Zasady i tryb nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lipca 1991 r.
w sprawie zasad i trybu nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. Nr 65, poz. 386) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą dokonuje rada jednostki organizacyjnej uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki w zakresie danej dyscypliny naukowej lub artystycznej, zwana dalej "radą".
2.
Jeżeli stopień naukowy uzyskany za granicą nie ma odpowiednika w stopniu naukowym nadawanym w kraju albo jeżeli w kraju brak jednostki organizacyjnej właściwej do dokonania nostryfikacji stopnia naukowego w określonej dyscyplinie naukowej lub artystycznej, nostryfikacji dokonuje rada wyznaczona przez Centralną Komisję do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, zwaną dalej "Centralną Komisją".
§  2.
1.
Osoba ubiegająca się o nostryfikację stopnia naukowego, zwana dalej "kandydatem" wnosi do wybranej rady podanie wraz z następującymi załącznikami:
1)
życiorysem,
2)
oryginałem dokumentu stwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego za granicą,
3)
kopią rozprawy stanowiącej podstawę przyznania kandydatowi stopnia naukowego,
4)
oświadczeniem, że stopień naukowy, o którego nostryfikację kandydat się ubiega, nie stanowił dotychczas przedmiotu czynności nostryfikacyjnych w żadnej jednostce organizacyjnej w kraju
2.
Rada może zażądać dodatkowych dokumentów stwierdzających przebieg studiów kandydata (indeks, arkusz ocen, dyplom ukończenia studiów itp.).
3.
W przypadku, o którym mowa w § 1 ust. 2, kandydat wnosi podanie wraz z załącznikami do Centralnej Komisji, która przekazuje je wyznaczonej przez siebie radzie.
4.
Rada może zażądać legalizacji dokumentu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przez odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne; rada może także żądać przedstawienia dokumentu w tłumaczeniu na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
5.
W przypadku gdy rozprawa, o której mowa w ust. 1 pkt 3, jest napisana w języku innym niż angielski, francuski, niemiecki lub rosyjski, rada może żądać przedstawienia rozprawy albo jej skrótu w tłumaczeniu na język polski.
§  3.
1.
Czynności nostryfikacyjne kończą się uchwałami rady naukowej w przedmiocie:
1)
wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego,
2)
przebiegu postępowania nostryfikacyjnego albo zwolnienia kandydata z tego postępowania lub jego części,
3)
uznania stopnia naukowego za równorzędny ze stopniem naukowym nadawanym w kraju.
2.
Postępowanie nostryfikacyjne obejmuje:
1)
wyznaczenie recenzentów rozprawy, zgodnie z przepisami określającymi tryb przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych,
2)
odpowiednio:
a)
złożenie przez kandydata egzaminów doktorskich,
b)
złożenie przez kandydata kolokwium habilitacyjnego lub wygłoszenie wykładu habilitacyjnego,
3.
Przy podejmowaniu uchwał, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy określające zasady głosowania przy przeprowadzaniu przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
4.
Do prawomocności uchwał, o których mowa w ust. 1 pkt 3, stosuje się odpowiednio przepisy regulujące prawomocność uchwał o nadaniu stopnia naukowego doktora albo doktora habilitowanego.
§  4.
Od odmownych uchwał rady, o których mowa w § 3 ust. 1, kandydatowi przysługuje odwołanie do Centralnej Komisji, na zasadach i w trybie określonych w przepisach dotyczących stopni naukowych.
§  5.
Po uprawomocnieniu się uchwały rady o uznaniu stopnia naukowego za równorzędny ze stopniem naukowym nadawanym w kraju jednostka organizacyjna wydaje zainteresowanemu zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  6.
Nostryfikacje stopni naukowych uzyskanych za granicą nie zakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia prowadzi się dalej zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1991 r.

ZAŁĄCZNIK

....................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej) (miejscowość) (data)

ZAŚWIADCZENIE

Na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lipca 1991 r. w sprawie zasad i trybu nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 69, poz. 296) uznaje się stopień naukowy ............................................

..............................................................

(pełna nazwa stopnia naukowego)

nadany przez ......................................................

(pełna nazwa i siedziba jednostki, która nadała stopień)

............ panu/pani ...........................................

(imię i nazwisko)

urodzonemu/ej w dniu ....... za równorzędny ze stopniem naukowym .............

(data) (nazwa stopnia naukowego)

........................ w Rzeczypospolitej Polskiej.

......................... ..........................

podpis rektora podpis dziekana

(dyrektora placówki naukowej) (przewodniczącego rady naukowej)

Okrągła pieczęć

Zaświadczenie ważne jest łącznie z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem dokumentu stwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego za granicą.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.69.296

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą.
Data aktu: 22/07/1991
Data ogłoszenia: 08/08/1991
Data wejścia w życie: 08/08/1991, 01/04/1991