Zm.: rozporządzenie w sprawie kosztów utrzymania osób zatrzymanych w schroniskach dla nieletnich oraz umieszczonych w zakładach poprawczych i wychowawczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 26 września 1975 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie kosztów utrzymania osób zatrzymanych w schroniskach dla nieletnich oraz umieszczonych w zakładach poprawczych i wychowawczych.

Na podstawie art. 457 lit. c) Kodeksu postępowania karnego z dnia 19 marca 1928 r. (Dz. U. z 1950 r. Nr 40, poz. 364 z późniejszymi zmianami) i art. 1 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 grudnia 1969 r. o utrzymaniu w mocy na okres przejściowy niektórych dotychczasowych przepisów prawa karnego (Dz. U. Nr 37, poz. 311) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 sierpnia 1964 r. w sprawie kosztów utrzymania osób zatrzymanych w schroniskach dla nieletnich oraz umieszczonych w zakładach poprawczych i wychowawczych (Dz. U. Nr 31, poz. 194) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Odpłatność kosztów utrzymania osób zatrzymanych w schroniskach dla nieletnich lub umieszczonych w zakładach poprawczych i wychowawczych ustala się na 2.000 zł miesięcznie.";

2)
w § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Rodzice obciążeni kosztami postępowania na zasadzie art. 495 w związku z art. 448 lit. g) i j) Kodeksu postępowania karnego z dnia 19 marca 1928 r. (Dz. U. z 1950 r. Nr 40, poz. 364 z późniejszymi zmianami) ponoszą odpłatność za koszty utrzymania nieletniego w schronisku dla nieletnich, w zakładzie poprawczym lub wychowawczym w formie ryczałtu miesięcznego, w wysokości określonej w § 1.";

3)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. 1. Ryczałtu nie pobiera się w całości lub w części, gdy koszty utrzymania wychowanka zakładu poprawczego, zakładu wychowawczego lub schroniska dla nieletnich nie są pokrywane ze środków tych jednostek.

2. W razie samowolnego oddalenia się wychowanka z zakładu poprawczego, zakłady wychowawczego lub schroniska dla nieletnich przepis ust. 1 ma zastosowanie po skreśleniu wychowanka z ewidencji.

3. O przyczynie nieobecności wychowanka dyrektor zakładu lub kierownik schroniska zawiadamia właściwy sąd dla nieletnich.";

4)
w § 8 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Postanowienia o zmianie wysokości lub zwolnieniu od należnego ryczałtu sąd dla nieletnich wykonujący orzeczenie podejmuje z urzędu lub na wniosek osoby zobowiązanej do ponoszenia kosztów postępowania.";

5)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"9. Jeżeli wychowanek zakładu poprawczego otrzymuje wynagrodzenie za pracę i przyczynia się do pokrywania kosztów swego utrzymania, sąd dla nieletnich wyda stosowne postanowienie o zwolnieniu rodziców od ponoszenia odpłatności lub obniżeniu wysokości ryczałtu."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1975 r.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024