Tryb postępowania i organy właściwe do stwierdzenia dopuszczalności uboju cieląt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 4 marca 1964 r.
w sprawie trybu postępowania i organów właściwych do stwierdzenia dopuszczalności uboju cieląt.

Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o ograniczeniu uboju cieląt (Dz. U. Nr 8, poz. 51) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na obszarze objętym zakazem uboju cieląt, określonym przez Radę Ministrów na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o ograniczeniu uboju cieląt (Dz. U. Nr 8, poz. 51), posiadacz cielęcia zamierzający poddać je ubojowi z powodu nienadawania się do dalszego odchowu wskutek choroby albo wad organicznych lub czynnościowych powinien:
1)
jeżeli zachodzi konieczność natychmiastowego zabicia cielęcia z powodu choroby lub nieszczęśliwego wypadku, a istnieje obawa, że przed przybyciem organu służby weterynaryjnej w celu jego zbadania mogłoby ono paść albo mięso cielęcia wskutek pogorszenia się jego stanu zdrowia mogłoby znacznie stracić na wartości - okazać cielę przed dokonaniem uboju dwom osobom nie należącym do rodziny posiadacza i uzyskać na piśmie ich opinię, że zachodzą wymienione okoliczności;
2)
jeżeli nie ma konieczności natychmiastowego zabicia cielęcia (pkt 1) - zgłosić cielę do zbadania bądź dokonania oględzin właściwemu organowi służby weterynaryjnej lub w razie wady organicznej albo czynnościowej - właściwemu zootechnikowi (§ 2) w celu wystawienia zaświadczenia o dopuszczalności uboju.
2.
Postępowanie określone w ust. 1 nie dotyczy państwowych gospodarstw rolnych. Uznanie, że cielę nie nadaje się do dalszego odchowu wskutek choroby albo wad organicznych lub czynnościowych, należy do dyrektora (kierownika) gospodarstwa bądź upoważnionej przez niego osoby. W razie jednak choroby cielęcia, jeżeli nie zachodzi konieczność natychmiastowego zabicia go, uznanie cielęcia za nie nadające się do dalszego odchowu może nastąpić tylko po zasięgnięciu opinii właściwego organu służby weterynaryjnej.
3.
Jeżeli cielę podlega zabiciu z urzędu w myśl przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. Nr 77, poz. 673 z późniejszymi zmianami) oraz art. 11 i 12 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 1963 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 50, poz. 279) - postępuje się z cielęciem stosownie do zarządzenia właściwego do spraw weterynaryjnych organu prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  2.
1.
Organem służby weterynaryjnej właściwym do wykonywania czynności określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 jest działający na zlecenie państwowego zakładu leczniczego dla zwierząt lub weterynaryjnego ośrodka specjalistycznego lekarz weterynarii lub technik weterynarii.
2.
Zootechnikiem właściwym do wykonywania czynności określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 jest upoważniony do tego przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) zootechnik gromadzki, zootechnik oceny wartości użytkowej zwierząt gospodarskich lub instruktor poradnictwa hodowlano-żywieniowego Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
§  3.
Zaświadczenie o dopuszczalności uboju cieląt (§ 1 ust. 1 pkt 2) wystawia się na odwrocie świadectwa miejsca pochodzenia tego cielęcia lub jako odrębny dokument.
§  4.
1.
Posiadacz cielęcia, który dokonał jego uboju po otrzymaniu opinii lub zaświadczenia stosownie do przepisów § 1 ust. 1 pkt 1 i 2, powinien zawiadomić o tym uboju biuro gromadzkiej rady narodowej (właściwy do spraw rolnych organ prezydium rady narodowej miasta lub osiedla) - okazując jednocześnie wymienioną opinię lub zaświadczenie. Powiadomienia należy dokonać w ciągu 7 dni, licząc od dnia uboju.
2.
Przy sprzedaży cielęcia uspołecznionemu aparatowi skupu producent powinien przedłożyć określone w § 3 zaświadczenie o dopuszczalności uboju tego cielęcia.
§  5.
1.
Za dokonanie badania jednego chorego cielęcia przez organ służby weterynaryjnej pobiera się opłatę w wysokości 30 zł, a za dokonanie oględzin jednego cielęcia z wadami organicznymi lub czynnościowymi przez organ służby weterynaryjnej lub zootechnika - opłatę w wysokości 15 zł.
2.
Opłata z tytułu przeprowadzenia badań lub oględzin cielęcia przez organ służby weterynaryjnej wpływa na dochód właściwego zakładu weterynarii, a opłata z tytułu przeprowadzenia oględzin cielęcia przez zootechnika stanowi jego wynagrodzenie, obejmujące również zwrot poniesionych przez niego kosztów.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1964 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024