Określenie rodzaju prób, zakresu badań i sposobu prowadzenia dokumentacji przy badaniach kontrolnych występowania zakażeń zwierząt oraz pozostałości chemicznych, biologicznych, leków i skażeń promieniotwórczych w tkankach zwierząt, mięsie, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowcach zwierzęcych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 12 października 1999 r.
w sprawie określenia rodzaju prób, zakresu badań i sposobu prowadzenia dokumentacji przy badaniach kontrolnych występowania zakażeń zwierząt oraz pozostałości chemicznych, biologicznych, leków i skażeń promieniotwórczych w tkankach zwierząt, mięsie, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowcach zwierzęcych.

Na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752) zarządza się, co następuje:
§  1.
Badania kontrolne występowania zakażeń zwierząt obejmują pobranie prób i ich badanie laboratoryjne lub wykonanie testów bezpośrednio na zwierzętach w celu wykrycia następujących chorób zakaźnych:
1)
pryszczyca (Foot and mouth disease),
2)
choroba pęcherzykowa świń (Swine vesicular disease),
3)
pomór świń (Hog cholera),
4)
gąbczasta encefalopatia bydła (Bovine spongiform encephalopathy),
5)
gruźlica bydła (Bovine tuberculosis),
6)
bruceloza bydła [Bovine brucellosis (B. abortus)],
7)
bruceloza kóz i owiec [caprine/ovine brucellosis (B. melitensis)],
8)
enzootyczna białaczka bydła (Enzootic bovine leucosis),
9)
wścieklizna (Rabies) lisów wolno żyjących,
10)
trzęsawka owiec (Scrapie).
§  2.
Do badań kontrolnych w kierunku wykrywania pryszczycy na obszarze powiatu pobiera się corocznie próbę krwi od 10 sztuk bydła pochodzących z obszaru tego powiatu.
§  3.
Do badań kontrolnych w kierunku wykrywania choroby pęcherzykowej świń na obszarze powiatu pobiera się corocznie próbę krwi od 10 świń pochodzących z obszaru tego powiatu.
§  4. 1
 
1.
Do badań kontrolnych w kierunku wykrywania pomoru świń na obszarze powiatów:
1)
graniczących z państwem, na terytorium którego występuje lub w ostatnich 5 latach wystąpił pomór świń,
2)
graniczących z państwem o nieznanym statusie w zakresie pomoru świń,
3)
w których w okresie ostatnich 6 lat stwierdzono serologicznie wyniki dodatnie w zakresie pomoru świń,
4)
w których populacja świń wynosi co najmniej 200 sztuk na 1 km2,
5)
w których zlokalizowane są międzynarodowe porty lotnicze lub morskie

pobiera się corocznie próbę krwi od 59 świń pochodzących z obszaru tego powiatu.

2.
Do badań kontrolnych w kierunku wykrywania pomoru świń na obszarze powiatów:
1)
przylegających do powiatu graniczącego z państwem, na terytorium którego występuje lub w ostatnich 5 latach wystąpił pomór świń,
2)
przylegających do powiatu graniczącego z państwem o nieznanym statusie w zakresie pomoru świń

pobiera się corocznie próbę krwi od 29 świń pochodzących z obszaru tego powiatu.

3.
Do badań kontrolnych w kierunku wykrywania pomoru świń u dzików na obszarze powiatów:
1)
na terenie których w ostatnich 5 latach stwierdzono serologicznie wyniki dodatnie w zakresie pomoru świń w populacji dzików,
2)
na terenie których w ostatnich 6 latach stwierdzono serologicznie wyniki dodatnie w zakresie pomoru świń w populacji świń,
3)
w których populacja dzików wynosi co najmniej 2 sztuki na 1 km2,
4)
w których populacja świń wynosi co najmniej 200 sztuk na 1 km2,
5)
graniczących z państwem, na terytorium którego występuje lub w ostatnich 5 latach wystąpił pomór świń, lub z państwem o nieznanym statusie w zakresie pomoru świń

pobiera się corocznie próby krwi lub skrzepy krwi albo migdałki lub węzły chłonne od 10% dzików odstrzelonych.

