Utworzenie Centrum Edukacji Artystycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 26 maja 1992 r.
w sprawie utworzenia Centrum Edukacji Artystycznej.

Na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 i z 1992 r. Nr 26, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się jednostkę organizacyjną obsługi szkół i placówek artystycznych pod nazwą Centrum Edukacji Artystycznej, zwaną dalej "Centrum".
2.
Siedzibą Centrum jest m.st. Warszawa.
§  2.
Centrum prowadzi sprawy szkolnictwa artystycznego w zakresie:
1)
organizowania nauczania i wychowania,
2)
realizacji zadań związanych z nadzorem pedagogicznym,
3)
obsługi finansowej szkół i placówek artystycznych.
§  3.
Centrum jest jednostką budżetową. Dochody i wydatki Centrum są objęte budżetem Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  4.
1.
Na czele Centrum stoi dyrektor, którego powołuje i odwołuje Minister Kultury i Sztuki.
2.
W Centrum może być powołany wicedyrektor.
§  5.
Nadzór nad Centrum sprawuje Minister Kultury i Sztuki.
§  6.
Szczegółowy zakres zadań oraz organizację Centrum określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.
Organizację pracy i zakres zadań poszczególnych komórek Centrum określa regulamin organizacyjny, nadany przez dyrektora.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES ZADAŃ ORAZ ORGANIZACJA CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ

I.

 Zadania Centrum Edukacji Artystycznej

§  1.
Do zadań Centrum należy w szczególności:
1.
W zakresie organizacji pracy szkół artystycznych:

1) opracowywanie założeń i propozycji merytorycznych wraz z uzasadnieniem do projektów aktów prawnych dotyczących szkolnictwa artystycznego,

2) wnioskowanie w sprawach zakładania, przekształcania i likwidowania szkół,

3) prowadzenie spraw organizacyjnych związanych z konkursem na dyrektora szkoły.

2.
W zakresie nauczania:

1) opracowywanie minimum programowego obowiązkowych przedmiotów artystycznych i artystyczno-zawodowych oraz opracowywanie i wydawanie materiałów metodycznych, podręczników i innych pomocy do użytku nauczycieli i uczniów,

2) opracowanie zestawu dopuszczonych do użytku szkół artystycznych programów i podręczników przedmiotów ogólnokształcących,

3) prowadzenie specjalistycznej biblioteki zawierającej nowości literatury krajowej i zagranicznej (książki, nuty, kasety wideo itp.),

4) organizowanie konkursów, przesłuchań ogólnopolskich i regionalnych, koncertów promujących osiągnięcia artystyczne uczniów,

5) prowadzenie doskonalenia nauczycieli poprzez organizowanie kursów, konferencji, zjazdów i narad,

6) organizowanie badań pedagogicznych,

7) wnioskowanie w sprawach współpracy z zagranicą w zakresie dokształcania nauczycieli i promocji najzdolniejszych uczniów, wymiana informacji i doświadczeń,

8) organizowanie i prowadzenie spraw związanych z uzyskiwaniem stopni specjalizacji zawodowej przez nauczycieli przedmiotów artystycznych,

9) podejmowanie innych działań prowadzących do podniesienia kwalifikacji nauczycieli,

10) usprawnianie pracy szkół i upowszechnianie osiągnięć szkolnictwa artystycznego.

3.
W zakresie nadzoru pedagogicznego:

1) opracowywanie kryteriów i dokonywanie oceny działalności szkoły artystycznej:

- cyklicznie co 3-5 lat,

- w każdym czasie w razie potrzeby,

2) powoływanie metodyków i konsultantów z różnych specjalności dla dokonywania oceny poziomu pracy pedagogicznej i artystycznej szkoły i poszczególnych nauczycieli,

3) inicjowanie współpracy szkół artystycznych I i II stopnia z wyższymi szkołami artystycznymi,

4) organizowanie, kierowanie i koordynowanie działalności metodyków i konsultantów Centrum (służących pomocą nauczycielom szkół artystycznych w pracy dydaktycznej),

5) udzielanie pomocy szkołom i nauczycielom w wykonywaniu ich zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,

6) opracowywanie analiz i prognoz dotyczących działania i rozwoju szkolnictwa artystycznego,

7) opiniowanie wniosków w sprawach innowacji i eksperymentów pedagogicznych.

II.

 Organizacja Centrum Edukacji Artystycznej

§  2.
Pracami Centrum kieruje dyrektor, który reprezentuje Centrum na zewnątrz i jest odpowiedzialny za całokształt pracy Centrum.
§  3.
Centrum realizuje swoje zadania poprzez pracowników pedagogicznych - wizytatorów i pracowników administracyjnych.
§  4.
1.
Zadania w zakresie organizacji pracy szkół, nauczania i wychowania oraz zadania związane z nadzorem pedagogicznym realizują pracownicy pedagogiczni - wizytatorzy, zatrudnieni w komórkach organizacyjnych Centrum, zgodnie z regulaminem organizacyjnym nadanym przez Dyrektora Centrum.
§  5.
Centrum pełni funkcję dysponenta środków budżetowych drugiego stopnia w zakresie obsługi finansowo-księgowej szkół i placówek artystycznych.
§  6.
Zadania w zakresie obsługi finansowo-księgowej, spraw osobowych, gospodarczych i kancelaryjnych realizują pracownicy administracyjni zatrudnieni w komórkach organizacyjnych Centrum, zgodnie z regulaminem organizacyjnym, o którym mowa w § 4.
1 Załącznik, § 1, 3, 4, 5, 6 zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 maja 1994 r. (Dz.U.94.62.260) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 maja 1994 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.47.210

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Centrum Edukacji Artystycznej.
Data aktu: 26/05/1992
Data ogłoszenia: 10/06/1992
Data wejścia w życie: 10/06/1992