Dodatki i premje aeronautyczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 12 czerwca 1932 r.
w porozumieniu z Ministrem Skarbu o dodatkach i premjach aeronautycznych.

Na podstawie art. 91 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 924) w brzmieniu zmienionem ustawą z dnia 22 lipca 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 581) zarządza się co następuje:

Rozdział  I.

Dodatek aeronautyczny.

§  1. 1
Oficerom, podoficerom i szeregowcom personelu latającego aeronautyki wojska i marynarki wojennej przysługuje, zależnie od rodzaju specjalności w personelu latającym i zaliczenia do odpowiedniej klasy w tej specjalności, dodatek aeronautyczny.

W szczególności przysługuje dodatek aeronautyczny:

I kategorji:

– zaliczonym do I klasy pilotom, pilotom morskim, obserwatorom i obserwatorom morskim,

II kategorji:

– zaliczonym do II klasy pilotom, pilotom morskim, obserwatorom i obserwatorom morskim,

– oficerom: pilotom i obserwatorom lotnictwa marynarki wojennej, którzy nie posiadają stałej przynależności służbowej do jednostek lotnictwa marynarki wojennej, lecz którzy otrzymali wyszkolenie pilota lub obserwatora i odbywają loty w tym charakterze,

– zaliczonym do II klasy nieetatowym obserwatorom (obserwatorom innych rodzajów wojska, nie mającym przydziału do jednostek aeronautycznych, którzy otrzymali wyszkolenie obserwatora i powołani są na ćwiczenia w charakterze obserwatorów lotniczych),

– zaliczonym do I klasy strzelcom samolotowym i morskim strzelcom samolotowym,

– zaliczonym do I klasy obserwatorom balonowym,

– zaliczonym do I klasy oficerom technicznym,

III kategorji:

– zaliczonym do III klasy pilotom, pilotom morskim, obserwatorom i obserwatorom morskim,

– zaliczonym do III klasy nieetatowym obserwatorom,

– zaliczonym do II klasy strzelcom samolotowym i morskim strzelcom samolotowym,

– zaliczonym do II klasy obserwatorom balonowym,

– zaliczonym do II klasy oficerom technicznym,

– - zaliczonym do I klasy lekarzom lotniczej służby zdrowia,

IV kategorji:

– zaliczonym do III klasy strzelcom samolotowym i morskim strzelcom samolotowym,

– zaliczonym do III klasy obserwatorom balonowym,

– zaliczonym do III klasy oficerom technicznym,

– zaliczonym do II klasy lekarzom lotniczej służby zdrowia,

– uczniom, szkolonym na pilotów i obserwatorów lotnictwa,

V kategorji:

– zaliczonym do III klasy lekarzom lotniczej służby zdrowia,

– uczniom, szkolonym na strzelców samolotowych, obserwatorów balonowych i oficerów technicznych

§  2. 2
(skreślony).
§  3. 3
Dodatek aeronautyczny jest należnością uboczną, przysługującą;
a)
personelowi latającemu następujących specjalności: pilotom, pilotom morskim, obserwatorom, obserwatorom morskim, nieetatowym obserwatorom, strzelcom samolotowym, morskim strzelcom samolotowym, obserwatorom balonowym, oficerom technicznym i lekarzom lotniczej służby zdrowia - za loty wykonane w czasokresach określonych w § 4, po stwierdzeniu przez właściwych przełożonych, iż wykonane loty odpowiadają warunkom, określonym w instrukcji aeronautycznej, wydanej przez Ministra Spraw Wojskowych,
b)
uczniom i absolwentom wojskowych szkół i kursów lotniczych i balonowych za loty wykonane w tych szkołach lub na kursach
§  4. 4
Czasokresy, w których powinny być wykonane loty uprawniające do nabycia dodatku aeronautycznego, w myśl § 3 punkt a), ustala się następująco:
a)
na przeciąg każdego półrocza, liczonego od 1 maja do 31 października, jako pierwsze półrocze i od 1 listopada do 30 kwietnia następnego roku, jako drugie półrocze-dla personelu latającego aeronautyki wojska następujących specjalności: pilotów, obserwatorów, strzelców samolotowych, obserwatorów balonowych, oficerów technicznych i lekarzy lotniczej służby zdrowia,
b)
na przeciąg każdego półrocza, liczonego od 1 stycznia do 30 czerwca, jako pierwsze półrocze i od 1 lipca do 31 grudnia jako drugie półrocze - dla personelu latającego aeronautyki marynarki wojennej następujących specjalności: pilotów morskich, obserwatorów morskich, morskich strzelców samolotowych, oficerów technicznych i lekarzy lotniczej służby zdrowia,
c)
na przeciąg każdego miesiąca dla personelu latającego aeronautyki wojska, zaliczonego do specjalności nieetatowych obserwatorów, oraz dla oficerów pilotów i obserwatorów lotnictwa marynarki wojennej, którzy nie posiadają stałej przynależności służbowej do jednostek lotnictwa marynarki wojennej
d)
na przeciąg każdego miesiąca - dla oficerów, podoficerów i szeregowców rezerwy, należących do personelu latającego aeronautyki wojska i marynarki wojennej w razie powołania do ćwiczeń, oraz dla oficerów, podoficerów i szeregowców rezerwy i pospolitego ruszenia, należących do personelu latającego aeronautyki wojska i marynarki wojennej, w razie powołania do czynnej służby wojskowej, o ile uzyskali uprzednio w czasie czynnej służby wojskowej wyszkolenie i tytuł pilota lub obserwatora lotniczego, strzelca samolotowego, albo obserwatora balonów na uwięzi, a w lotnictwie morskiem również wyszkolenie i tytuł radiotechnika lub mechanika latającego, pełniącego jednocześnie funkcje strzelca samolotowego.