4.
Do badań kontrolnych w kierunku wykrywania pomoru świń u dzików na obszarze powiatów, w których populacja dzików nie przekracza 2 sztuk na 1 km2, pobiera się corocznie próby krwi lub skrzepy krwi albo migdałki lub węzły chłonne od 5% dzików odstrzelonych.
5.
Do badań kontrolnych w kierunku wykrywania pomoru świń u dzików pobiera się corocznie próby migdałków lub węzłów chłonnych od wszystkich znalezionych padłych dzików z terenu całego kraju.
§  5. 2
 
1.
Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania gąbczastej encefalopatii bydła obejmuje się:
1)
bydło powyżej 30 miesiąca życia poddane ubojowi w celu uzyskania mięsa do spożycia,
2)
bydło powyżej 24 miesiąca życia poddane ubojowi z konieczności,
3)
bydło powyżej 24 miesiąca życia poddane ubojowi sanitarnemu,
4)
bydło powyżej 24 miesiąca życia, które padło lub zostało zabite, wykazujące za życia zaburzenia neurologiczne.
2.
Do badań, o których mowa w ust. 1, pobiera się pień mózgu bydła.
3.
Badanie laboratoryjne wykonuje się:
1)
w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, przy zastosowaniu szybkiego testu do wykrywania białka patogennego,
2)
w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, oraz w sytuacji, kiedy wynik badania szybkim testem jest dodatni lub nierozstrzygający, przy zastosowaniu metody histopatologicznej.
4.
Jeżeli wynik badania metodą histopatologiczną jest nierozstrzygający lub gdy materiał do badań uległ autolizie, tkanki poddawane są badaniu przy zastosowaniu metody immunocytochemicznej lub immunoblottingowej.
§  6.
1.
Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania gruźlicy bydła poprzez wykonanie tuberkulinizacji śródskórnej obejmuje się corocznie 1/3 pogłowia bydła powyżej 6 tygodnia życia na obszarze powiatu, tak aby w okresie 3 lat badaniami było objęte całe pogłowie bydła na obszarze tego powiatu.
2.
Badaniami, o których mowa w ust. 1, należy obejmować całe stada bydła.
§  7.
1.
Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania brucelozy bydła obejmuje się corocznie 1/3 pogłowia bydła powyżej 12 miesiąca życia na obszarze powiatu, tak aby w okresie 3 lat badaniami było objęte całe pogłowie bydła na obszarze tego powiatu.
2.
Badaniami, o których mowa w ust. 1, należy obejmować całe stada bydła, pobierając próby krwi od wszystkich zwierząt podlegających badaniu.
§  8.
Badania kontrolne w kierunku wykrywania brucelozy owiec i kóz przeprowadza się corocznie w stadach, w których prowadzona jest ocena wartości hodowlanej, pobierając próby krwi od:
1)
wszystkich niekastrowanych tryków i kozłów w wieku powyżej 6 miesiąca życia,
2)
25% owiec lub kóz w wieku rozrodczym, przy czym w przypadku stada o liczebności poniżej 50 sztuk owiec lub kóz w wieku rozrodczym badaniu poddaje się wszystkie owce lub kozy w wieku rozrodczym.
§  9.
1. 3
Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania enzootycznej białaczki bydła obejmuje się corocznie 1/3 pogłowia bydła powyżej 2 roku życia w powiecie, na którego obszarze co najmniej w 99,8% stad nie stwierdzono przypadków enzootycznej białaczki bydła w okresie ostatnich 2 lat.
2.
Badaniami, o których mowa w ust. 1, należy obejmować całe stada bydła, pobierając próby krwi od wszystkich zwierząt podlegających badaniu.
§  10.
1.
Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania wścieklizny lisów wolno żyjących obejmuje się odstrzelone lisy z obszaru kraju objętego ochronnymi szczepieniami lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, pobierając do badań tkankę mózgową, surowicę i żuchwę.
2.
Próby do badań, o których mowa w ust. 1, należy pobrać od odstrzelonych lisów w ilości 8 sztuk na każde 100 km2 obszaru objętego ochronnymi szczepieniami lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
§  11. 4
 
