Wiele zmian w koszyku świadczeń z zakresu stomatologii podyktowanych jest rekomendacjami AOTM:
- w zakresie usunięcia świadczenia „plastyka przedsionka jamy ustnej", jako samodzielnej procedury wykonywanej w znieczuleniu ogólnym;
- usunięcia świadczenia „założenia opatrunku periodontologicznego – każde 3 kolejne przestrzenie międzyzębowe" jako samodzielnej procedury wykonywanej w znieczuleniu ogólnym;
- dodania do wykazu świadczeń chirurgii stomatologicznej i periodontologii świadczenia „rentgenodiagnostyka – zdjęcie pantomograficzne z opisem jako świadczenie gwarantowane przysługujące 1 raz na 3 lata, z wpisem opisu do dokumentacji medycznej, realizowanego w połączeniu ze świadczeniami chirurgii stomatologicznej i periodontologii.
Zmiany regulacji dotyczą także personelu medycznego - do udzielania świadczeń dopuszczono lekarzy dentystów w trakcie specjalizacji w odpowiednich dziedzinach, którzy mogą pracować wyłącznie pod nadzorem odpowiedniego lekarza specjalisty po uzyskaniu potwierdzenia przez kierownika specjalizacji, wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę w poradni. Do personelu pomocniczego z kolei wprowadzono pielęgniarkę, która ukończyła szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego lub ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.
Nowe rozporządzenie stosuje się do świadczeń gwarantowanych udzielanych od dnia 1 stycznia 2014 r. Do świadczeń gwarantowanych, udzielanych przed dniem 1 stycznia 2014 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.
Rozporządzenie zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. Nr 140, poz. 1144 z późn. zm.) i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Akt oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.
Źródło: http://bip.mz.gov.pl