Rejestr skazanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 10 września 1952 r.
o rejestrze skazanych.

Na podstawie art. 10 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. z 1950 r. Nr 39, poz. 360) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Rejestr skazanych prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości na podstawie kart karnych sporządzanych przez sądy oraz na podstawie zawiadomień sporządzanych przez sądy i organy prokuratury.
§  2.
Rejestracji podlegają:
1) 2
prawomocne wyroki orzekające kary z wyjątkiem skazań za:
a)
wykroczenia,
b)
występki ścigane z oskarżenia prywatnego, chyba że postępowanie toczy się z urzędu,
c) 3
(skreślona),
d) 4
(skreślona);
2)
wyroki skazujące wydane przez sądy zagraniczne w stosunku do obywateli polskich w przypadku orzeczenia kary pozbawienia wolności w rozmiarze powyżej trzech miesięcy;
3)
listy gończe rozesłane na zarządzenie sądu lub prokuratora.
§  3.
W sprawach nieletnich rejestracji podlegają tylko skazania na umieszczenie w zakładzie poprawczym albo skazania na karę pozbawienia wolności lub grzywnę.
§  4.
O zarządzeniu wykonania zawieszonej kary pozbawienia wolności oraz o przedterminowym warunkowym zwolnieniu i o odwołaniu takiego zwolnienia czyni się wzmiankę w rejestrze skazanych.
§  5. 5
Sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji, po uprawomocnieniu się wyroku sporządza kartę karną zawierającą dane osobowe oskarżonego oraz dane dotyczące wyroku, w szczególności za co i na jaką karę oskarżony został skazany. Kartę karną przesyła się niezwłocznie do rejestru skazanych.

Inne dane podlegające rejestracji rejestr skazanych sporządza na podstawie zawiadomień nadsyłanych przez sądy i organy prokuratury.

§  6.
1. 6
Karty karne usuwa się z rejestru skazanych po upływie następujących okresów od daty skazania:
a)
10 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności za występek skarbowy, a w innych sprawach w rozmiarze poniżej 6 miesięcy,
b)
15 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności w rozmiarze 6 miesięcy lub powyżej, lecz nie ponad 2 lata,
c)
20 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności w rozmiarze powyżej 2 lat, lecz nie ponad 5 lat,
d)
25 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności w rozmiarze powyżej 5 lat, lecz nie ponad 15 lat.
2.
W przypadku skazania wyłącznie na karę grzywny - kartę karną usuwa się po upływie 5 lat od daty skazania.
3.
Karty karne usuwa się wówczas, gdy powyższe okresy upłynęły co do wszystkich zarejestrowanych skazań danej osoby.
4.
Karty karnej nie usuwa się, jeżeli w rejestrze skazanych znajduje się zawiadomienie o rozesłaniu listów gończych za skazanym w tej samej sprawie.
§  7.
Ponadto usuwa się karty karne z rejestru skazanych:
a)
w razie otrzymania zawiadomienia o śmierci osoby skazanej,
b)
w razie otrzymania zawiadomienia o zatarciu skazania przez sąd w drodze łaski lub amnestii,
c)
jeżeli w ciągu 6 miesięcy po upływie okresu zawieszenia wykonania kary nie wpłynęło do rejestru zawiadomienie o zarządzeniu jej wykonania,
d)
jeżeli w okresie próby lub warunkowego zwolnienia nieletniego nie nastąpiło odwołanie zawieszenia umieszczenia w zakładzie poprawczym lub warunkowego zwolnienia z zakładu poprawczego,
e)
jeżeli nieletni, skazany za czyn, popełniony w okresie warunkowej odpowiedzialności, nie zostanie skazany za nowe przestępstwo do ukończenia 21 roku życia,
f)
jeżeli skazany ukończył lat 70, a od daty ostatniego skazania upłynęło lat 15,
g)
jeżeli orzeczenie skazujące uchylono wskutek założenia rewizji nadzwyczajnej lub wskutek wniosku o wznowienie postępowania albo jeżeli orzeczenie to uznano za nieważne.
§  8.
Zawiadomienia o rozesłaniu listów gończych usuwa się z rejestru skazanych po otrzymaniu zawiadomienia o ich odwołaniu.
§  9.
Wiadomości z rejestru skazanych udziela się:
a)
sądom, prokuraturze i innym organom powołanym do ścigania przestępstw,
b)
innym organom państwowym,
c)
instytucjom społecznym i jednostkom gospodarki uspołecznionej w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym,
d)
władzom państw obcych, jeżeli w tej sprawie została zawarta umowa międzynarodowa; w razie braku umowy wiadomość może być udzielona w przypadku zapewnionej wzajemności.
§  10.
Dane co do tożsamości osoby należy ustalać wyłącznie na podstawie właściwych w tej mierze dokumentów.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 marca 1946 r. o rejestrze i statystyce osób skazanych (Dz. U. z 1946 r. Nr 9, poz. 70 i z 1947 r. Nr 68, poz. 425).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.
2 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.
3 § 2 pkt 1 lit. c) skreślona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.
4 § 2 pkt 1 lit. d) skreślona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.39.273

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr skazanych.
Data aktu: 10/09/1952
Data ogłoszenia: 27/09/1952
Data wejścia w życie: 27/09/1952