Zasady użycia jednostek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz formacji powołanych do ochrony porządku publicznego lub mienia społecznego, a także zasady użycia przez członków (pracowników) tych jednostek i formacji środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 marca 1984 r.
w sprawie zasad użycia jednostek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz formacji powołanych do ochrony porządku publicznego lub mienia społecznego, a także zasad użycia przez członków (pracowników) tych jednostek i formacji środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów (Dz. U. Nr 38, poz. 172) zarządza się, co następuje:
§  1.
W razie zagrożenia bezpieczeństwa Państwa lub zakłócenia porządku publicznego Minister Spraw Wewnętrznych może zarządzić użycie jednostek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz formacji powołanych do ochrony porządku publicznego lub mienia społecznego w celu zapewnienia bezpieczeństwa Państwa lub przywrócenia porządku publicznego.
§  2.
1.
Formacjami, o których mowa w § 1, są:
1)
Straż Przemysłowa (Portowa, Bankowa),
2)
Służba Ochrony Kolei,
3)
Straż Pocztowa,
4)
Straż Leśna.
2.
Jednostki Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz formacje wymienione w ust. 1 są zwane dalej "formacjami ochronnymi".
§  3.
Minister Spraw Wewnętrznych ustala stosownie do bieżącej i przewidywanej sytuacji szczegółowe zasady działania formacji ochronnych w zakresie zadań określonych w § 1.
§  4.
Minister Spraw Wewnętrznych sprawuje zwierzchni nadzór nad działaniami formacji ochronnych w zakresie zadań określonych w § 1, z tym że w stosunku do formacji ochronnych określonych w § 2 ust. 1 nadzór ten jest sprawowany we współdziałaniu z organami, którym podlegają te formacje, lub organami założycielskimi zakładów, w których one działają.
§  5.
Wykonując zadania, o których mowa w § 1, członkowie (pracownicy) formacji ochronnych mogą działać indywidualnie lub zespołowo oraz samodzielnie lub razem z funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej. Przy wykonywaniu tych zadań członkowie (pracownicy) formacji ochronnych korzystają z ochrony prawnej na zasadach określonych dla funkcjonariuszy publicznych.
§  6.
1.
Na czas wykonywania zadań, o których mowa w § 1, powołuje się komendantów formacji ochronnych spośród funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej lub innych osób mających odpowiednie kwalifikacje.
2.
Komendantów, o których mowa w ust. 1, powołuje i odwołuje szef wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych.
§  7.
1.
W celu ochrony sąsiadujących ze sobą obiektów gospodarki narodowej i administracji państwowej lub urządzeń użyteczności publicznej szefowie wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych mogą tworzyć stałe lub doraźne oddziały złożone z członków (pracowników) formacji ochronnych wymienionych w § 2 ust. 1.
2.
Dowódców oddziałów, o których mowa w ust. 1, powołuje i odwołuje szef wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych spośród funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej lub innych osób mających odpowiednie kwalifikacje.
3.
Oddziały, o których mowa w ust. 1, podlegają szefowi wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych lub wyznaczonemu przez niego szefowi rejonowego, miejskiego lub dzielnicowego urzędu spraw wewnętrznych.
§  8.
1.
Szef wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych może zarządzić czasowe skoszarowanie członków (pracowników) formacji ochronnych, jeżeli jest to konieczne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa Państwa lub przywrócenie porządku publicznego.
2.
Skoszarowanie nie dotyczy członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej będących funkcjonariuszami Służby Więziennej oraz posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek organizacyjnych więziennictwa i resortu spraw wewnętrznych, przewidzianych do militaryzacji (zmilitaryzowanych).
3.
Skoszarowanym członkom (pracownikom) formacji ochronnych przysługują wynagrodzenie i inne świadczenia na zasadach określonych dla osób pełniących służbę w urzędach spraw wewnętrznych i jednostkach Milicji Obywatelskiej na podstawie przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych.
§  9.
W razie prowadzenia przez Milicję Obywatelską akcji zmierzającej do zapewnienia bezpieczeństwa Państwa lub przywrócenia porządku publicznego albo zabezpieczenia zagrożonego mienia społecznego, dowódcom oddziałów lub pododdziałów Milicji Obywatelskiej na czas prowadzenia tej akcji podlegają działające w tym rejonie formacje ochronne oraz oddziały, o których mowa w § 7 ust. 1.
§  10.
1.
Użycie środków przymusu bezpośredniego przez członków (pracowników) formacji ochronnych następuje na zasadach i warunkach określonych dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.
2.
Użycie broni palnej przez:
1)
członków jednostek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej następuje na zasadach i warunkach określonych dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej,
2)
członków (pracowników) formacji wymienionych w § 2 ust. 1 następuje na zasadach i warunkach określonych w przepisach o użyciu broni palnej, dotyczących tych formacji.
3.
W zakresie użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez oddziały, o których mowa w § 7, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ich użycia przez uzbrojone oddziały lub pododdziały zwarte Milicji Obywatelskiej.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.19.89

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady użycia jednostek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz formacji powołanych do ochrony porządku publicznego lub mienia społecznego, a także zasady użycia przez członków (pracowników) tych jednostek i formacji środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.
Data aktu: 22/03/1984
Data ogłoszenia: 06/04/1984
Data wejścia w życie: 06/04/1984