1.
Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania trzęsawki owiec obejmuje się:
1)
7% owiec powyżej 18 miesiąca życia, poddanych ubojowi w celu uzyskania mięsa do spożycia,
2)
owce powyżej 18 miesiąca życia poddane ubojowi z konieczności w następstwie chronicznego wycieńczenia,
3)
owce powyżej 18 miesiąca życia, które padły lub zostały poddane ubojowi sanitarnemu, z wyjątkiem zabitych w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
2.
Do badań, o których mowa w ust. 1, pobiera się pień mózgu owiec.
3.
Badania laboratoryjne wykonuje się:
1)
w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, przy zastosowaniu szybkiego testu do wykrywania białka patogennego,
2)
w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, oraz w sytuacji, kiedy wynik badania szybkim testem jest dodatni lub nierozstrzygający, przy zastosowaniu metody histopatologicznej.
4.
Jeżeli wynik badania metodą histopatologiczną jest nierozstrzygający lub gdy materiał do badań uległ autolizie, tkanki poddawane są badaniu przy zastosowaniu metody immunocytochemicznej lub immunoblottingowej.
5.
Pobieranie prób do badań kontrolnych w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest reprezentatywne dla każdego regionu i pory roku. Próby do badań kontrolnych pobiera się w taki sposób, aby uniknąć nadreprezentacji jakiejkolwiek grupy odnośnie do pochodzenia, gatunku, wieku, rasy i typu produkcyjnego.
§  12.
1.
Powiatowi oraz wojewódzcy lekarze weterynarii sporządzają roczne zestawienia wyników przeprowadzonych badań kontrolnych, o których mowa w § 1-11, i przekazują do Głównego Lekarza Weterynarii w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.
2.
Zestawienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się odrębnie dla poszczególnych chorób wymienionych w § 1.
3.
Zestawienia dla poszczególnych chorób wymienionych w § 1 powinny zawierać ilości zwierząt (stad) z padaniem gatunków i wyników badań.
§  12a. 5
 
1.
Przy prowadzeniu badań w kierunku wykrywania gąbczastej encefalopatii bydła lub trzęsawki owiec laboratorium przeprowadzające badania sporządza miesięczne zestawienia dotyczące:
1)
liczby bydła poddanego badaniom w poszczególnych grupach oraz wyników tych badań,
2)
liczby owiec poddanych badaniom w poszczególnych grupach oraz wyników tych badań.
2.
Zestawienia, o których mowa w ust. 1, przesyłane są do Głównego Lekarza Weterynarii w terminie 5 dni po upływie każdego miesiąca, którego dotyczy zestawienie.
3.
Dokumenty i materiały związane z badaniami, o których mowa w ust. 1, w postaci:
1)
wyników badań,
2)
ksiąg badań laboratoryjnych, zawierających opisy prób do przeprowadzania badań,
3)
bloków parafiny, służących do przechowywania prób do badań,
4)
zdjęć western blots, przedstawiających wyniki badań

- są dostępne do wglądu przez okres siedmiu lat.

