Ogólne zasady wykonywania obowiązków uzyskiwania zezwoleń na zwoływanie i odwoływanie zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych w czasie obowiązywania stanu wojennego, a także wyłączenie niektórych rodzajów zgromadzeń od obowiązku uzyskiwania zezwoleń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 30 stycznia 1982 r.
w sprawie ogólnych zasad wykonywania obowiązków uzyskiwania zezwoleń na zwoływanie i odbywanie zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych w czasie obowiązywania stanu wojennego, a także wyłączenia niektórych rodzajów zgromadzeń od obowiązku uzyskiwania zezwoleń.

Na podstawie art. 13 ust. 3 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązek uprzedniego uzyskania zezwolenia na zwoływanie i odbywanie wszelkiego rodzaju zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych, o którym mowa w art. 13 ust. 1 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) polega na uzyskaniu co najmniej na 3 dni przed planowanym terminem zgromadzenia, imprezy lub zbiórki zezwolenia właściwego organu administracji państwowej, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach:
1)
ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o zgromadzeniach (Dz. U. Nr 20, poz. 89 z późniejszymi zmianami),
2)
ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o zezwoleniach na publiczną działalność artystyczną, rozrywkową i sportową (Dz. U. Nr 12, poz. 64 z późniejszymi zmianami),
3)
ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. Nr 22, poz. 162 z późniejszymi zmianami),

- i aktów normatywnych wydanych na podstawie tych ustaw.

2.
Właściwe organy administracji państwowej wydają zezwolenia, o których mowa w ust. 1, w uzgodnieniu z kierownikiem jednostki rejonowej Milicji Obywatelskiej, właściwym ze względu na planowane miejsce zgromadzenia, publicznej imprezy artystycznej, rozrywkowej lub sportowej albo zbiórki publicznej.
§  2.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, w czasie obowiązywania stanu wojennego nie są ważne wydane przed dniem 13 grudnia 1981 r. zezwolenia na zwoływanie i odbywanie wszelkiego rodzaju zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych.
2.
Zachowują ważność zezwolenia na zbiórki publiczne, wydane dla Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Krajowego Komitetu Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia.
§  3.
1.
Wyłącza się całkowicie od obowiązku uzyskiwania zezwoleń, o których mowa w § 1 ust. 1, zgromadzenia zwoływane przez:
1)
organy władzy i administracji państwowej,
2)
komitety Frontu Jedności Narodu,
3)
organizacje młodzieżowe: Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Związek Młodzieży Wiejskiej i Związek Harcerstwa Polskiego,
4)
jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej i spraw wewnętrznych.
2.
Wyłączenie od obowiązku określonego w § 1 ust. 1 obejmuje również spotkania organizowane z okazji uroczystości weselnych i rodzinnych oraz zgromadzenia związane bezpośrednio z uroczystościami pogrzebowymi, odbywające się w gronie rodzinnym.
§  4.
Jeżeli zgromadzenie zwołane przez organ określony w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 odbywa się w miejscu publicznym, osoba organizująca to zgromadzenie jest obowiązana zawiadomić o tym co najmniej na 24 godziny przed planowanym terminem zgromadzenia miejscowo właściwego kierownika jednostki rejonowej Milicji Obywatelskiej, podając:
1)
określenie organu zwołującego zgromadzenie,
2)
miejsce, termin odbycia i czas rozpoczęcia zgromadzenia,
3)
cel oraz porządek obrad,
4)
inne szczególne okoliczności i dane.
§  5.
1.
Wyłącza się częściowo od obowiązku uzyskiwania zezwoleń, o którym mowa w § 1 ust. 1, zgromadzenia zwoływane przez:
1)
Polski Czerwony Krzyż,
2)
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych i zrzeszone w nim ochotnicze straże pożarne,
3)
organizacje spółdzielcze reprezentowane w Naczelnej Radzie Spółdzielczej,
4)
stowarzyszenia wyższej użyteczności i stowarzyszenia zarejestrowane, których działalność nie została zawieszona na podstawie art. 15 ust. 1 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154).
2.
Wyłączenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje posiedzenia zarządów i ich prezydiów, komisji rewizyjnych oraz sądów koleżeńskich tych organizacji i stowarzyszeń, związanych wyłącznie z wykonywaniem ich zadań statutowych oraz odbywających się w siedzibach tych organizacji i stowarzyszeń.
§  6.
Przepisy rozporządzenia stosuje się w czasie obowiązywania stanu wojennego, wprowadzonego uchwałą Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa (Dz. U. Nr 29, poz. 155).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.4.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ogólne zasady wykonywania obowiązków uzyskiwania zezwoleń na zwoływanie i odwoływanie zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych w czasie obowiązywania stanu wojennego, a także wyłączenie niektórych rodzajów zgromadzeń od obowiązku uzyskiwania zezwoleń.
Data aktu: 30/01/1982
Data ogłoszenia: 08/02/1982
Data wejścia w życie: 08/02/1982