Zmiana statutu (ustawy) Banku Ziemiańskiego w Warszawie.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 września 1923 r.
w przedmiocie zmiany statutu (ustawy) Banku Ziemiańskiego w Warszawie.

Na zasadzie art. 1 ustawy z dnia 30 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 75, poz. 512) zarządza się co następuje:
§  1.
Zatwierdza się zmiany statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie, uchwalone przez ogólna zebranie władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie, odbyte w dniu 27 i 28 kwietnia 1923 r., na zasadzie których poniżej wyszczególnione paragrafy statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie zostają zmienione i otrzymują brzmienie następujące:

§ 2. Kapitał zakładowy Banku Ziemiańskiego wynosi dwa miljardy marek, którą to sumę Bank Ziemiański otrzymał od Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego na warunkach w paragrafie 12 określonych.

W razie upadłości banku wierzyciele mają pierwszeństwo do całego majątku Banku i Towarzystwo Kredytowe Ziemskie ma jedynie prawo do reszty kapitału zakładowego, pozostałej po zaspokojeniu wierzycieli.

Poza kapitałem udzielonym na założenie banku, Towarzystwo Kredytowe Ziemskie nie odpowiada za zobowiązania Banku Ziemiańskiego.

§ 15. Rada Banku Ziemiańskiego składa się z 8 do 15 członków, Wybranych przez ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego na lat 4, z których po upływie pierwszych dwóch lat połowa członków Rady wychodzi z urzędowania przez losowanie.

Ogólne zebranie może wybrać 1/4 członków rady z poza swego grona. Wybór odbywa się co 2 lata, ponowny wybór jest dozwolony. Do ważności uchwał potrzebna jest obecność przynajmniej 5 członków Rady.

Rada ma prawo:

1) nadzorować całą działalność Banku Ziemiańskiego;

2) naznaczać i odwoływać tych członków/ zarządu, którzy nie są wybrani przez ogólne zebranie władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (§ 14 Statutu) i zawierać z nimi umowy;

3) wydawać ogólne instrukcje dla zarządu i decydować we wszystkich sprawach, które podług niniejszego statutu wymagają decyzji rady;

4) sprawdzać i zatwierdzać bilans i rachunek zysków i strat;

5) wybierać prezesa rady i prezesa zarządu. Rada przy wykonywaniu powyższych czynności powinna ściśle dbać o całość i bezpieczeństwo powierzonych bankowi funduszów i w tym celu stosować się do ogólnych dyrektyw, wydanych przez władze Towarzystwa w rozwinięciu niniejszego statutu.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.93.738

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana statutu (ustawy) Banku Ziemiańskiego w Warszawie.
Data aktu: 06/09/1923
Data ogłoszenia: 22/09/1923
Data wejścia w życie: 22/09/1923