Obowiązek sąsiedzkiej pomocy wzajemnej w gospodarstwach rolnych na rok 1945.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 11 kwietnia 1945 r.
o obowiązku sąsiedzkiej pomocy wzajemnej w gospodarstwach rolnych na rok 1945.

Na podstawie art. 1 i 38 ustawy z dnia 30 marca 1939 r. o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 200) oraz § 97 rozporządzenia Ministrów: Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Skarbu, Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Rolnictwa i Reform Rolnych, Przemysłu i Handlu, Komunikacji, Opieki Społecznej oraz Poczt i Telegrafów z dnia 26 sierpnia 1939 r. w sprawie wykonania ustawy o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr 81, poz. 529) w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej zarządzam, co następuje:
§  1.
Wobec niedostatku inwentarza żywego, narzędzi rolniczych oraz rąk roboczych w gospodarstwach rolnych, wyszczególnionych w § 4 niniejszego rozporządzenia, dla zabezpieczenia wykonania zasiewów wiosennych ustanawia się obowiązek sąsiedzkiej pomocy wzajemnej na okres kampanii siewnej w 1945 r.
§  2.
Obowiązkowi udzielania sąsiedzkiej pomocy podlegają wszystkie gospodarstwa rolne, rozporządzające sprzężajem, narzędziami rolniczymi lub siłą roboczą - zasadniczo po przeprowadzeniu niezbędnych robót wiosennych we własnym gospodarstwie, prócz wypadków przewidzianych w § 3 niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Gminne rady narodowe są uprawnione wyjątkowo, w wypadkach stwierdzenia konieczności, zarządzić na terenie swoich gmin, oddzielnych gromad lub pojedynczych gospodarstw obowiązek sąsiedzkiej pomocy nawet przed ostatecznym wykonaniem upraw wiosennych w gospodarstwach świadczących pomoc. W takim wypadku czas pracy związany z pomocą sąsiedzką nie powinien przekraczać trzeciej części czasu pracy we własnym gospodarstwie (1 dzień na 3).
§  4.
Do korzystania z sąsiedzkiej pomocy mają prawo: a) wszystkie gospodarstwa rolne powstałe w wyniku wykonywania reformy rolnej, b) gospodarstwa, które wskutek zniszczeń dokonanych przez okupanta, działań wojennych (szczególnie w strefie wysiedleń przyfrontowych) nie są w stanie własnymi siłami dokonać upraw wiosennych, c) gospodarstwa repatriowanych obywateli polskich, d) gospodarstwa, w których brak sił męskich został spowodowany skutkiem działań wojennych.
§  5.
Pierwszeństwo do korzystania z sąsiedzkiej pomocy wzajemnej posiadają: a) gospodarstwa, których właściciele lub członkowie ich rodzin brali czynny udział w walce z niemcami o Polskę demokratyczną, b) gospodarstwa, których właściciele lub członkowie ich rodzin odbywają czynną służbę w wojsku polskim, c) gospodarstwa, których właściciele lub członkowie ich rodzin zostali przez okupanta wywiezieni z kraju na roboty, do obozów koncentracyjnych lub znajdują się w niewoli niemieckiej.
§  6.
Konieczność udzielenia pomocy sąsiedzkiej stwierdza i o jej rozmiarach decyduje wójt względnie starosta powiatowy w porozumieniu z przewodniczącym gminnej lub powiatowej rady narodowej: a) z inicjatywy własnej, b) na wniosek ubiegających się o tę pomoc, zaopiniowany przez miejscowe koło Związku Samopomocy Chłopskiej (nawet w wypadku gdy właściciel gospodarstwa nie należy do Związku Samopomocy Chłopskiej) i c) na wniosek agronoma gminnego.

Związek Samopomocy Chłopskiej ma prawo występowania z wnioskami o udzielenie pomocy sąsiedzkiej całym grupom gospodarstw (np. gospodarstwom powstałym na terenie rozparcelowanego majątku).

§  7.
Wyznaczanie gospodarstw rolnych, mających udzielić pomocy, w szczególności ustalenie, jakim gospodarstwom, jaki rodzaj i ilość pomocy mają być udzielone przez świadczącego, dokonuje przewodniczący gminnej rady narodowej po zasięgnięciu opinii agronoma gminnego i miejscowego koła Związku Samopomocy Chłopskiej.
§  8.
Zarządzenie pomocy sąsiedzkiej przez przewodniczącego gminnej rady narodowej winno mieć miejsce jedynie w wypadkach istotnie koniecznych, a wynikających z potrzeby wykonania zasiewów wiosennych 1945 r.
§  9.
Przewodniczący gminnych rad narodowych w porozumieniu z przewodniczącymi kół Związku Samopomocy Chłopskiej i sołtysami zainteresowanych gromad ustalą nie później niż 19 kwietnia 1945 r. niezbędność, rozmiary i charakter wzajemnej pomocy sąsiedzkiej w każdej gromadzie, nie później zaś niż 20 kwietnia 1945 r. wyznaczą poszczególne gospodarstwa, mające udzielić pomocy.
§  10.
W wypadkach, gdy gmina uległa zniszczeniu w takich rozmiarach, że pomoc sąsiedzka w ramach gminy okaże się niewystarczająca, - gminna rada narodowa może zwrócić się do powiatowej rady narodowej z prośbą o pomoc. Przewodniczący powiatowej rady narodowej w porozumieniu ze starostą, z zarządem powiatowym Związku Samopomocy Chłopskiej i przedstawicielami gminnych rad narodowych zdecyduje o udzieleniu pomocy sąsiedzkiej i ustali sposób, rozmiar i porządek niesienia pomocy, którą gminy sąsiednie winny udzielić gminie zniszczonej.
§  11.
Za udzielenie pomocy sąsiedzkiej obowiązane są gospodarstwa o powierzchni do 5 ha do zwrotu wyżywienia (w naturze) dla pracujących i paszy dla inwentarza żywego według norm, niewykraczających poza faktyczne zużycie i ustalonych przez gminną radę narodową, jednak przewodniczący gminnej rady narodowej może w uzasadnionych wypadkach odroczyć wykonanie tego obowiązku do zbiorów 1945 r. Gospodarstwa o powierzchni wyżej 5 ha mogą być zobowiązane przez gminną radę narodową do wniesienia opłat prócz zwrotu wyżywienia i paszy. Opłata ta za całkowitą uprawę 1 ha ziemi nie może przekraczać równowartości 1/4 q żyta.
§  12.
Uchylenie się od obowiązku świadczeń nakazanych niniejszym rozporządzeniem będzie karane w myśl art. 92 ustawy o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 200).
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024