Zasady i tryb ogłaszania uchwał rad narodowych oraz wydawanie dzienników urzędowych wojewódzkich rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1958 r.
w sprawie zasad i trybu ogłaszania uchwał rad narodowych oraz wydawania dzienników urzędowych wojewódzkich rad narodowych.

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewódzkie rady narodowe wydają pismo urzędowe pn. "Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w ......", zwane dalej "dziennikiem urzędowym".
2.
Na podstawie uchwał wojewódzkiej rady narodowej i rady narodowej miasta wyłączonego z województwa dziennik urzędowy może być wspólnym pismem dla obszaru województwa i miasta wyłączonego z województwa. W tym przypadku pismo otrzymuje nazwę: "Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w ...... oraz Rady Narodowej miasta ......".
§  2.
Dziennik urzędowy jest pismem przeznaczonym do ogłaszania aktów prawnych rad narodowych, ich prezydiów i organów administracji państwowej, podporządkowanych prezydiom rad narodowych.
§  3.
1.
W dzienniku urzędowym podlegają ogłoszeniu:
1)
uchwały i inne akty prawne rad narodowych i ich prezydiów zawierające przepisy prawne wydawane w ramach uprawnień nadanych przez ustawy;
2)
inne uchwały rad narodowych i ich prezydiów oraz inne akty prawne prezydiów rad narodowych, których ogłoszenie jest przewidziane w obowiązujących przepisach lub w ogłoszonym akcie albo gdy organ, który akt wydał, uzna ogłoszenie za wskazane.
2.
Ponadto z mocy przepisu szczególnego lub za zgodą przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź z upoważnienia przewodniczącego - za zgodą członka prezydium, w dzienniku urzędowym ogłasza się akty prawne organów administracji państwowej, podporządkowanych prezydiom rad narodowych (zarządzenia, wytyczne, decyzje, okólniki, obwieszczenia) oraz akty prawne innych terenowych organów państwowych nie podporządkowanych radom narodowym.
3.
Ogłoszenia jednostek gospodarki uspołecznionej oraz osób prywatnych są zamieszczane w dzienniku urzędowym, jeżeli obowiązujące przepisy tego wymagają.
§  4.
1.
Na każdym numerze dziennika urzędowego oznacza się dzień jego wydania.
2.
Moc obowiązująca aktów określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 rozpoczyna się w terminie w aktach tych podanych, a w braku takiego terminu - z dniem wydania dziennika urzędowego, w którym ogłoszono akt.
3.
Przepis ust. 2 ma również zastosowanie do aktów określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2, jeżeli moc obowiązująca tych aktów jest zależna od ich ogłoszenia.
§  5.
W razie potrzeby stwierdzonej przez radę narodową bądź jej prezydium uchwały rady narodowej i jej prezydium niezależnie od ogłoszenia w dzienniku urzędowym podlegają ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
§  6.
Jeżeli w myśl przepisów szczególnych uchwała rady narodowej bądź jej prezydium wymaga zatwierdzenia bądź wyrażenia zgody przez organ nadrzędny, uchwała przed jej zatwierdzeniem bądź wyrażeniem zgody nie podlega ogłoszeniu.
§  7.
1.
Dziennik urzędowy redaguje zespół redakcyjny powołany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. W szczególności do zadań zespołu redakcyjnego należy ustalenie, czy akt przeznaczony do ogłoszenia w dzienniku urzędowym odpowiada warunkom ogłoszenia i czy nie zachodzą przeszkody prawne do jego ogłoszenia.
2.
Za udział w pracach zespołu redakcyjnego członkom zespołu przysługuje wynagrodzenie na zasadach i w wysokości, określonych w przepisach w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.
§  8.
1.
Akty przeznaczone do ogłoszenia w dzienniku urzędowym przesyła się w oryginale do zespołu redakcyjnego.
2.
Przygotowany do druku tekst dziennika urzędowego zespół redakcyjny przedstawia przewodniczącemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź z upoważnienia przewodniczącego - członkowi prezydium do akceptacji.
§  9.
Akt ogłoszony w dzienniku urzędowym może być uchylony, zmieniony lub sprostowany tylko przez ogłoszenie odpowiedniego aktu w dzienniku urzędowym.
§  10.
1.
Prezes Rady Ministrów określi w drodze zarządzenia organy państwowe, które będą bezpłatnie otrzymywały dziennik urzędowy.
2.
Do czasu wydania zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, obowiązują w tym zakresie przepisy dotychczasowe.
§  11.
Prezydia rad narodowych wszystkich stopni oraz podporządkowane im organy administracji państwowej obowiązane są udostępniać ludności bezpłatne przeglądanie dziennika urzędowego.
§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczące wojewódzkich rad narodowych oraz ich prezydiów stosuje się odpowiednio do rad narodowych miast wyłączonych z województw oraz do prezydiów tych rad.
§  13.
Tracą moc przepisy w przedmiocie unormowanym niniejszym rozporządzeniem.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.19.78

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb ogłaszania uchwał rad narodowych oraz wydawanie dzienników urzędowych wojewódzkich rad narodowych.
Data aktu: 02/04/1958
Data ogłoszenia: 17/04/1958
Data wejścia w życie: 17/04/1958