§  13.
Badania kontrolne tkanek zwierząt, mięsa, środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowców zwierzęcych prowadzi się w kierunku stwierdzenia obecności następujących pozostałości chemicznych, biologicznych i leków:
1)
stilbenów i pochodnych stilbenów,
2)
substancji tyreostatycznych,
3)
sterydów,
4)
laktonów kwasu rezorcylowego, w tym zeranolu,
5)
beta-agonistów,
6)
środków farmaceutycznych skreślonych z Rejestru Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych Stosowanych Wyłącznie u Zwierząt,
7)
substancji przeciwbakteryjnych (antybiotyków, sulfonamidów i chinolonów),
8)
środków farmaceutycznych stosowanych wyłącznie u zwierząt:
a)
leków przeciwrobaczych,
b)
kokcydiostatyków, w tym nitroimidazoli,
c)
karbaminianów i pyretroidów,
d)
neuroleptyków,
e)
niesterydowych leków przeciwzapalnych,
f)
innych substancji aktywnych farmakologicznie,
9)
pestycydów chloroorganicznych i polichlorowanych bifenyli (PCB),
10)
pestycydów fosforoorganicznych,
11)
kadmu, rtęci, arsenu i ołowiu.
§  14.
1.
Badaniami kontrolnymi w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości, o których mowa w § 13, obejmuje się corocznie:
1)
u bydła:
a)
tkanki i mięso co najmniej takiej ilości bydła, która stanowi 0,25% bydła poddanego ubojowi w poprzednim roku kalendarzowym, w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1-6, przy czym 50% prób powinno być pobrane od żywych zwierząt, a 50% po uboju,
b)
mięso co najmniej takiej ilości bydła, która stanowi 0,15% bydła poddanego ubojowi w poprzednim roku kalendarzowym, w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7-11, przy czym co najmniej 30% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7, co najmniej 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 8 i co najmniej 10% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9-11,
2)
u świń:
a)
tkanki i mięso co najmniej takiej ilości świń, która stanowi 0,02% świń poddanych ubojowi w poprzednim roku kalendarzowym, przy czym co najmniej 5% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności każdej z pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1-6,
b)
tkanki i mięso co najmniej takiej ilości świń, która stanowi 0,03% świń poddanych ubojowi w poprzednim roku kalendarzowym, w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7-11, przy czym co najmniej 30% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7, co najmniej 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 8 i co najmniej 10% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9-11,
3)
u zwierząt jednokopytnych - tkanki i mięso co najmniej 100 zwierząt, przy czym:
a)
50% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1-6,
b)
50% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7-11,
4)
u drobiu - tkanki i mięso co najmniej 100 sztuk brojlerów, indyków, gęsi i kaczek, jeżeli roczna krajowa produkcja mięsa tego drobiu była w poprzednim roku kalendarzowym większa niż 5000 ton, przy czym:
a)
50% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1-6,
b)
50% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7-11, przy czym co najmniej 30% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7, co najmniej 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 8 i co najmniej 10% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9-11,
5)
mięso ryb - w ilości jednej próby na każde 100 ton rocznej krajowej produkcji ryb, pochodzących z chowu i hodowli stawowej, w poprzednim roku kalendarzowym, nie mniej jednak niż 100 prób, przy czym:
a)
1/3 prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1-6,
b)
2/3 prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7-11,
6)
mleko krowie surowe do skupu - w ilości jednej próby na 15 000 ton rocznej krajowej produkcji tego mleka w poprzednim roku kalendarzowym, nie mniej jednak niż 300 prób, przy czym:
a)
co najmniej 70% prób należy badać w kierunku co najmniej czterech różnych grup pozostałości wymienionych w § 13 pkt 6, 7 oraz pkt 8 lit. a) i e),
b)
co najmniej 15% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9-11,
7)
jaja kurze konsumpcyjne - w ilości jednej próby na 1000 ton rocznej krajowej produkcji tych jaj w poprzednim roku kalendarzowym, nie mniej jednak niż 200 prób, przy czym:
a)
70% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności co najmniej jednej z pozostałości wymienionych w § 13 pkt 6, 7 oraz pkt 8 lit. b),
b)
30% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności co najmniej jednej z pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9 i 11,
8)
mięso królików - w ilości 10 prób na 300 ton rocznej krajowej produkcji tego mięsa w poprzednim roku kalendarzowym przy pierwszych 3000 ton tej produkcji oraz dodatkowo jedną próbę na każde 300 ton tego mięsa wyprodukowanego ponad 3000 ton, nie mniej jednak niż 100 prób, przy czym:
a)
30% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1-6, z czego 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1-5, a 70% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 6,
