1 lutego 2017 roku zakończyły się opiniowanie, uzgodnienia i konsultacje publiczne dotyczące tego projektu. W wyniku zgłoszonych uwag oraz po konferencji uzgodnieniowej, która odbyła się 30 marca 2017 roku, dokument uległ znacznym zmianom.
Resort zdrowia wyjaśnia, że uwzględnione zostały między innymi uwagi Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dotyczące definicji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Oprócz lekarzy ze specjalizacjami w dziedzinie medycyny rodzinnej, II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej oraz w dziedzinie pediatrii (I / II stopnia / tytuł specjalisty) ustawa uwzględnia prawa nabyte na podstawie art. 14 ustawy z 24 sierpnia 2007 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1172).
To oznacza, że przepisy projektowanej ustawy w żaden sposób nie wyłączają z obszaru podstawowej opieki zdrowotnej lekarzy, którzy dotychczas udzielali świadczeń zdrowotnych w POZ. Poza tym lekarze ze specjalizacją w dziedzinie chorób wewnętrznych (I / II stopnia / tytuł specjalisty) lub I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej będą mogli udzielać świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej, jeśli będą udzielać tych świadczeń przed 31 grudnia 2024 roku.Ministerstwo wyjaśnia także, że Resort wyjaśnia, że pracuje obecnie także nad alternatywnymi rozwiązaniami, które umocują porady specjalistyczne w pediatrii i chorobach wewnętrznych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Dzięki temu potencjał lekarzy ze specjalizacją w tych dziedzinach medycyny zostanie maksymalnie wykorzystany.
Źródło: www.mz.gov.pl