3)
czas i miejsce wykonywania zajęcia zarobkowego,
4)
przewidywany okres trwania zajęcia zarobkowego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przed powierzeniem policjantowi funkcji we władzach spółki, fundacji lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
§  3.
1.
Przełożony właściwy w sprawach osobowych udziela policjantowi zezwolenia na podjęcie zajęcia zarobkowego poza służbą, jeżeli zajęcie takie:
1)
nie zakłóci wykonywania przez policjanta obowiązków służbowych w granicach zadań Policji określonych w ustawie,
2)
nie narusza prestiżu służby,
3)
nie podważy zaufania do bezstronności policjanta,
4)
nie pozostaje w sprzeczności z interesem służby i jej zadaniami.
2.
Przełożony właściwy w sprawach osobowych w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku zawiadamia na piśmie policjanta o udzieleniu zezwolenia, a w sytuacji gdy którykolwiek z warunków, o których mowa w ust. 1, nie zostanie spełniony, o odmowie udzielenia zezwolenia.
3.
Zawiadomienie o udzieleniu zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, powinno wskazywać:
1)
podmiot, u którego policjant podejmie zajęcie zarobkowe,
2)
charakter zajęcia zarobkowego,
3)
czas i miejsce wykonywania zajęcia zarobkowego,
4)
okres, na który udzielono zezwolenia.
4.
Zawiadomienie o odmowie udzielenia zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, nie wymaga uzasadnienia.
§  4.
1.
Oświadczenie o stanie majątkowym złożone przez policjanta dotyczy majątku odrębnego policjanta oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.
2.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności: informacje o posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego, a ponadto o nabytym przez policjanta albo jego małżonka od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego, powiatu lub związku powiatów, albo sejmiku województwa mieniu, które podlegało zbyciu w drodze przetargu. Oświadczenie to powinno również zawierać dane dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego, fundacjach lub spółdzielniach, z wyjątkiem pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej.
§  5.
Do złożenia oświadczenia o stanie majątkowym, o którym mowa w § 4, stosuje się odpowiednio formularz określony w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 grudnia 1997 r. w sprawie ustalenia wzorów formularzy oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej i o stanie majątkowym (Dz. U. Nr 162, poz. 1106).
§  6.
1.
Policjant składa oświadczenie o stanie majątkowym na polecenie przełożonego właściwego w sprawach osobowych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Komendant wojewódzki Policji, Komendant Wyższej Szkoły Policji oraz komendant szkoły Policji, a także ich zastępcy, składają oświadczenie o stanie majątkowym na polecenie Komendanta Głównego Policji. Komendant powiatowy (miejski) Policji oraz ich zastępcy składają takie oświadczenie na polecenie komendanta wojewódzkiego Policji.
3.
Policjanci wymienieni w ust. 1 i 2 składają oświadczenie o stanie majątkowym przełożonemu, który wydał polecenie złożenia takiego oświadczenia, w terminie 14 dni od dnia otrzymania polecenia.
§  7.
1.
Oświadczenie o stanie majątkowym policjant składa bezpośrednio przełożonemu określonemu w § 6, który niezwłocznie przekazuje je do komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych, w celu rejestracji i włączenia do akt osobowych policjanta jako dokumentu poufnego w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych. Oświadczenie przechowuje się w aktach osobowych przez 5 lat.
2.
Oświadczenie o stanie majątkowym składa się w zamkniętej kopercie, opatrzonej imieniem i nazwiskiem policjanta, datą złożenia oświadczenia oraz napisem "oświadczenie majątkowe".
§  8.
Zezwolenia na wykonywanie zajęcia zarobkowego poza służbą, wydane policjantom przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują ważność przez okres 3 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.148.1659

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb udzielania policjantom zezwolenia na podjęcie zajęcia zarobkowego, składania oświadczenia o stanie majątkowym oraz właściwość przełożonych w tych sprawach.
Data aktu: 07/12/2001
Data ogłoszenia: 21/12/2001
Data wejścia w życie: 05/01/2002