b)
70% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7-11, z czego co najmniej 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7, co najmniej 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 8 i 10% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9-11,
9)
u zwierząt dziko żyjących - mięso dzików, saren i jeleni w ilości co najmniej 100 sztuk tych zwierząt, odstrzelonych w kraju w danym roku kalendarzowym, w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9 i 11,
10) 6
miód pszczeli - w ilości 134 prób po 200 g, pobieranych po 5-9 prób z województwa w okresie czerwiec-wrzesień, z pasiek powyżej 80 rodzin pszczelich, w kierunku stwierdzenia pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7-11.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a), co najmniej 5% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności każdej z pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1-6.
3.
Do badań, o których mowa w:
1)
ust. 1 pkt 1, należy pobrać:
a)
0,5-0,8 kg tkanki mięśniowej lub
b)
0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub
c)
0,3-0,5 kg wątroby, lub
d)
1/2 nerki, lub
e)
150-200 mililitrów moczu, lub
f)
50 mililitrów krwi,
2)
ust. 1 pkt 2, należy pobrać:
a)
0,5-0,8 kg tkanki mięśniowej lub
b)
0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub
c)
0,3-0,5 kg wątroby, lub
d)
całą nerkę, lub
e)
150-200 mililitrów moczu,
3)
ust. 1 pkt 3, należy pobrać:
a)
0,5-0,8 kg tkanki mięśniowej lub
b)
0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub
c)
0,3-0,5 kg wątroby, lub
d)
1/2 nerki, lub
e)
150-200 mililitrów moczu,
4)
ust. 1 pkt 4, należy pobrać:
a)
0,5-0,8 kg tkanki mięśniowej lub
b)
0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub
c)
całą wątrobę,
5)
ust. 1 pkt 5, należy pobrać jedną rybę konsumpcyjną o wadze około 1 kg,
6)
ust. 1 pkt 6, należy pobrać trzykrotnie po 0,5 litra mleka surowego do skupu,
7)
ust. 1 pkt 7, należy pobrać 12-15 sztuk jaj konsumpcyjnych,
8)
ust. 1 pkt 8, należy pobrać:
a)
0,5-0,8 kg tkanki mięśniowej lub
b)
0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub
c)
całą wątrobę,
9)
ust. 1 pkt 9, należy pobrać:
a)
0,8 kg tkanki mięśniowej lub
b)
0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub
c)
całą nerkę, lub
d)
0,3-0,5 kg wątroby.
§  15.
1.
Kwartalnymi badaniami kontrolnymi w zakresie skażeń promieniotwórczych radioizotopami cezu oraz globalnej aktywności β przeprowadzanymi we wszystkich województwach obejmuje się mięso bydła (w tym cieląt), świń, owiec (w tym jagniąt), zwierząt łownych, drobiu oraz ryb, jaja kurze i mleko krowie.
2.
Do badań, o których mowa w ust. 1, należy losowo pobierać w każdym województwie po trzy próby o wadze 1 kg, pochodzące z różnych rzeźni, ferm drobiu, zlewni mleka, gospodarstw rybackich i zakładów przetwórstwa mięsa zwierząt łownych.
§  16.
1.
Wojewódzcy lekarze weterynarii sporządzają roczne zestawienia wyników przeprowadzonych badań kontrolnych, o których mowa w § 13-15, i przekazują do Głównego Lekarza Weterynarii w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.
2.
Zestawienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się odrębnie dla pozostałości chemicznych, biologicznych i leków w tkankach zwierząt, mięsie, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowcach zwierzęcych oraz skażeń promieniotwórczych.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2001 r. (Dz.U.01.43.487) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2001 r.
2 § 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2001 r. (Dz.U.01.43.487) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2001 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 lutego 2002 r. (Dz.U.02.10.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lutego 2002 r.

3 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2001 r. (Dz.U.01.43.487) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2001 r.
4 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 lutego 2002 r. (Dz.U.02.10.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lutego 2002 r.
5 § 12a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 lutego 2002 r. (Dz.U.02.10.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lutego 2002 r.
6 § 14 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2001 r. (Dz.U.01.43.487) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2001 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.93.1080

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzaju prób, zakresu badań i sposobu prowadzenia dokumentacji przy badaniach kontrolnych występowania zakażeń zwierząt oraz pozostałości chemicznych, biologicznych, leków i skażeń promieniotwórczych w tkankach zwierząt, mięsie, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowcach zwierzęcych.
Data aktu: 12/10/1999
Data ogłoszenia: 20/11/1999
Data wejścia w życie: 05/12/1999