Najważniejsze – zakres problematyki
Dla przyszłych fizjoterapeutów najważniejsze prawdopodobnie okaże się określenie w rozporządzeniu zakresu problematyki uwzględnianej przy opracowaniu pytań testowych. Szczegółowo tematykę oraz ilość pytań do niej przypisaną określa § 2 rozporządzenia (na przykład 7 pytań z anatomii i fizjologii, 3 pytania ze zdrowia publicznego) – łącznie 100 pytań testowych. Z rozporządzenia wynika, że pytania testowe będą jednokrotnego wyboru, a do zaliczenia egzaminu wystarczy osiągnięcie progu 56 procent. Czas trwania egzaminu określono na 2 godziny.
Organizacja, opłata, terminy
Rozporządzenie określa również sposób organizacji egzaminu, w tym takie szczegóły, jak tryb wyłaniania członków komisji egzaminacyjnej, przebieg egzaminu oraz prawa i obowiązki członków komisji egzaminacyjnej i kandydatów na fizjoterapeutów. Przewidziano również sposób unieważniania egzaminu – dyrektor CEM ma prawo wystąpić do ministra zdrowia o wyrażenie zgody na unieważnienie egzaminu w przypadku wykrycia rażących uchybień dotyczących procedury przebiegu PEF lub nieprzewidzianych sytuacji mających wpływ na przeprowadzenie egzaminu.
Minister określił ponadto wysokość opłaty ponoszonej przez kandydatów na fizjoterapeutów – wynosi ona 180 zł. Postanowiono również, że egzamin będzie odbywał się dwa razy do roku – na wiosnę w okresie od 1 kwietnia do 15 maja oraz na jesieni pomiędzy 2 listopada a 15 grudnia.
Rozporządzenie wejdzie w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2016 roku w sprawie Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego został przekazany do konsultacji społecznych.
Opracowanie: r.pr. Aleksandra Kosiorek