Zwolnienia od należności celnych i stosowanie odprawy celnej warunkowej w pogranicznym ruchu turystycznym pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 18 sierpnia 1961 r.
w sprawie zwolnień od należności celnych i stosowania odprawy celnej warunkowej w pogranicznym ruchu turystycznym pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną.

Na podstawie art. 28, 49 ust. 5 lit. b) i 57 prawa celnego (Dz. U. z 1933 r. Nr 84, poz. 610, z 1945 r. Nr 12, poz. 64, z 1946 r. Nr 34, poz. 209, z 1952 r. Nr 10, poz. 53 i z 1960 r. Nr 21, poz. 123) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie niniejsze reguluje zwolnienie od należności celnych oraz odprawę celną warunkową przedmiotów przewożonych przez osoby przekraczające na podstawie przepustek turystycznych granicę pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną.
2.
Zwolnienie od należności celnych na podstawie rozporządzenia niniejszego nie narusza obowiązków wynikających z odrębnych przepisów, w szczególności dotyczących ochrony zdrowia ludzi, zwierząt i roślin, ochrony zabytków, a także w przepisach dewizowych i drogowych.
§  2.
1.
Zwalnia się od należności celnych następujące przedmioty osobistego użytku przewożone przez turystę:
1)
przedmioty codziennego użytku, a w szczególności odzież, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe i inne drobne przedmioty,
2)
potrzebne na czas trwania wycieczki:
a)
środki spożywcze, a w tym mięso i wyroby mięsne - do 2 kg łącznie, a czekoladę i wyroby czekoladowe - do 0,5 kg łącznie,
b)
przewożone przez osobę pełnoletnią napoje alkoholowe oprócz spirytusu do 0,25 l łącznie oraz wyroby tytoniowe do 200 sztuk papierosów lub do 50 sztuk cygar albo do 250 g tytoniu,
c)
lekarstwa i środki opatrunkowe.
2. 1
Niezależnie od zwolnień określonych w ust. 1 zwalnia się od należności celnych drobne przedmioty przywożone przez turystę zamieszkałego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub wywożone przez turystę zamieszkałego w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej, jeżeli wartość tych przedmiotów nie przekracza 50% kwoty przydzielonych turyście zagranicznych środków płatniczych przypadających tylko na czas rzeczywiście przebyty przezeń za granicą i jeżeli rodzaj lub ilość tych przedmiotów nie świadczy o ich przeznaczeniu na sprzedaż albo do wymiany. W ramach tych zwolnień turysta zamieszkały w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej może przywieźć napoje alkoholowe, z wyjątkiem spirytusu, w ilości 1 butelki o pojemności do 0,75 litra.
§  3.
1.
Zezwala się na odprawę celną warunkową, bez zabezpieczenia należności celnych, następujących przedmiotów osobistego użytku przywożonych przez turystę zamieszkałego w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej lub wywożonych przez turystę zamieszkałego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:
1)
sprzętu sportowego i turystycznego,
2)
turystycznego aparatu radiowego, aparatu fotograficznego lub amatorskiego wąskotaśmowego aparatu do zdjęć filmowych,
3)
drobnych instrumentów muzycznych lub akordeonu,
4)
wyrobów ze złota lub platyny o zwykłej dla nich wadze, lecz nie więcej niż 1 obrączki, 1 pierścionka, 1 pary kolczyków, 1 pary spinek, 1 medalionu z łańcuszkiem i 1 zegarka,
5)
środków przewozowych przeznaczonych do uprawiania turystyki.
2.
Zgłoszenie do odprawy warunkowej przedmiotów określonych w ust. 1 powinno nastąpić pisemnie. O dokonaniu odprawy czyni się wzmiankę w przepustce turystycznej.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 i 5 zwalnia się od należności celnych odpowiednio:
1)
klisze fotograficzne - do 10 sztuk lub 5 rolek błon fotograficznych albo 60 m taśmy filmowej szerokości do 16 mm,
2)
potrzebne na czas trwania wycieczki materiały pędne.
§  4.
Przy ustalaniu rodzaju i ilości przedmiotów podlegających zwolnieniu od należności celnych lub odprawie warunkowej uwzględnia się płeć i wiek turysty, porę roku, rodzaj i zasięg obszaru turystycznego oraz sposób odbywania i czas trwania wycieczki.
§  5.
W sprawach uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu decyzje wydają właściwe graniczne urzędy celne.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1961 r.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 1974 r. (Dz.U.74.12.74) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 1974 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.40.207

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienia od należności celnych i stosowanie odprawy celnej warunkowej w pogranicznym ruchu turystycznym pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną.
Data aktu: 18/08/1961
Data ogłoszenia: 31/08/1961
Data wejścia w życie: 31/08/1961, 01/06/1961