Projekt zgłosili parlamentarzyści PO. Dotyczy on zmiany ustaw m.in. o Państwowym Ratownictwie Medycznym i o działalności leczniczej.
Pierwotnie obowiązek posiadania przez szpital umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych miał obowiązywać od stycznia 2014 r., ale termin ten już raz odsunięto i określono na 1 stycznia 2016 r. W myśl obowiązujących obecnie przepisów, do 31 grudnia 2015 r. szpitale mogą zawierać takie ubezpieczenie na zasadzie fakultatywności.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że na potrzebę dalszego odsunięcia w czasie bezwzględnego obowiązku zawarcia umowy wskazują doświadczenia funkcjonowania ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych. „Za takim rozwiązaniem przemawiają przede wszystkim obiektywne problemy, z jakimi borykają się podmioty lecznicze prowadzące szpitale, które wynikają przede wszystkim z niedostatecznej oferty rynku usług ubezpieczeniowych” – podkreślili autorzy projektu.
Marcin Krajewski
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej według kodeksu cywilnego>>>
Propozycję przesunięcia ram czasowych obligatoryjnych ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych krytycznie ocenia Business Centre Club. „Proponowana, kolejna zmiana terminu nie rozwiązuje problemu, tylko odsuwa go w czasie i świadczy o niskiej jakości przyjętej regulacji prawnej” – ocenia BCC w przekazanym PAP stanowisku i wskazuje, że nakładanie na szpitale obciążeń bez wskazania źródeł ich finansowania i braku symulacji skutków ekonomicznych oraz analizy ofert ze strony firm ubezpieczeniowych było błędem.
BCC uważa, że dodatkowe obciążanie szpitali kosztami polisy – szacując je na 300-700 tys. zł - z tytułu zdarzeń medycznych może zagrażać kondycji finansowej tych podmiotów, zwłaszcza w przypadku szpitali powiatowych. "Szpitale musiałyby obniżać jakość i standard świadczonych usług medycznych, ciąć wydatki na leki, ograniczać zakup nowego sprzętu medycznego oraz minimalizować koszty pracownicze” – przekonuje BCC.
Organizacja uważa, że umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych albo powinny być dobrowolne – co, jej zdaniem, wpłynęłoby korzystnie także na rynek ubezpieczeń - albo uwzględniane w kontraktach szpitali z NFZ. Rozważenia wymaga, zdaniem BCC, objęcie ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych ubezpieczeniem OC.
Projekt noweli o Państwowym Ratownictwie Medycznym przewiduje ponadto m.in. zmiany dotyczące wymagań w odniesieniu do centrów urazowych dla dzieci. Zapisano w nim, np. że przepis zakładający iż Centrum urazowe dla dzieci dysponuje lądowiskiem lub lotniskiem dla śmigłowca ratunkowego, zlokalizowanym w takiej odległości, aby możliwe było przyjęcie pacjenta urazowego dziecięcego, bez pośrednictwa specjalistycznego środka transportu sanitarnego, miałby wejść w życie od stycznia 2021 r. (PAP)