Dla absolwentów wojskowych szkół i kursów lotniczych i balonowych, czasokres, w którym powinny być wykonane loty, uprawniające do nabycia dodatku aeronautycznego w myśl § 3 punkt a) określa się na przeciąg czasu od pierwszego dnia miesiąca następującego po ukończeniu szkoły lub kursu, do końca półrocza, określonego w punktach a) lub b).

§  5. 5
Dodatek aeronautyczny należy się:
a)
przez 6 miesięcy - personelowi latającemu lotnictwa lądowego i morskiego, wykonywającemu warunki lotnicze w czasokresie 6 miesięcy w myśl § 4 punkt a) lub b);
b)
przez 6 miesięcy - absolwentom wojskowych szkół i kursów lotniczych i balonowych, wykonywającym warunki lotnicze po ukończeniu szkoły lub kursu w czasokresie skróconym w myśl ust. 2 § 4;
c)
przez czas od pierwszego dnia miesiąca następującego po ukończeniu szkoły lub kursu, do początku półrocza, określonego w § 4 punkty a) lub b) - absolwentom wojskowych szkół i kursów lotniczych i balonowych za loty wykonane w szkole lub na kursie (§ 3 punkt b));
d) 6
przez 1 miesiąc pozostałemu personelowi latającemu wojska i marynarki wojennej, wykonywającemu warunki lotnicze w okresie miesięcznym, wskazanym w § 4 (pkt. c i d).

W razie choroby, wywołanej służbą lotniczą lub wypadkiem lotniczym, stwierdzonej orzeczeniem wojskowo - lekarskiem, lub w razie czasowego zawieszenia z powyższych powodów w lataniu - mogą właściwi przełożeni przyznać prawo do dodatku lotniczego na okres dalszych sześciu miesięcy. Minister Spraw Wojskowych może wyjątkowo przedłużyć czasokres do pobierania dodatku aeronautycznego na dalsze półrocze.

Oficerowie personelu latającego, delegowani na studja zagraniczne na czas dłuższy aniżeli 1 rok, są uprawnieni do wykonywania warunków lotniczych nie na okresy półroczne, lecz roczne, uzyskując tem samem prawo do pobierania dodatku aeronautycznego nie w okresach półrocznych, lecz rocznych.

§  6. 7
Wypłatę dodatku aeronautycznego uskutecznia się w wymiarze miesięcznym w wysokości, określonej w art. 91 (L. p. 4 tabeli należności ubocznych).

Uczniowie szkół i kursów lotniczych i balonowych otrzymują dodatek aeronautyczny właściwej kategorji za cały czas pobytu w szkole lub na kursie jednorazowo, pod warunkiem ukończenia szkoły lub kursu z wynikiem pomyślnym.

§  7.
Uprawniony do pobierania dodatku aeronautycznego, który utracił prawo do uposażenia (np. śmierć, przejście w stan spoczynku, w stan nieczynny bez uposażenia, do rezerwy lub pospolitego ruszenia i t. p.), traci także prawo do dodatku aeronautycznego za resztę miesięcy, przez które w myli § 5 miał pobierać wspomniany dodatek.
§  8.
Minister Spraw Wojskowych może w wypadkach niestosowania się personelu aeronautyki wojska lub marynarki wojennej do obowiązujących przepisów dyscypliny lotniczej, lub przepisów ruchu lotniczego, pozbawić uprawnionego prawa do pobierania dodatku aeronautycznego na przeciąg czasu do jednego roku.

Rozdział  II.

Premje aeronautyczne.

§  9.
Premje aeronautyczne przysługują oficerom, podoficerom i szeregowcom, należącym do personelu aeronautyki wojska i marynarki wojennej, nie zależnie od dodatku aeronautycznego.

