Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lutego 1985 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw.

Na podstawie art. 3 ust. 6, art. 7 ust. 3, art. 22 ust. 4, art. 38 i 39 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 74, Nr 26, poz. 129, Nr 34, poz. 181 i Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw (Dz. U. z 1984 r. Nr 20, poz. 95 i Nr 51, poz. 264) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 14 w ust. 1 w pkt 2 wyrazy: "na wojewódzki rachunek bankowy rezerwy środków budżetowych, przeznaczonych na finansowanie inwestycji" zastępuje się wyrazami: "na dochód właściwego budżetu terenowego";
2)
w § 19 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 26 ust. 2 ustawy, tworzą fundusz postępu techniczno-ekonomicznego z obciążających koszty ich działalności odpisów określonych w procentach w stosunku do wartości:

1) sprzedaży wyrobów, robót i usług własnej produkcji oraz patentów, licencji i innych osiągnięć naukowo-technicznych, z wyłączeniem sprzedaży wewnętrznej nie zrównanej zgodnie z odrębnymi przepisami ze sprzedażą poza przedsiębiorstwo,

2) marż, prowizji oraz innych wpływów z tytułu usług handlowych, realizowanych w związku ze sprzedażą towarów.

W zakresie sprzedaży wyrobów, robót i usług oraz w zakresie marż, prowizji i innych wpływów z tytułu usług handlowych stosuje się przy naliczaniu odpisów na fundusz postępu techniczno-ekonomicznego odpowiednio przepisy art. 3 ust. 4 i 5 ustawy.";

3)
w § 41 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Stawkę odpisów na fundusz, o którym mowa w ust. 1 i 2, uzależnioną od wielkości wydobycia w kopalniach, oraz szczegółowe zasady gospodarowania tym funduszem określa organ założycielski w porozumieniu z Ministrem Finansów.";

4)
w § 50 w ust. 1 po wyrazach: "przedsiębiorstwa handlu artykułami technicznymi "Elmet"" stawia się przecinek i dodaje wyrazy: "Przedsiębiorstwo Obrotu Towarowego Przemysłu Skórzanego "Polbut"";
5)
w § 78 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Przedsiębiorstwo tworzy fundusz postępu techniczno-ekonomicznego z obciążających koszty jego działalności odpisów, określonych w procentach w stosunku do wartości, o której mowa w § 19 ust. 1.";

6)
§ 95 otrzymuje brzmienie:

"§ 95. 1. Do nagród i premii wypłacanych w 1985 r. z zysku osiągniętego za 1984 r. nie ma zastosowania przepis § 5 ust. 5, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2.

2. Wypłaty nagród i premii mogą nastąpić przed zweryfikowaniem bilansu za 1984 r. w wysokości nie podlegającej obciążeniom na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej, nie wyższej jednak niż wynosi kwota zysku do podziału pozostająca do dyspozycji przedsiębiorstwa po zmniejszeniu tego zysku o kwoty:

1) obowiązkowego odpisu na fundusz rezerwowy,

2) należnych obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej z tytułu przyrostu wynagrodzeń w 1984 r. i za lata ubiegłe,

3) innych wypłat i zobowiązań pokrywanych z zysku do podziału.

3. Wypłaty nagród i premii w wysokości powodującej obciążenie mogą być dokonane dopiero po zweryfikowaniu bilansu za 1984 r.

4. Jeżeli wypłacona kwota nagród i premii z zysku do podziału osiągniętego za 1984 r., ustalonego w oparciu o zweryfikowany bilans, jest wyższa od kwoty zysku pozostającej po zapłaceniu należnych obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej oraz innych zobowiązań, różnica nie znajdująca pokrycia w zysku za 1984 r. podlega potrąceniu w pierwszej kolejności z zysku do podziału osiągniętego w 1985 r. i pomniejsza ona równocześnie fundusz załogi za ten rok w części przewidzianej w planie na nagrody i premie."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 25 lutego 1985 r., z tym że przepisy § 1 pkt 1-5 mają zastosowanie do rozliczeń za okres od dnia 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.11.41

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw.
Data aktu: 25/02/1985
Data ogłoszenia: 20/03/1985
Data wejścia w życie: 20/03/1985, 01/01/1985, 25/02/1985