Dzielą się one na 4 następujące kategorje:

a)
premje instruktorskie,
b)
premje odbiorcze dla pilotów,
c)
premje dla majstrów woskowych za montowanie samolotów,
d)
premje za godziny lotów nadprogramowych.
§  10.
Instruktorzy - piloci szkół lotniczych i eskadr treningowych, oraz przysposobienia wojskowego lotniczego, otrzymują za każdy lot z uczniem premje instruktorską w następującej wysokości:

oficerowie i chorążowie - 0,4 mnożnika,

inni podoficerowie i szeregowcy - 0,3 mnożnika.

Instruktorzy - oficerowie szkół i kursów balonowych, oraz przysposobienia wojskowego balonowego, otrzymują za każdy wzlot na balonie z uczniem premje instruktorską w wysokości 0,3 mnożnika.

§  11.
Premje odbiorcze dla pilotów należą się:
a)
po oblataniu samolotu nowowynalezionego typu (pierwowzoru), lub nowowybudowanego w serji:
b)
po lotach kontrolnych na samolotach: po generalnym remoncie - po naprawie, wymagającej całkowitego zdemontowania komory nośnej, całkowitego opierzenia ogonowego, lub wbudowania silnika, - po transporcie w stanie zdemontowanym, lub magazynowanych w stanie zdemontowanym.

Przez oblatanie samolotu lub lot kontrolny, rozumieć należy przeprowadzenie w drodze lotów próby użyteczności samolotu i jego ostateczne przyjęcie przez pilota kontrolującego, niezależnie od ilości wykonanych lotów w związku ze stopniową regulacją samolotu.

§  12.
Premje odbiorcze dla pilotów przysługują pilotom oblatującym w celach odbiorczych lub kontrolnych w fabrykach, warsztatach lub parkach lotniczych nowe lub wychodzące z remontu samoloty, w następującej wysokości:
a)
256 mnożników za każdy samolot pierwowzór;
b)
64 mnożników za każdy samolot budowany w serji;
c)
39 mnożników za każdy inny samolot, oddany do oblatania w celach odbiorczych lub kontrolnych.
§  13.
Majstrzy wojskowi, montujący samoloty, otrzymują premję w wysokości 48 mnożników miesięcznie, jeżeli dokonywają lotów próbnych na zmontowanych przez siebie samolotach.
§  14.
Personel latający otrzymuje premię W wysokości 25 mnożników za każdą godzinę nadprogramową lotu.

Za nadprogramową godzinę lotu uważa się godzinę lotu wykonanego w nocy, t. j. w czasie od godziny po astronomicznym zachodzie słońca, do godziny przed astronomicznym wschodem słońca.

Ilość płatnych godzin nadprogramowych nie może przekroczyć 30 godzin na półrocze.

§  15.
Premje aeronautyczne, wskazane w § 9 punkty a), b), c), są płatne miesięcznie zdołu, - zaś premje za nadprogramowe godziny lotu, po upływie półrocza, po wykonaniu odnośnych lotów.

Rozdział  III.

Postanowienia przejściowe i końcowe.

§  16.
Półroczny czasokres, który według § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wojskowych z dnia 1 lipca 1927 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu o dodatkach i premjach aeronautycznych (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 681) ubiegł z dniem 31 grudnia 1931 r., przedłuża się dla lotnictwa Jadowego do dnia 30 kwietnia 1932 r., poczem dalsze obliczanie czasokresu następuje według punktu a) § 4.

Wypłata dodatku aeronautycznego za okres odbywania lotów w czasie od 1 stycznia 1932 r. do 30 kwietnia 1932 r. następuje w okresie od 1 maja 1932 r. do 31 października 1932 r.

§  17.
Postanowienia niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do oficerów, podoficerów i szeregowców rezerwy, odbywających ochotnicze loty ćwiczebne, do których pod wzglądem należności i wysokości dodatków aeronautycznych (lotniczych) mają zastosowanie postanowienia rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o ochotniczych lotach ćwiczebnych (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 246).
§  18.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Z dniem tym traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych z dnia 1 lipca 1927 r. w porozumieniu z Ministrem Skarbu o dodatkach i premjach aeronautycznych (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 681).

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1933 r. (Dz.U.33.65.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1933 r.
2 § 2 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1933 r. (Dz.U.33.65.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1933 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1933 r. (Dz.U.33.65.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1933 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 i 5 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1933 r. (Dz.U.33.65.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1933 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1933 r. (Dz.U.33.65.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1933 r.
6 § 5 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1933 r. (Dz.U.33.65.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1933 r.
7 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1933 r. (Dz.U.33.65.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1933 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.59.569

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatki i premje aeronautyczne.
Data aktu: 12/06/1932
Data ogłoszenia: 13/07/1932
Data wejścia w życie: 13/07/1932